Polska w oczach dużej filii ratingowej. Sprawdź, co może się wydarzyć

  • Dom
  • Z kraju
  • Polska w oczach dużej filii ratingowej. Sprawdź, co może się wydarzyć
Decyzja Moody’s w sprawie ratingu Polski

Na tę decyzję czekają politycy, przedsiębiorcy i inwestorzy. Filia Moody's ma dzisiaj opublikować nową ocenę ratingową gwoli Polski.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki pytany we wtorek w Krynicy o konsekwencje ewentualnego obniżenia ratingu Polski poprzez agencję Moody’s, odparł: "Nie spekuluję w tym temacie, czy ten rating zostanie obniżony, czy nie". a mianowicie Rating już był obniżony i konsekwencji jakichś niesłychanie zauważalnych nie było - powiedział wicepremier.

Będzie zmiana?

Morawiecki wyjaśnia, czym jest "wzrost na zdrowych podstawach"

- Z szacunkiem się do odwiedzenia tych ratingów oczywiście odnosimy, ale jednocześnie robimy swoje. Uważamy, że mamy 1 z najniższych długów po Unii Europejskiej, zarówno po gospodarce prywatnej, jak jak i również długu publicznego. Myślę, iż również tę stabilność finansową agencje ratingowe docenią, jeżeli nie teraz, to docenią już wkrótce - zaznaczył Morawiecki.

W zeszłym tygodniu, wicepremier Morawiecki pytany o nową ocenę Moody's powiedział w Londynie: "Wydali (w maju) negatywną perspektywę, teraz wydali ostrzeżenie, zatem zapewne będą chcieli zrealizować zmianę (ratingu), choć tego oczywiście nie wiem".

Agencja Moody's utrzymała w kwietniu rating polskiego długu w poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Możliwość ratingu to wskazówka, lub dany rating na lokalizacji roku lub dwóch lat będzie się pogarszał, polepszał czy pozostanie na niezmiennym poziomie.

Złoty dzięki razie stabilny

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego w stosunku do zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek na 4, 3287 ZŁ za euro oraz trzy, 8400 PLN wobec dolara amerykańskiego.

"Z rynkowego punktu widzenia wydarzenia wczorajszej sesji wskazują, iż na parze EUR/PLN kurs być może przejść w zakres konsolidacji 4, 30-4, 37 PLN. Teoretycznie pary x/PLN znajdują się w zakresie korekty spadkowej, niemniej zdaje się, iż dynamika umocnienia PLN zaczyna słabnąć. Duże znaczenie będzie znalazła dzisiejsza decyzja Moody’s, jaka uwarunkuje otwarcie w poniedziałek - napisał w porannej nocie Konrad Ryczko z DM BOŚ.

"Mamy jeden spośród najniższych długów w Unii". Minister nie obawia się ratingu

Prognozy analityków

Jak piszą analitycy Raiffeisen Polbanku: "przeprowadzone wśród analityków ankiety wskazują, że większość wraz z nich (także my) odrzucić oczekuje zmiany ani po stronie ratingu, ani na stronie perspektywy. "

"Biorąc jednak pod uwagę, iż dane o PKB, wskazując na słabość inwestycji, potwierdziły podnoszone wcześniej przez agencję obawy o ich kondycję, uwzględniając zakładaną w budżecie wyższą ścieżkę prognoz gwoli długu publicznego oraz ambitne założenia rządu odnośnie przyszłorocznych wpływów z podatku VAT, nawet jeśli rating pozostanie bez zmian, to wymowa oceny może sugerować utrzymujące się ryzyko jego zmniejszenia w przyszłości" - czytamy w raporcie.

BZ WBK oczekuje, że Moody's nie obniży Polsce marki kredytowej. Analitycy banku oczekują, że pozytywna reakcja złotego na brak obniżki zostanie jednak przejściowa, a do odwiedzenia dalszego umocnienia polskiej waluty brakuje już impulsów.

"Sądzimy, że ewentualna dobroczynna reakcja złotego na rezolucję o braku zmiany ratingu i perspektywy (co jest naszym bazowym scenariuszem) będzie przejściowa i w kolejnych tygodniach krajowa waluta odrzucić będzie już zyskiwać" - napisano w raporcie banku.

W raporcie PKO BP wskazywano natomiast, hdy przegląd oceny Moody's wydaje się być również jedną z pobudek wzrostu rentowności polskich dokumentów skarbowych, razem z jastrzębim stanowiskiem zaprezentowanym zarówno po czwartek przez EBC, jak na przykład i w środę przez RPP.

"Rynek zakłada, że rating dla długu długoterminowego udzielanego w obcych walutach zostanie utrzymany na poziomie A2, jednak wszystkie komentarze ze strony Moody’s mogą sugerować, że filia rozważa czy wydarzenia połączone z Trybunałem Konstytucyjnym i projekt budżetu na 2017 rok spełniają przyjęte w maju założenia – wówczas utrzymano ocenę kredytową Lokalny, jednak z negatywną perspektywą" - czytamy w raporcie.

Niższy rating, potężniejszy dług

Szałamacha: Odrzucić będzie podwyżek podatków. Także dla bogatszych

Moody's wówczas obok Standard Poor's jak i również Fitch najważniejsza na globie firma oceniająca, komu i za ile pożyczyć finanse. Opinie "wielkiej trójki" bierze pod uwagę cały świat. Ów opinie to właśnie rating, czyli ocena wiarygodności kredytowej. Ratingi przyznawane są spółkom, bankom, miastom, państwom. Weryfikacja państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.

Wielkie agencje potwierdzają rating Polsce od 1995 roku. Staliśmy się prymusem, który z roku w rok robił postępy. Do 15 stycznia, bo wtedy S&P po raz 1-wszy w historii obniżył nam rating. Agencja, wbrew rządowej linii obrony uznała, hdy niesprawny Trybunał Konstytucyjny wówczas zagrożenie dla ładu prawnego w Polsce, a wiec i dla stabilności gospodarki kraju.

Jeśli agencja obniży rating, Polska będzie musiała płacić wyższe odsetki zbytnio pożyczone pieniądze, czyli ustanowieniem, że powiększy się zadłużenie państwie.

darmowa pomoc prawna - będzie nowelizacja

Darmowa pomoc prawna - będzie nowelizacja

System bezpłatnej pomocy prawnej do poprawki. Po blisko roku funkcjonowania minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że w resorcie trwa analiza funkcjonowania programu. Wszystko wskazuje na wówczas, że ustawa będzie musiała zostać…...

Czytać..
dane GUS o imporcie jak i również eksporcie

Dane GUS o imporcie jak i również eksporcie

W pierwszym kwartale 2017 roku kalendarzowego w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wywóz towarów wzrósł o 8, 9 procent, an import na temat 12 procent - poinformował w piątek Główny…...

Czytać..
czym jest inteligencja emocjonalna

Czym jest inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna może być istotnym faktorem decydującym o sukcesie fachowym. Ale jak rozpoznać, czy jesteśmy na tyle świadomi, że identyfikujemy i właściwie odpowiadamy na emocje własne i ludzi z własnego otoczenia?…...

Czytać..
czy olej kokosowy jest niepomyślny?

Czy olej kokosowy jest niepomyślny?

Zwolennicy zdrowego odżywiania niemal zawsze mają w swojej spiżarni olej kokosowy. Uchodzi on za najzdrowszy olej dzięki świecie. Wiele osób używa go nie tylko przy kuchni, lecz także jako naturalny kosmetyk…...

Czytać..
cytaty Sheryl Sandberg, COO Facebooka

Cytaty Sheryl Sandberg, COO Facebooka

Sheryl Sandberg to znak dzisiejszych kobiet sukcesu. Miliarderka, członkini zarządu Facebooka, mentorka Marka Zuckerberga, feministka, jedna z najbardziej wpływowych pań na świecie, a do tego żona i pierwowzór, która znajduje…...

Czytać..
cyberprzestępczość. Hakerzy wykradli dane wraz z 272 milionów kont  Tech

Cyberprzestępczość. Hakerzy wykradli dane wraz z 272 milionów kont Tech

Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Globalny ranking prędkości globalnej sieci. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzurka w internecie? Emocje dookoła propozycji reformy prawa…...

Czytać..