Stawką są ceny prądu po Polsce. Minister chce interwencji Brukseli i "pomocy służb"

  • Dom
  • Z kraju
  • Stawką są ceny prądu po Polsce. Minister chce interwencji Brukseli i "pomocy służb"
Ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się wraz z pisemną prośbą do komisarzy unijnych, by przyjrzeli się ostatnim dużym wzrostom opłat CO2 – poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Resort energii zapewnia, że gospodarstwom domowym nie grożą zmiany cen energii. Jednak po środę szef Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando zasygnalizował, że obecnej sytuacji ma możliwość być zmuszony coś znacznie więcej aniżeli tylko zatroszczyć się o interesy klientów, lecz też przedsiębiorstw energetycznych.

- Ceny uprawnień do odwiedzenia emisji CO2 poszybowały w górę w ostatnim momencie. Wczoraj minister Tchórzewski spotykał się z komisarzem ds. energii i zmian klimatycznych Miguelem Arias Canete i komisarz ds. pomocy ogólnej Margrethe Vestager i zwracał uwagę na to fenomen, prosząc jednocześnie pisemnie, żeby przyjrzeli się temu zjawisku ze strony ewentualnego odpalenia mechanizmów przewidzianych w momencie, gdy w okresie określonego czasu następuje nagły wzrost - powiedział wiceminister Tomasz Dąbrowski podczas kongresu energetycznego DISE.

Jak wyjaśnił, minister prosił także, aby KE "przy pomocy służb przyjrzała się, czy w dziedzinie nie dochodziło do praktyk uzgodnionych, które miały na celu podwyższenie ceny w sposób bardziej znaczny, niż by to wynikało spośród fundamentalnych przesłanek".

Niepokojący wzrost

Tomasz Dąbrowski zwrócił uwagę, że duży postęp cen CO2 zaniepokoił nie tylko polski rząd, najprawdopodobniej do tego stanowiska przyłączą się też Rumunia, Grecja i Hiszpania. - Zjawisko zostało zauważone, nie zostało zignorowane, został zasygnalizowany problem i miejmy nadzieję, że sytuacja powróci do normy - mówił wiceminister.

Dodał, że wszyscy się spodziewali, iż cena uprawnień może rosnąć, ale tempo wzrostu przekroczyło oczekiwania.

W popołudniowym komunikacie prasowym resort energii poinformował, że podczas spotykania z unijnymi komisarzami minister Krzysztof Tchórzewski poruszył kwestię "bardzo szybkiego wzrostu opłat uprawnień do emisji CO2".

"Wydaje się, iż taka sytuacja w krótkim okresie może być skutkiem zamierzonych działań rynkowych, co wpływa niekorzystnie na koszty energii w Polsce. Przekazałem na ręce komisarzy Margrethe Vestager i Miguela Canete pismo z prośbą o zbadanie tej sprawy" a mianowicie wyjaśnił, cytowany w komunikacie, minister energii.

Ceny CO2 na starym kontynencie zanurkowały według wypowiedzi polskiego ministra

Duże firmy dyktują koszty?

Ceny uprawnień w celu emisji CO2 gwałtownie rosną na giełdzie w Londynie od kilku miesięcy. Wciąż na początku roku kosztowały kilka euro, a we wrześniu ceny CO2 wzrosły do 25 euro jak i również są tym samym najwyższe od dekady. W doświadczeń wielu ekspertów ceny CO2 w dalszym ciągu mogą rosnąć.

O zamiarze podjęcia rozmów z Komisją Europejską na temat sytuacji na rynku CO2 minister Tchórzewski poinformował po raz główny tydzień temu.

Zauważył wtedy, że w niektórych państwach unijnych są duże firmy, które mogą skupować uprawnienia do emisji CO2 z wyprzedzeniem i dyktować ceny. Dodał, że to, iż świadectwa są handlowane bezpośrednio na terenie całkowitej UE stawia Polskę przy trudniejszej sytuacji, bo ta siła nabywcza jest mniejsza.

Co z cenami prądu?

Rosnące ceny CO2 negatywnie wpływają w wyniki finansowe m. in. polskich koncernów energetycznych. Minister Tchórzewski zapewnił w czwartkowym komunikacie, że gospodarstwom domowym nie grożą podwyżki opłat energii.

W sierpniu "Dziennik Gazeta Prawna" informował, że spółki energetyczne dostały zakaz wnioskowania o podwyżki dla gospodarstw domowych w 2019 rok, pomimo rosnących cen węgla i emisji CO2. Część rozmówców gazety uważała, że zamrożenie taryf jest swego rodzaju "kiełbasą wyborczą" przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Tymczasem w środę prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando, który wkrótce ma zatwierdzić taryfy na 2019 rok kalendarzowy, zasygnalizował, że w przypadku rosnących cen energii może stać się zmuszony zadbać o interesy firm energetycznych przy ustalaniu wysokości taryfy G (dla gospodarstw domowych) na przyszły dwanaście miesięcy.

Prezes URE, pytany przez dziennikarzy w kuluarach Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu, jaka będzie rozstrzygnięcie Urzędu w sprawie wysokości taryfy G dla gospodarstw domowych w sytuacji rosnących wartości energii odpowiedział: - Rozchodzi coś więcej niż o dbałość o grupę G. Dzisiaj także trzeba zadbać o przedsiębiorstwa, które mogą być zmuszane, by nie przynosić papierów o podwyżki taryf, jak jest absurdalne, ale będą takie sygnały. Regulator równoważy interesy. Może zajść takowa sytuacja, że trzeba będzie szalę przechylić w witrynę przedsiębiorstwa.

ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy  Surowce

Ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy Surowce

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawko. Jest propozycja ministerstwa "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw GDDKiA…...

Czytać..
ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić postępowanie wyjaśniające dotyczące ew. manipulacji cenami na sektorze energii, a konkretnie w Towarowej Giełdzie Energii - zarządził prezes URE. Idzie o wzrost cen ciepła notowany…...

Czytać..
cenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie  Pieniądze

CenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie Pieniądze

500 plus też na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja…...

Czytać..
cBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

CBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

- Więcej niż połowa ankietowanych Polaków opowiada się za aktywną rolą państwa w gospodarce - wynika z badania CBOS "Rola państwa w gospodarce". Ponad 50 proc. respondentów uważa też, że nasza profesjonalna…...

Czytać..
carlos Ghosn rezygnuje ze miejsca prezesa Nissana  Moto

Carlos Ghosn rezygnuje ze miejsca prezesa Nissana Moto

Carlos Ghosn, który stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zrezygnował wraz z sprawowania funkcji prezesa Nissana. Na swojego zastępcę dzięki tym stanowisku wyznaczył dotychczasowego wiceprezesa Hiroto Saikawę - poinformowano w czwartkowym komunikacie.…...

Czytać..

Będzie rurociąg z rafinerii w Możejkach do portu w Kłajpedzie Informacje

ArcelorMittal wyłączy szeroki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać..