Twarde warunki w sprawie brexitu. "Bez spłaty zobowiązań - brak okresu przejściowego"

  • Dom
  • Ze swiata
  • Twarde warunki w sprawie brexitu. "Bez spłaty zobowiązań - brak okresu przejściowego"
Brexit. UE: bez spłaty deklaracji Londynu - brak czasu przejściowego  Ze świata

Wielka Brytania spełni swoje zobowiązania finansowe w ramach przyszłego partnerstwa z Unią Europejską - zapewnił w poniedziałek brytyjski minister do odwiedzenia spraw brexitu David Davis. - Nie będzie okresu przejściowego bez spłaty zobowiązań - odpowiedział unijny negocjator Michel Barnier.

Nieco wcześniej, po zakończeniu obrad unijnych ministrów ds. tych popularnych, Barnier podkreślił, że 27 krajów pozostających w Starego kontynentu zajmuje i nadal będzie zajmowało wspólne, jednolite wyobrażenie w negocjacjach z Ogromną Brytanią.

Przypomniał w dodatku to, co w zeszłym tygodniu napisał w reakcji na przemówienie May we Florencji: że trzy istotne warunki przejścia do drugiej fazy negocjacji (prawa obywateli, granica irlandzka, rozliczenia finansowe) są teraz ważniejsze niźli kiedykolwiek wcześniej.

Brexit "nadzwyczajną szansą" na rzecz Włoch do wzmocnienia pozycji w Starego kontynentu

Główny unijny negocjator zaznaczył też, hdy wprowadzenie ewentualnego okresu przejściowego po brexicie może wywrzeć wpływ znacząco na sposób, w jaki Wielka Brytania będzie spłacać swoje należności wobec dwudziestu siedmiu pozostałych państw. Dodał, hdy jeśli okres ten miałby oznaczać pozostanie we pieknym rynku, to wszystkie jego zasady będą musiały obowiązywać przez cały ten czas, bez wyjątku.

- Przede wszystkim jednak kraje pozostające w Unii Europejskiej mają obowiązek zdecydować, czy zaproponowany czas przejściowy leży w katalogów interesie - dodał.

Negocjacje brexitu

Rozpoczęta w poniedziałek kolejna, czwarta runda pierwszej fazy negocjacji po sprawie wyjścia Zjednoczonego Państwa z Unii Europejskiej dzierży w zamierzeniu Brytyjczyków przynieść zasadniczy przełom w rozmowach, zwłaszcza dzięki propozycjom, jakie w ubiegły piątek May przedstawiła w przemówieniu we Florencji.

Brytyjska premier zaproponowała wówczas wprowadzenie dwuletniego sezonu przejściowego, który pozwoliłby spółkom i obywatelom przystosować się do nowych warunków skarbowych i administracyjnych po brexicie. Zapewniła też, że Wielka Brytania będzie honorować własne zobowiązania finansowe w obrębie obecnego budżetu Unii, po tym wieloletnie zobowiązania przy ramach unijnych programów.

Strona unijna doceniła optymistyczny ton przemówienia, ale do zawartych w nim sugestii odniosła się z dużą ostrożnością, zwracając uwagę, że optymizm ten musi pozostawać przełożony na konkrety.

Brexit

Gigantyczny rachunek zbyt brexit. May ma "ofertę" dla Unii

Wielka Brytania zdecydowała o wyjściu spośród Unii Europejskiej w referendum 23 czerwca 2016 r. Rozmowy o warunkach wyjścia rozpoczęły się 29 marca br. Według art. 50 Traktatu Lizbońskiego oznacza to, hdy muszą się one zakończyć w przeciągu dwóch latek, czyli do 29 marca 2019 r., kiedy wówczas W. Brytania przestanie być członkiem Unii.

W tym czasie obydwie strony www mają zdecydować, czy brexit odbędzie się w środek "miękki", czyli z utrzymaniem niektórych związków z Unią (np. dostępu do połączonego rynku, swobody przepływu osób), czy też "twardy" a mianowicie bez zawarcia kompromisu. Po tym drugim wariancie związki między W. Brytanią jak i również Unią Europejską będą - przynajmniej na początku - regulować jedynie ogólne internacjonalne umowy, jak np. uzgodnienia w ramach Światowej Organizacji Gospodarki.

W kwietniu br. strona unijna postanowiła, iż w pierwszej fazie negocjacji muszą zostać rozwiązane trzy podstawowe kwestie: praw mieszkańcówrezydentów UE w W. Brytanii po brexicie i vice versa, wzajemnych rozliczeń finansowych oraz granicy pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną. Przed chwilą po ich rozwiązaniu Komisja Europejska gotowa jest powziąć rozmowy na temat ewentualnych stosunków.

Cztery fazy

W ramach pierwszej fazy odbyły się dotychczas trzy czterodniowe rundy negocjacyjne. Nie przyniosły one jednak znaczących postępów.

Od początku sierpnia br. Londyn zaczął wywiązać się pakiety propozycji dotyczących przede wszystkim uregulowania kwestii granicy jak i również praw obywatelskich, a również po części kwestii celnych. Propozycje te rząd Theresy May określił mianem śmiałych, niekonwencjonalnych i nastawionych na przyszłość.

W Brukseli spotkały się one z beznamiętnym przyjęciem. Większość komentatorów uznała je za niewystarczające jak i również mało realistyczne, niektórzy wyraźnie ocenili, że to rodzaj zasłony dymnej, która dzierży odwrócić uwagę od wstępnej kwestii, jaką pozostają wzajemne rozliczenia finansowe.

Zakończenie pierwszej fazy rozmów planowano na koniec października. W Brukseli coraz częściej słyszy się jednak, że z względu braku postępów mogą pozostawać przedłużone do grudnia.

brexit a studia w Obszernej Brytanii

Brexit a studia w Obszernej Brytanii

Raptem rok temu rozmawiałem z Aleksandrą Pędraszewską, studentką Cambridge, o jej sukcesach na uczelni - po 2015 roku zdobyła nagrodę Undergraduate of the Year, czyli została Studentką Roku kalendarzowego na poziomie licencjackim.…...

Czytać..
bOŚ dostał od KNF zalecenie zwiększenie wymogu kapitałowego

BOŚ dostał od KNF zalecenie zwiększenie wymogu kapitałowego

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Istotne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych…...

Czytać..
blokada Kataru - jak odziałuje na linie lotnicze, Qatar Airways

Blokada Kataru - jak odziałuje na linie lotnicze, Qatar Airways

ONZ powinno uznać blokadę lotniczą Kataru za nielegalną - powiedział Akbar Al Baker, prezes Qatar Airways telewizji CNN. Skrytykował Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie a także Bahrajn za zamknięcie powierzchni powietrznej…...

Czytać..
black Friday. Prawa konsumentów przy czarny piątek - poradnik UOKiK

Black Friday. Prawa konsumentów przy czarny piątek - poradnik UOKiK

Produkty kupione na wyprzedaży wolno reklamować - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Odbiorców w związku z tak zwanym. Black Friday (czarnym piątkiem) i zbliżającym Cyber Monday. W tych dniach sklepiki stacjonarne…...

Czytać..
bitcoin - korelacja z indeksem strachu VIX według Deutsche Banku

Bitcoin - korelacja z indeksem strachu VIX według Deutsche Banku

Według analiz Deutsche Instytucji finansowej istnieje rosnąca korelacja między ceną bitcoina i VIX - tak zwanym "indeksem strachu", który ma pokazywać zmienność rynków. Bank przy notatce do klientów podkreślił, że korelacja ta…...

Czytać..

Bielecki: zmiany w «śmieciówkach» nadal w tym roku Informacje

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują zamiar ministerstwa Zmiany w PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie o…...

Czytać..