"Nord Stream 2 jest niepotrzebny i sprzeczny z prawem"

  • Dom
  • Wiadomosci
  • "Nord Stream 2 jest niepotrzebny i sprzeczny z prawem"
Budowa gazociągu Nord Stream 2

Budowa rurociągu Nord Stream 2 stoi w sprzeczności z europejską polityką środowiskową i długofalowymi celami polityki klimatycznej i jako taka nie powinna stać się realizowana - to wyobrażenie Roberta Cyglickiego, dyrektora Greenpeace Polska. Ta organizacja z Client Earth złożyła baczności w ramach konsultacji społecznych oceny oddziaływania na środowisko inwestycji Nord Stream dwóch. Konsultacje, które zakończyły się w poniedziałek, były prowadzone w Finlandii.

Jak wskazały w swoich uwagach Greenpeace i ClientEarth Mecenasi dla Ziemi "inwestycja Nord Stream 2 narusza unijne przepisy dotyczące ochrony siedlisk oraz może mieć o odcieniu ujemnym wpływ na stan powietrza i klimat". Organizacje podważają też sens gospodarczy lokaty.

- Nord Stream 2 to niepotrzebna jak i również szkodliwa inwestycja koncernów, które za wszelką cenę potrzebują uzależnić Europę od materiałów kopalnych - powiedział we wtorek Cyglicki. Dodał, że pod dyktando tych koncernów "zmieniano prawo i "przymykano oko" na rzetelną weryfikację wpływu takich inwestycji w środowisko. - Dlatego domagamy się pełnej oceny wydatków społeczno-środowiskowych gazociągu Nord Stream 2 - dodał.

Rurociąg blisko Natury 2000

Planowany rurociąg Nord Stream 2 ma przechodzić w sąsiedztwie obszarów Natura 2000 przy ośmiu państwach Unii Europejskiej, w tym od 6 do 22 km od mających ten status trzech obszarów polskich: Zatoki Pomorskiej i Ostoi na Zatoce Pomorskiej.

- Prawidłowo z dyrektywą siedliskową UE każda nowa inwestycja niedaleko obszaru NATURA 2000, która to może istotnie wpływać na ten obszar musi podlegać odpowiedniej ocenie – wyjaśnił obecny na spotkaniu spośród dziennikarzami dr Marcin Stoczkiewicz z ClientEarth Prawnicy na rzecz Ziemi. - Raport oceny oddziaływania na środowisko dla projektu Nord Stream dwa nie zawiera wystarczających wiadomości, które pozwoliłyby na solidną ocenę wpływu tej inwestycji na faunę i florę Morza Bałtyckiego - podkreślił. Stoczkiewicz zaapelował do władz fińskich o odmowę pozostawienia pozwolenia środowiskowego. - Podobnie powinny zrobić inne ciebie członkowskie Uni Europejskiej – zaznaczył.

Europa nie zaakceptować potrzebuje Nord Stream 2

Jak powiedział Stoczkiewicz ten wzór jest niepotrzebny Europie, gdyż obecnie istniejące możliwości przesyłowe zarówno rurociągów, jak i terminali gazowych nie są wykorzystane w 100 proc.

Niektóre z wymienionych są wykorzystane w 1/3, niektóre - w 3/4. To nie jest tak, że mamy bardzo duży brak gazu na starym kontynencie. Jest jawnie przeciwnie. Rynek energetyczny wydaje się być rynkiem połączonym. Im większą ilość gazów w UE, tym mniejsza przestrzeń dla odnawialnych źródeł energii i gwoli odpowiedzi strony popytowej, innymi słowy magazynów energii. Z tego punktu widzenia to benzyna, które kiedyś było uważane jako paliwo przejściowe teraz musi być zacząć traktowane inaczej, ponieważ zaczyna tworzyć barierę w transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnym przy użyciu odnawialnych źródeł energii.

Co to jest Nord Stream 2?

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg posiada być gotowy do ukończenia 2019 roku.

W skutkiem tego roku Rosja ma zamiar zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Brytyjczycy dołożą do budowy elektrowni atomowej. Jest zgoda KE Informacje

ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze gwoli pracowników Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać..

Bruksela: polskie PKB wzrośnie o 1, 2 proc. Tenże rok będzie trudny Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów na rzecz Polaków? "Podejrzewam, że mało się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszta pracy w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać..
brexit. UE: bez spłaty deklaracji Londynu - brak czasu przejściowego  Ze świata

Brexit. UE: bez spłaty deklaracji Londynu - brak czasu przejściowego Ze świata

Wielka Brytania spełni swoje zobowiązania finansowe w ramach przyszłego partnerstwa z Unią Europejską - zapewnił w poniedziałek brytyjski minister do odwiedzenia spraw brexitu David Davis. - Nie będzie okresu przejściowego bez spłaty…...

Czytać..
brexit a studia w Obszernej Brytanii

Brexit a studia w Obszernej Brytanii

Raptem rok temu rozmawiałem z Aleksandrą Pędraszewską, studentką Cambridge, o jej sukcesach na uczelni - po 2015 roku zdobyła nagrodę Undergraduate of the Year, czyli została Studentką Roku kalendarzowego na poziomie licencjackim.…...

Czytać..
bOŚ dostał od KNF zalecenie zwiększenie wymogu kapitałowego

BOŚ dostał od KNF zalecenie zwiększenie wymogu kapitałowego

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Istotne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych…...

Czytać..
blokada Kataru - jak odziałuje na linie lotnicze, Qatar Airways

Blokada Kataru - jak odziałuje na linie lotnicze, Qatar Airways

ONZ powinno uznać blokadę lotniczą Kataru za nielegalną - powiedział Akbar Al Baker, prezes Qatar Airways telewizji CNN. Skrytykował Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie a także Bahrajn za zamknięcie powierzchni powietrznej…...

Czytać..