Szał wyprzedaży? Nie oddaj się oszukać

  • Dom
  • Z kraju
  • Szał wyprzedaży? Nie oddaj się oszukać
Black Friday. Prawa konsumentów przy czarny piątek - poradnik UOKiK

Produkty kupione na wyprzedaży wolno reklamować - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Odbiorców w związku z tak zwanym. Black Friday (czarnym piątkiem) i zbliżającym Cyber Monday. W tych dniach sklepiki stacjonarne i internetowe przy kraju i za granicą organizują wyprzedaże.

Zwyczaj organizowania przez sklepy wyprzedaży w tzw. Black Friday (czarny piątek) i Cyber Monday (cyberponiedziałek) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, jednak zyskuje coraz większą fama w Europie, w tym Polsce.

Przepisy po Black Friday

Rozpoczął się Black Friday. Dzionek zakupowego ekstrawagancji

"Black Friday (czarny piątek) obchodzony jest następnego dnia po Święcie Dziękczynienia – w tym roku przypada 23 listopada. Teoretycznie dotyczy sklepów stacjonarnych, ale w praktyce biorą w nim udział również e-sklepy. Cyber Monday (cyberponiedziałek) natomiast dotyczy sklepów sieciowych. W tym roku wypada w poniedziałek, 26 listopada" - odczytujemy.

W związku z tym UOKiK zaznacza, iż "niezależnie od tego, lub kupujemy towar w cenie promocyjnej, regularnej, u naszego sprzedawcy, lub zagranicą, w terenie całej Unii Europejskiej obowiązują jednolite przepisy konsumenckie".

Kupującym w sklepie stacjonarnym UOKiK przypomina, że "kupując na wyprzedaży mają upoważnienie do reklamacji". "Jeżeli produkt ma wadę, zwróć się do sprzedawcy podczas 2 lat od dnia wydania rzeczy. Możesz żądać renowacji lub wymiany towaru, zmniejszenia ceny. Przedsiębiorca musi rozpatrzyć taką reklamację w ciągu 14 dni – jeśli odrzucić dotrzyma terminu, przyjmuje się, że ją uznał. O ile wada jest istotna, masz możliwość żądać nawet odstąpienia od czasu umowy" - napisano. "Aby zgłosić reklamację najlepiej dysponować dowód zakupu, np. paragon, potwierdzenie przelewu" - akcentuje urząd.

Zwrot zakupów z Black Friday

Kuszą "wyprzedażami". Raport ujawnia marketingowe zagrywki sklepów

UOKiK wyjaśnia także, jak należy zrobić, jeśli przebywamy niezadowoleni z zakupów i chcemy je oddać. "Pamiętaj, jeżeli kupujesz stacjonarnie, takowa możliwość zależy tylko od porządnej woli sprzedawcy. Zapytaj na temat to przed zakupem" a mianowicie zastrzega UOKiK. Jak daje, "sprzedawca sam określa wytyczne – może żądać dołączenia oryginalnego opakowania, metek, a w zamian zaproponować zwrot gotówki, bon podarunkowy lub wymianę towaru".

Ponadto - jak wskazuje UOKiK - jeśli cena tuż przy kasie okaże się lepsza niż na wywieszce dzięki półce lub na metce, klient ma prawo zakupić towar w korzystniejszej wartości.

Konsumentom, kupującym po sklepach internetowych, UOKiK wspomina: "Masz prawo do reklamacji na takich samych regułach, jak przy zakupach zrobionych stacjonarnie".

"Towar nabyty przez internet możesz odnieść bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu otrzymania. Musisz tylko napełnić i odesłać oświadczenie na temat odstąpieniu od umowy. Sprzedawcy internetowi powinni udostępniać fason takiego oświadczenia. Możesz także napisać je samodzielnie i wysłać np. e-mailem" a mianowicie wyjaśnia Urząd.

Dodano, że jeżeli nie zostałeś poinformowany o prawie do odstąpienia, termin ten wydłuża się do 12 miesięcy. Przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić Ci wszystkie dokonane płatności, w niniejszym koszty dostarczenia sprawy do kwoty za najtańszy zwykły sposób dostarczenia, który oferuje. UOKiK zastrzega, hdy zwracany towar nie musi nosić śladów użytkowania. UOKiK wyjaśnia także, że "sprawdzenie przesyłki przy kurierze nie jest obowiązkowe, choć oczywiście może pomóc w dalszym dochodzeniu roszczeń".

UOKiK zastrzega, że nie każde towary podlegają zwrotowi. "Ograniczenia dotyczą produktów posiadających zwięzły termin przydatności do zastosowania, towarów wyprodukowanych na specjalistyczne zamówienie klienta (np. dekoracja z grawerem), nagrań dźwiękowych, wizualnych lub oprogramowania, jakich opakowanie zostało otwarte według dostarczeniu, oraz usług w zakresie zakwaterowania, wypoczynku (np. pobyt w spa), biletów na koncerty czy zdarzenia sportowe oraz usług odnoszących się przewozu osób (np. bilet lotniczy)" - wylicza urząd. Jak podkreśla, koszty zwrotu towaru ponosi konsument, zapewne że przedsiębiorca go o tym nie poinformował lub zgodził się ponieść je na własną rękę.

Ostrożność przy zakupach z Azji

Strategia na Black Friday. Ekspert podpowiada, jak skorzystać z okazji

Urząd wskazuje też ostrożność przed promocjami towarów z Azji. "Istnieje wiele e-sklepów, które proponują produkty z Azji (głównie sprzęt elektroniczny) po mniejszych cenach, jednocześnie tłumaczą, hdy nie są sprzedawcą, odsyłając w razie problemów kontrahenta do dostawcy z Azji" - zaznacza UOKiK. "Aby ustrzec się przed praktyką dropshippingu, sprawdź, czy regulamin sprzedawcy nie zawiera poniższych sformułowań: - sprzedawca materiału z Azji, -wysyłka po 24 h+, -nasz składnica znajduje się na terenie Singapuru, - sklep jest architekturą sprzedażową kojarzącą kupującego jak i również dostawcę, - z okoliczności niezależnych od sprzedawcy, termin ten może wydłużyć się nawet do 40 dni roboczych" - czytamy w komunikacie.

UOKiK przypomina także, że konsumenci potrafią korzystać z bezpłatnej pomocy pod nr. infolinii - 801 440 220, 22:00 290 89 16, lub adresem e-mailowym [email protected] pl. Wsparcia udzielają też Rzecznicy Konsumentów i Inspekcja Handlowa. W przypadku zakupów od momentu przedsiębiorcy z innego państwa UE pomocy należy wyszukiwać w ECK Polska.

bitcoin - korelacja z indeksem strachu VIX według Deutsche Banku

Bitcoin - korelacja z indeksem strachu VIX według Deutsche Banku

Według analiz Deutsche Instytucji finansowej istnieje rosnąca korelacja między ceną bitcoina i VIX - tak zwanym "indeksem strachu", który ma pokazywać zmienność rynków. Bank przy notatce do klientów podkreślił, że korelacja ta…...

Czytać..

Bielecki: zmiany w «śmieciówkach» nadal w tym roku Informacje

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują zamiar ministerstwa Zmiany w PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie o…...

Czytać..
białoruś nałożyła podatek na bezrobotnych

Białoruś nałożyła podatek na bezrobotnych

Nie kwadrans miliona, jak przewidywano, natomiast tylko 50 tysięcy a mianowicie tylu „darmozjadów” wykryły przy ubiegłym roku białoruskie władze. W mediach trwa dysputa na temat skuteczności datku „od bezrobocia”, który Białorusini…...

Czytać..
bezrobocie w Polsce coraz mniejsze.

Bezrobocie w Polsce coraz mniejsze.

Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy preferują pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dób niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...

Czytać..
benzyna będzie tańsza, diesel droższy - prognozy BM Reflex i E-petrol  Surowce

Benzyna będzie tańsza, diesel droższy - prognozy BM Reflex i E-petrol Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać..
bańka spekulacyjna na rynku obligacji może zaraz pęknąć

Bańka spekulacyjna na rynku obligacji może zaraz pęknąć

To nie zaakceptować wzrost spekulantów na bitcoinie powinien was martwić. a mianowicie Prawdziwym problemem dla zbytów finansowych może okazać się 8 bilionów dol. ulokowanych w obligacjach o ujemnej rentowności - pisze…...

Czytać..