Temat: Rząd PiS

Emilewicz i Kwieciński o podstawowych zdaniach nowych ministerstw

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Przedsiębiorczość, czyste powietrze i nowe technologie - wówczas trzy obszary, którymi stanie się się zajmować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Głównym zadaniem Ministerstwa Inwestycji i Progresu będzie zaś koordynacja strategii rozwoju kraju. Jak poinformował szef tego resortu Jerzy Kwieciński, nadzór nad spółkami strategicznymi - takimi jak na przykład PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych przechodzi pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Jak poinformował w czwartek minister Kwieciński, w kompetencjach ministerstwa będzie Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju i jej wykonanie.

- Z racji tego, że w Procedury Odpowiedzialnego Rozwoju mamy prawie 200 projektów strategicznych i wiele z nich będzie realizowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, więc po tym obszarze będziemy działali zdecydowanie wspólnie - podał szef resortu inwestycji i rozwoju na wspólnej narady prasowej z Jadwigą Emilewicz.

Promocja polskiej gospodarki

Rewolucja w składkach ZUS dla najmniejszych firm. "Jest zgoda polityczna"

Jak uzupełnił, "będziemy się silnie zajmowali polityką zagraniczną np. w obszarze promocji polskiej gospodarki, jak przynależy do minister Emilewicz, ale np. kwestie europejskie, które będą dla nas ważne w UE, lub związane z pozycją spółek czy rozwiązaniami prawnymi wraz z przyszłością budżetu UE to kwestie, którymi będziemy wspólnie się zajmowali".

- Kolejnym ważnym działaniem wydaje się być realizacja bardzo wielu rzeczowych programów współfinansowanych w kasy UE, nadzór nad takimi programami pozostaje w naszym własnym ministerstwie, ale szereg wzorów wdrażanych będzie w ministerstwie przedsiębiorczości - dodał.

Według Kwiecińskiego "nową rzeczą, która będzie dla naszej firmy na pewno bardzo dużym zadaniem w najbliższych miesiącach (... ) będzie kwestia powiązana z inwestycjami". Podkreślił, iż polska gospodarka dobrze się rozwija, ale chcemy nadrobić inwestycje publiczne i prywatne.

Trzy podstawowe obszary

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będzie zajmowało się przedsiębiorczością, schludnym powietrzem i nowymi technologiami. Jak powiedziała w czwartek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz, resort będzie prowadzić w szerokim zakresie rozumianą politykę gospodarczą.

- W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii będę się zajmować szeroko rozumianą polityką gospodarczą, tą która pozostała zapisana w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i ten podział ma sprzyjać jeszcze lepszemu, jeszcze szybszemu wdrażaniu strategii - powiedziała Emilewicz.

Jak wymieniła, pierwszym obszarem, jakim będzie zajmował się jej resort będzie przedsiębiorczość.

- A zatem kolejny plik ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Konstytucja dla biznesu kierowana, przygotowywana po ministerstwie jest po pierwszym czytaniu. W najbliższych dobach mamy nadzieję, że opuści Sejm i uzyska autograf pana prezydenta. To kodeksowe, fundamentalne rozwiązania zmieniające 180 aktów prawnych w Polsce, które budują nowe relacje pośród przedsiębiorcą an administracją po Polsce - tłumaczyła.

Drugi obszar - podała - to czyste atmosfera. - Sprawienie, aby w polskich miastach żyło nam się wygodnie i dobrze, i abyśmy nie musieli alarmować o tym, hdy więcej w Polsce umiera z powodu nieczystego powietrza, niż w wypadkach komunikacyjnych - dodała.

Trzeci obszar - mówiła a mianowicie to nowe technologie, postęp wydatków na badania jak i również rozwój, innowacyjna Polska, Polska start-upowa.

Jak dodała, dla start-upów jest kolejny pakiet ułatwień legislacyjnych, które wejdą w życie nadal w tym roku. - Te trzy podstawowe obręby, którymi będzie się zajmowało MPiT w kategorii gospodarka przy ścisłej współpracy z kolegami z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. (... ) Pozostaniemy wiele obszarów realizować wraz - powiedziała Emilewicz.

Spółki w rękach premiera

"Elektrownia jądrowa będzie w Polsce budowana"

Jednocześnie ministrowie poinformowali, że "nadzór ponad spółkami strategicznymi przechodzi pod kancelarię premiera Rady Ministrów". Chodzi o PKO BP oraz Giełdę Papierów Drogocennych.

- Ta frakcja nadzoru, która dotyczyła korporacji, w których Skarb Was miał udziały mniejszościowe, niewielkich spółek, które do naszą firmę przyszły z Ministerstwa Skarbu - to zostaje u pani minister Emilewicz, jak również instytuty - powiedział Kwieciński.

Minister Jadwiga Emilewicz tłumaczyła, że "to nie są spółki, tylko koordynacje, które nadzorowaliśmy, czyli instytuty naukowo-badawcze - rzeczywiście sto spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, pozostaje przy nadzorze Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii" - dodała.

Jak mówiła, urzędy m. in. Główny Urząd Miar, Urząd Patentowy czy Urząd Dozoru Technicznego będą u dołu nadzorem MPiT, a "jeśli chodzi o spółki, wówczas specjalne strefy ekonomiczne to jest ten instrument realizacji polityki inwestycyjnej, tej, którą w ministerstwie prowadzi Tadeusz Kościński".

Na zaczątku 2017 r. weszły w życie przepisy likwidujące Ministerstwo Skarbu Państwa. W związku z jego likwidacją wydano rozporządzenie, w którym ochrona nad spółkami Skarbu Państwa został podzielony na indywidualne ministerstwa. W myśl tegoż rozporządzenia minister rozwoju jak i również finansów nadzorował 240 podmiotów w tym m. in. PKO BP, PZU, lub GPW. Pod koniec kwietnia 2017 r. nadzór nad PZU przejęła ówczesna premier Beata Szydło.

elektrośmieci trafiają na złom  Surowce

Elektrośmieci trafiają na złom Surowce

Zużyte pralki czy lodówki nadal trafiają raczej na złom, niż do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Mimo że od przyjęcia ustawy o elektroodpadach, która miało to przerobić, minął już rok. Brakuje kontroli miejsc…...

Czytać..
eksport polskiego drobiu rośnie

Eksport polskiego drobiu rośnie

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
ekspert: Dodatkowe zasoby emerytalne powinny gromadzić już 30-latkowie

Ekspert: Dodatkowe zasoby emerytalne powinny gromadzić już 30-latkowie

Dodatkowe pieniądze na emeryturę powinny zacząć gromadzić już obecni 30-latkowie – uważa dr Marek Szczepański. Jego zdaniem, dotychczasowe zachęty do uczestnictwa w dodatkowych systemach emerytalnych są zbyt słabe. Wskazał, że "demografia to konkretne…...

Czytać..
eksperci: niektóre zawody znikną w branży pracy

Eksperci: niektóre zawody znikną w branży pracy

Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy…...

Czytać..

Essay regarding The United kingdom Economy following World War II

British Economy Following WW2 The world's initial industrial electric power and better developed nation was The uk. Having the upper hand in the world economic system, Britain was…...

Czytać..
«Economist»: Wyjście W. Brytanii wraz z UE to «tragiczny rozłam»  Ze świata

«Economist»: Wyjście W. Brytanii wraz z UE to «tragiczny rozłam» Ze świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" gwoli brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek na rzecz Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..