Temat: Wielka Brytania

«Economist»: Wyjście W. Brytanii wraz z UE to «tragiczny rozłam»  Ze świata

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" gwoli brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek na rzecz Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet na temat dwa lata. Brytyjskie publikatory o scenariuszach

Brytyjczycy zagłosowali w referendum zbytnio opuszczeniem UE; w komentarzu pt. "Tragiczny rozłam" tygodnik "Economist" prognozuje poważne kłopoty dla Wielkiej Brytanii jak i również światowej gospodarki oraz ofensywę eurosceptyków w innych państwach Unii Europejskiej.

Zdaniem prestiżowego tygodnika Zjednoczone Imperium czeka recesja, a to w dłuższej perspektywie zaprowadzi do utraty miejsc pracy, spadku dochodów do budżetu i konieczności wprowadzenia polityki cięć kosztów. "Spadek notowań funta do najniższego poziomu od momentu 30 lat to przedsmak tego, co nas czeka" - pisze w piątek "Economist".

Problem dla świata

Brytyjczycy odcinają się od Europy. Reakcja internautów na Brexit

Konsekwencje Brexitu "wstrząsną też kruchą światową gospodarką" - prognozuje dalej "Economist".

Kolejny zauważalny problem to reakcja eurosceptyków w pozostałych krajach Starego kontynentu, na przykład we Francji, gdzie szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen uzna akcje na rzecz Brexitu za wzór do odwiedzenia naśladowania i źródło nadziei na "Frexit" - kontynuuje tygodnik.

Zapanowanie nad chaosem w Zjednoczonym Królestwie będzie "na krótką metę wymagało wielkiej politycznej zręczności; na dłuższą metę potrzebne mogą się okazać zmiany dotychczasowych podziałów politycznych, a może nawet wewnątrzpaństwowych granic".

Nie sposób będzie unikać trudnego wyboru między obiecanym przez eurosceptyków zablokowaniem swobodnego przepływu ludzi w UE a rozwiązaniami pomyślnymi dla brytyjskiej gospodarki, czyli takimi, które gwarantują dostęp do unijnego rynku i pozwalają na imigrację z krajów europejskich - przewiduje "Economist".

Kłopot polityczny

"Spokojnie, Polacy", "to szalony krok". Brexit i co dalej?

"David Cameron nie jest osobą, który tego wyboru winien dokonać. Nieostrożnie doprowadzając do referendum (... ) wykazał się katastroficznie mylną weryfikacją sytuacji i nie może w sposób wiarygodny targować wyjścia Uk z UE" - podkreśla tygodnik.

Ktokolwiek jednak zostanie nowym premierem, będzie "musiał stawić czołówka oskarżeniom" o sprzeniewierzenie się obietnicom, jakie składali politycy optujący za Brexitem. Zapowiadali oni hossę gospodarczą jak i również zablokowanie imigracji z Unii, a wybrać można wyłącznie jedną z tych obietnic - konstatuje "Economist".

Cios

Wynik referendum to również "poważny cios dla UE", gdzie każda team krajów ma jakieś pretensje do Brukseli - Francuzi o to, że jest "ultraliberalna” (podczas gdy dla Brytyjczyków była zbyt socjalistyczna); Grecy i Włosi na temat narzucanie przez Niemcy strategii oszczędności, a kraje Świata Wschodniej - o narzucanie "kosmopolitycznych wartości" - liczy tygodnik. Przykład Brytyjczyków odrzucić wpłynie korzystnie na spójność Unii.

"Economist" przyznaje, że "widzi wiele bodźców do lamentu po głosowaniu (za Brexitem); istnieje zagrożenie, że Zjednoczone Królestwo dzieje się bardziej zamknięte, wyizolowane i mniej dynamiczne. Egzystowałoby bardzo źle, gdyby Ogromna Brytania skurczyła się do Małej Anglii, a jeszcze gorzej, gdyby doprowadziło to do powstania Małej Europy".

długi Polaków - raport Biura podróży Informacji Gospodarczej

Długi Polaków - raport Biura podróży Informacji Gospodarczej

W drugim kwartale gwałtownie wzrosła kwota zaległości Polaków. Przybyło 5, 25 mld zł (8 proc. ) niespłaconych po terminie zobowiązań, wobec 1-wszą, 24 mld zł w pierwszym kwartale - wynika z danych Biura…...

Czytać..
duda: ustąpię z urzędu, o ile nie złożę zapowiadanych projektów

Duda: ustąpię z urzędu, o ile nie złożę zapowiadanych projektów

Podtrzymuję zobowiązanie z kampanii wyborczej: ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę dwóch zasadniczych dla mnie projektów - dotyczących zredukowania wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od datku…...

Czytać..

Dreamliner zraził Japończyków. Airbus uzyskał historyczny kontrakt w bastionie Boeinga Informacje

Dotychczasowy bastion Boeinga, Japonia, zamienia się od Amerykanów. Problematyczny start B787 Dreamlinera zachwiał przywiązaniem Japończyków do wytwórczości z USA i stworzył warunki, w których europejski Airbus zdołał znaleźć głównego istotnego klienta…...

Czytać..
dotknięci rosyjskim embargiem dostaną pomoc. Prezydent podpisał ustawę  Ze świata

Dotknięci rosyjskim embargiem dostaną pomoc. Prezydent podpisał ustawę Ze świata

Sadownicy domagają się zmian po sankcjach. Chcą eksportować do odwiedzenia Rosji Rosyjskie embargo przynosi szkody sadownikom. Zapowiadają protesty Embargo nam nie straszne. Nasze państwo żywność robi furorę w Berlinie…...

Czytać..
donosy obywatelskie bez podatku

Donosy obywatelskie bez podatku

Doniesiesz w policję, CBA, ABW albo fiskusowi? Dostaniesz za wówczas wynagrodzenie, od którego nie zapłacisz ani złotówki datku. W ten sposób rząd chce pobudzać do współpracy z organami państwowymi. Rodzi się…...

Czytać..
dolar a złoty. Różne scenariusze

Dolar a złoty. Różne scenariusze

Jeśli w najbliższym tygodniu dolar na dłużej trwającą chwilę nie wzniesie się powyżej 4, 09 złotych, to będzie to niesłychanie silny sygnał do pewnych spadków. Nawet w rejony 3, 9 zl a…...

Czytać..