Opozycja krytycznie o pięćset plus. "Pieniądze wzięte w kredyt"

  • Dom
  • Z kraju
  • Opozycja krytycznie o pięćset plus. "Pieniądze wzięte w kredyt"
500 plus. Izabela Leszczyna krytykuje flagowy program rządu

Rodzina pięćset plus to flagowy system rządu, którym chwali się zarówno resort rodziny, roboty i polityki społecznej, jak i ministerstwo rozwoju. Tymczasem w ocenie posłanki PO jak i również byłej wiceminister finansów Izabeli Leszczyny rząd rozdaje pieniądze na kredyt, a symboliczne 500 złotych miesięcznie nie podniesie wskaźnika urodzeń. Zdaniem Jakuba Kuleszy z Kukiz'15, wbrew słowom wicepremiera Mateusza Morawieckiego, trudno jest także oszacować wpływ 500 oraz na kwestię emigracji wraz z Polski.

Minister Dzinki, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oceniła w środę, że cele postawione programowi 500 plus zostały zrealizowane. - Program poprawił znacząco jakość życia naszych rodzin, ograniczył ubóstwo a mianowicie w tym znacząco rodzin z dwójką, trójką, czwórką i więcej dzieci, jednak zwłaszcza rodzin z maluchami - powiedziała Rafalska.

500 plus. Lawina wniosków o świadczenie dzięki kolejny rok

Szefowa resortu zwróciła uwagę, że nakłady na politykę rodzinną po 2017 r. wzrosły do odwiedzenia 3, 11 proc. PKB. Dla porównania - kontynuowała - w 2011 r. było to 1, 3 proc. PKB. Podkreśliła, iż z programu obecnie wykorzystuje niemal 4 mln najmłodszych z 2 mln 620 tys. rodzin.

Jednak pełnomocnicy opozycji uważają, że pieniądze, które są rozdawane rodzinom w zakresie 500 plus to "pieniądze wzięte na kredyt"- Dosyć prosto jest pożyczyć pieniądze, wypuścić obligacje jak i również rozdać je ludziom - mówiła w środę w TVN24 BiS Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej. - Krótkoterminowo to nawet wzmogło wzrost gospodarczy, bo konstrukcja PKB jest taka, hdy to konsumpcja napędza wzrost gospodarczy - dodawała.

- Ale państwo, rząd nie może myśleć krótkoterminowo, do przyszłych wyborów czy chociażby na dwie kadencje a mianowicie oceniała Leszczyna.

500 plus nie zatrzyma

Morawiecki: Jeśli w programie pięćset plus miałyby nastąpić modyfikacje, to tylko "in plus"

Członkowie rządu podkreślają aczkolwiek, że pieniądze służą słusznemu celowi. Wicepremier Mateusz Morawiecki ocenił w środę, że gdyby nie rządowy system 500 plus, z państwa wyjechałoby milion osób.

Na konferencji podsumowującej więcej niż jeden lata rządów PiS, zwrócił uwagę, że rząd miał możliwość zaniechać programów społecznych, "ale czy wtedy nie wyjechałoby następne milion ludzi, moja osoba myślę, że by wyjechało".

- Taka wydaje się rzeczywistość, że po wówczas my rozwijamy gospodarkę, by tutaj zatrzymać jak najwięcej ludzi - zaznaczył Morawiecki.

Do słów wicepremiera Morawieckiego odniosła się Leszczyna: - Ludzie wyjeżdżają wraz z Polski. Naprawdę 500 oraz nie zatrzymało młodych osób na terytorium polski. To jest nieprawda - dodała.

Zdaniem Jakuba Kuleszy z Kukiz'15 to, to ile osób wyemigrowałoby za granicę, o ile nie comiesięczne dopłaty na dziecko, "to wróżenie spośród fusów".

pięćset plus z wyrównaniem. W złożenie wniosku zostały ostatnie dni

Faktem jest jednakże, że około 6 proc. Polaków mieszka za granicą. Z ostatnich szacunków Nadrzędnego Urzędu Statystycznego wynika, hdy w 2016 roku już ponad 2, 5 miliona Polaków przebywało na emigracji. Wciąż emigrację zarobkową planuje 14 procent Polaków - wynika z badań wydanych przez Work Service po lipcu.

Demografia

Zdaniem członków rządu świadczenia prorodzinne oddziaływają pozytywnie na strukturę demograficzną kraju. Jak mówiła w środę Rafalska program pięć stów plus poprawił wskaźniki dzietności. - Czekamy do końca roku, jesteśmy przekonani, że te symboliczne 400 tys. urodzeń w ciągu roku jest ciągle do osiągnięcia, wydaje się być ciągle możliwe - powiedziała.

Te słowa szefowej resortu skrytykował Kulesza z Kukiz'15: - To nie wydaje się być program prodemograficzny - mówił w środę. - Bez owijania w bawełnę wynika to z uzasadnienia projektu. W skutkach regulacji jest opisane, że współczynnik dzietności wzrośnie z 1, 37 do 1, cztery, czyli tyle co nic.

Tymczasem w wycenie posła Kukiz'15, "żebyśmy mieli zastępowalność pokoleń i by uratować obecny system emerytalny, trzeba doprowadzić do sprawy, w której mamy wskaźnik dzietności na poziomie dwóch, 1"- mówił.

- Ten program tego nie zaakceptować załatwi - dodała Leszczyna.

Jednak dane dotyczące urodzeń przemawiają minimalnie dzięki korzyść programu. Od stycznia do lipca urodziło się 235, 1 tys. dzieci, zgodnie z wrześniową publikacją Głównego Urzędu Statystycznego. To 18, 2 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

25 lat więzienia za wyłudzenia VAT nadal możliwe  Pieniądze

25 lat więzienia za wyłudzenia VAT nadal możliwe Pieniądze

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli Kodeksu karnego, zakładającego metrów. in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT, na podstawie fikcyjnych faktur o…...

Czytać..
10 things you need to know before the opening bell

10 things you need to know before the opening bell

Here is what you need wówczas know. Trump returns from Asia . President Donald Trump has returned to the US after his 12-day trip to Asia…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny