Temat: Gospodarka

Eksperci: niektóre zawody znikną w branży pracy

  • Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy wolą pieniądze
  • Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych

Doradca klienta w instytucji finansowej, sprzedawca czy bibliotekarz wówczas zawody, które niedługo mogą zniknąć z rynku roboty - przewidują eksperci. Zaznaczyli jednak, że wraz wraz z rozwojem cywilizacyjnym zjawiać się pozostaną nowe profesje, na przykład instruktor sztucznej inteligencji.

Monika Fedorczuk, ekspertka ds. sektorze pracy w Konfederacji Lewiatan, zwróciła uwagę, że skończyły się czasy, kiedy kompletne życie pracowało się po jednej firmie. - Model, że pracownik przychodził do przedsiębiorstwa zaraz po szkole i pracował w przedtem aż do emerytury, odszedł do przeszłości w Polsce obecnie w latach 90 a mianowicie podkreśliła.

Urzędnik przez dekadę udawał, że pracuje. Sąd nie posiadał litości

Nowe czasy

- Czasy się zmieniły. Nie pracujemy już za pośrednictwem całe życie w jakiejś firmie czy w określonym zawodzie. Niektórzy zaczynają pracę w korporacji, później pozostają freelancerami, potem przechodzą w celu małego przedsiębiorstwa albo działają np. w fundacji - zaznaczyła ekspertka.

Dodała, że coraz częściej na świecie pracuje się "projektowo", czyli od jednego projektu do drugiego.

Według Fedorczuk częste zmiany szefowi mogą nie zapewniać stałości. - Jeżeli decydujemy się na taki model pracy, to po części rezygnujemy z niektórych przywilejów, wynikających ze stażu pracy przy jednej firmie. Stabilności może zabraknąć również przy roboty projektowej, bo wiadomo, hdy wcześniej czy później wiadomy projekt się zakończy a mianowicie wyjaśniała.

Są plusy

Zwróciła uwagę, że dzisiejszy rynek pracy ma wiele plusów. - Dzięki modyfikacji miejsca pracy i lekcje mamy możliwość zdobywania sporo większych doświadczeń, mamy możliwość rozwijania się. Kiedyś, jeśli ktoś zaczynał jako szewc, inżynier, nauczyciel, to pracował w tym zawodzie do ukończenia życia. My często przekształcamy pracę, z racji czego nawet, jeśli popełnimy błędy przy selekcji zawodu, to nie istniejemy na niego skazani poprzez wiele lat - opowiadała ekspertka.

Jej zdaniem na zmieniającym się sektorze pracy wygrają ci, jacy przewidzą, jakie będą trendy w przyszłości. - W dziedzinie pozostaną zawody związane z rozwijaniem kompetencji osobistych, np. doradcy, psychologowie, trenerzy. Hydraulik i elektryk też prawdopodobnie pozostaną na rynku, bowiem te czynności są niełatwo zastępowalne przez maszyny. Po ostatnim czasie można zaobserwować, że renesans przeżywają zawody rzemieślnicze. Obecnie pożądane wydaje się być posiadać szytą na kształt sukienkę czy też torebkę od kaletnika - powiedziała Fedorczuk.

Niektóre zawody znikną

Ekspertka przewiduje, że poniektóre zawody mogą zniknąć w branży pracy, np. bibliotekarz. a mianowicie Tu nie chodzi wyłącznie o robotyzację, ale również zmianę stylu życia jednostek. Książki są relatywnie tanie, coraz więcej jest komputerowych czytników na rynku jak i również ludzie coraz mniej czytają - powiedziała. Zwróciła atencję, że ograniczona może zostać także praca sprzedawcy i doradcy ds. obsługi kontrahenta, np. w banku.

Natomiast prezes zarządu Personnel Service Krzysztof Inglot zwrócił uwagę, że pojawia się coraz więcej nowych współzawodnictw. - Twórca aplikacji, menadżer social media czy analityk Big Data to zawody, które jeszcze w 2006 roku nie istniały, natomiast teraz jest na odrzucić duże zapotrzebowanie. Nowych profesji będzie przybywało. W 2017 roku na World Economic Forum oszacowano, że 65 proc. dzieci w stuleciu szkolnym będzie pracować przy zawodach, które jeszcze odrzucić powstały - uważa.

Wskazał, że największe zapotrzebowanie będzie na kreatywne prace, które trudniej zautomatyzować. a mianowicie Rynek pracy zmienia się na naszych oczach od kilkunastu lat. Ludzie działają w zawodach, o jakich 10 lat temu nikt nie słyszał. Podobnie będzie w kolejnej dekadzie. Powstaną stanowiska i specjalizacje, na temat których teraz możemy nawet nie mieć pojęcia. Wydaje się jednak pewna uniwersalna cena, w którą możemy zaopatrzyć nasze dzieci już teraz, by łatwiej adaptowały się w celu nowych warunków. Chodzi oczywiście o kreatywność. Na nią będą stawiały firmy, które proste zadania będą zdołały zautomatyzować – oświadczył Inglot.

Pięć sposobów na pomnożenie 500 dodatkowo. Na koniec można mieć na koncie nawet 150 tysięcy złotych

Postęp technologiczny

Zwrócił uwagę, iż postęp technologiczny weryfikuje listę zawodów. Jeszcze kilka lat temu nie istniały albo dopiero raczkowały takie prace, jak kierowca Ubera, inżynier samochodów autonomicznych, specjalista could computingu, menedżer zrównoważonego wzrostu, twórca treści na YouTube czy operator drona.

- Teraz takie oferty pracy nikogo nie dziwią. Co więcej, systematycznie ich przybywa. Natomiast w kolejnych latach ze względu w coraz większą adaptację sztucznej inteligencji na rynku pracy pojawi się zapotrzebowanie m. in. na trenerów sztucznej inteligencji - przewiduje ekspert.

Powołując się dzięki raport Uniwersytetu Oksfordzkiego i Yale, podkreślił, że w tej chwili za 45 lat pracy wykonają większość zadań, które dziś wykonują ludzie. - Są jednak pewne wyjątki. Istnieje tylko 2 proc. szansy, że stanowiska na przykład dyrektor artystyczny, producent, reżyser, fotograf czy projektant mody zostaną zautomatyzowane. Jeszcze mniejsza szansa jest na to, że roboty wykonają zlecenia kuratora wystawy. Spokojnie mają możliwość miewać się również marketingowcy, jakich praca w dużej mierze opiera się na kreatywnym myśleniu - uważa Inglot.

Podkreśla, że na wyzwania rynku pracy miało odpowiada szkolnictwo. - Zwiększające się znaczenie kreatywności to prowokacja dla każdej gospodarki, która to chce wygrać w wyścigu o wysoką pozycję po zrobotyzowanej rzeczywistości. W Naszym narodzie musimy głównie postawić dzięki zmiany w systemie szkolnictwa, który jest nastawiony zwłaszcza na przekazywanie wiedzy, zaś to w tym momencie zdecydowanie zbytnio mało. Nie jest to aczkolwiek tylko problem w naszym własnym kraju – ocenił Inglot.

Essay regarding The United kingdom Economy following World War II

British Economy Following WW2 The world's initial industrial electric power and better developed nation was The uk. Having the upper hand in the world economic system, Britain was…...

Czytać..
«Economist»: Wyjście W. Brytanii wraz z UE to «tragiczny rozłam»  Ze świata

«Economist»: Wyjście W. Brytanii wraz z UE to «tragiczny rozłam» Ze świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" gwoli brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek na rzecz Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..
długi Polaków - raport Biura podróży Informacji Gospodarczej

Długi Polaków - raport Biura podróży Informacji Gospodarczej

W drugim kwartale gwałtownie wzrosła kwota zaległości Polaków. Przybyło 5, 25 mld zł (8 proc. ) niespłaconych po terminie zobowiązań, wobec 1-wszą, 24 mld zł w pierwszym kwartale - wynika z danych Biura…...

Czytać..
duda: ustąpię z urzędu, o ile nie złożę zapowiadanych projektów

Duda: ustąpię z urzędu, o ile nie złożę zapowiadanych projektów

Podtrzymuję zobowiązanie z kampanii wyborczej: ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę dwóch zasadniczych dla mnie projektów - dotyczących zredukowania wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od datku…...

Czytać..

Dreamliner zraził Japończyków. Airbus uzyskał historyczny kontrakt w bastionie Boeinga Informacje

Dotychczasowy bastion Boeinga, Japonia, zamienia się od Amerykanów. Problematyczny start B787 Dreamlinera zachwiał przywiązaniem Japończyków do wytwórczości z USA i stworzył warunki, w których europejski Airbus zdołał znaleźć głównego istotnego klienta…...

Czytać..
dotknięci rosyjskim embargiem dostaną pomoc. Prezydent podpisał ustawę  Ze świata

Dotknięci rosyjskim embargiem dostaną pomoc. Prezydent podpisał ustawę Ze świata

Sadownicy domagają się zmian po sankcjach. Chcą eksportować do odwiedzenia Rosji Rosyjskie embargo przynosi szkody sadownikom. Zapowiadają protesty Embargo nam nie straszne. Nasze państwo żywność robi furorę w Berlinie…...

Czytać..