Premier Morawiecki o pomyśle połączenia Orlenu i Lotosu. "Skala wydaje się być ważna"

  • Dom
  • Z kraju
  • Premier Morawiecki o pomyśle połączenia Orlenu i Lotosu. "Skala wydaje się być ważna"
Fuzja Orlenu i Lotosu. Komentarz premiera Morawieckiego

Potencjalna fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pomogłaby w budowie skali i ekspansji polskiego kapitału - uważa premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z agencją Bloomberg zaznaczył jednak, że wszelkie postanowienia w tej sprawie zaliczane są do rad nadzorczych i zarządów obu firm.

Premier Morawiecki jest zwolennikiem pomysłu zwiększania skali aktywności polskich firm. W ów sposób odniósł się mężczyzna do pytania dziennikarzy firm Bloomberg na temat powstających się pomysłów łączenia Orlenu z Lotosem.

- Mówiąc ogólnie, tak a mianowicie powiedział, pytany czy taka fuzja pomogłaby w ekspansji polskiego kapitału.

- A mówiąc szczegółowo, odrzucić jestem od tego, aby komukolwiek mówić, kto i z kim powinien się łączyć. To prerogatywa wskazówek nadzorczych i zarządów. Ale skala jest ważna a mianowicie dodał premier.

Tchórzewski: to nie byłoby złe rozwiązanie

Spekulacje o ewentualności połączenia PKN Orlen spośród Grupą Lotos pojawiają się od dłuższego czasu. W ostatnim czasie zabrał w tej sprawie głos minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Zmiany w masie Orlenu. Prezes spółki paliwowej odwołany

- Połączenie Orlenu i Lotosu nie byłoby złym rozwiązaniem - mówił w TVP Info minister. Zastrzegł, że ani jedna decyzja nie zapadła, a zarządy spółek powinny sprawdzić, na ile byłoby wówczas korzystne.

We wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister energii Krzysztof Tchórzewski wskazał jednocześnie: "W ME nie zaakceptować toczą się żadne czynności w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. My takich analiz nie prowadzimy".

Natomiast w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, pytany przez dziennikarzy o fuzję PKN Orlen i Lotosu, odpowiedział: - Nie pragnąłbym się wypowiadać, to jest bardzo poważna decyzja. Zostawiam to kolegom w ministerstwie, którzy się tym absorbują. Jak państwo wiecie, trochę jest na rzeczy, jednak dziś zajmujemy się strategią JSW.

Gdański rajca PiS, a także prezes Lotos Petrobaltic, Grzegorz Strzelczyk pytany w Radiu Gdańsk o "sens łączenia Lotosu z Orlenem" zwrócił obserwację, że "Polska do dziś nie ma spójnej polityki energetycznej państwa".

- Z zapowiedzi ministra siły wiemy, że rząd ma przedstawić taką politykę do końca roku i właśnie pod to trzeba zostanie podejmować decyzje, an odrzucić najpierw łączyć bądź odrzucić łączyć, a potem do tego dorabiać teorię – gadał. - Przygotujmy spójną politykę energetyczną, a potem realizujmy ją konsekwentnie – podkreślił.

«FT»: na Ukrainie konieczna bitwa z wpływami oligarchów  Ze świata

«FT»: na Ukrainie konieczna bitwa z wpływami oligarchów Ze świata

Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski ma możliwość jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany…...

Czytać..
frank wyraźnie traci wobec złotego, Marcin Kiepas ocenia jak i również prognozuje  Waluty

Frank wyraźnie traci wobec złotego, Marcin Kiepas ocenia jak i również prognozuje Waluty

Środowa sesja przynosi umocnienie złotego wobec najważniejszych walut. Wiele polskich rodzin może w szczególności ucieszyć fakt, że dokładnie zniżkuje także kurs franka szwajcarskiego szwajcarskiego. Około godziny 16: 35…...

Czytać..
francja przygotowuje się na cyberwojnę

Francja przygotowuje się na cyberwojnę

Francuskie służby specjalne planują zatrudnić 600 nowych agentów specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie. Poszukiwani są absolwenci lepszych uczelni, którzy zza komputera osobistego wykrywać będą siatki terrorystyczne czy próby włamania do odwiedzenia systemów informatycznych.…...

Czytać..
forum Ekonomiczne w Davos 2016  Ze świata

Forum Ekonomiczne w Davos 2016 Ze świata

Guriew: Polska bardzo nas interesuje USA wyciągają rękę do Rosji. "Zniesienie sankcji wówczas kwestia miesięcy" Kwaśniewski: Nasze państwo to dzisiaj znak zapytania. Boję, że będzie wówczas miało wpływ na inwestycje Szwajcowski: Polska jest…...

Czytać..
first Airlines oferuje loty przy użyciu wirtualnej rzeczywistości  Wraz ze świata

First Airlines oferuje loty przy użyciu wirtualnej rzeczywistości Wraz ze świata

Miliarder rozdaje pieniążki internautom. Jego tweet pobił rekord Rekordowy wiek emerytalny. Japończycy mogą pracować nadal dłużej Największe takie układ w historii. "Jasne przesłanie" Oto najstarszy hotel na ziemi. Działa…...

Czytać..
finansowanie polskiego eksportu - Zamiar Morawieckiego

Finansowanie polskiego eksportu - Zamiar Morawieckiego

Aż 60 mld zł trafi na nowy model opłacania eksportu po to, żeby polscy przedsiębiorcy mieli wejście do tych samych instrumentów, co ich zagraniczni konkurenci. Na całym świecie wzrasta 69 przedstawicielstw…...

Czytać..