Starcie Merkel vs. Pence w sprawie Nord Stream 2

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Starcie Merkel vs. Pence w sprawie Nord Stream 2
Angela Merkel o Nord Stream 2, Rosji i Chinach

USA nie zmieniają swojego stanowiska i nadal negatywnie oceniają konstrukcję gazociągu Nord Stream dwóch. Niemcy również nie łagodnieją i upierają się, że nie zwiększy on uzależnienia tego kraju od Rosji. Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wiceprezydent Mike Pence i kanclerz Angela Merkel okopali się na swoich pozycjach.

Monachijska rada to największe tego wariantu spotkanie ekspertów ds. chronienia międzynarodowego. Bierze w niej udział 35 szefów państw i rządów oraz ok. 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony, w tym ministrowie z Polski - Jacek Czaputowicz i Mariusz Błaszczak.

USA w Monachium o Nord Stream 2

Wiceprezydent Pence w sobotę skrytykował gazociąg i zaapelował, by państwa, które jeszcze tego nie zrobiły, zdystansowały się po to pomysłu.

"Nie możemy zapewnić obrony Zachodu, jeśli polscy sojusznicy uzależniają się od Wschodu" - powiedział wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, odnosząc się do gazociągu łączącego Rosję i Niemcy.

Podziękował też tym europejskim krajom, które opowiedziały się przeciw projektowi. "Chcielibyśmy, by inne kraje zrobiły wówczas samo" - stwierdził.

Angela Merkel o Rosji i wojnie hybrydowej

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przemawiała zanim Pence'em. Broniła Nord Stream 2, zaprzeczając opiniom, iż nowy gazociąg zwiększy zależność UE od rosyjskiego gazu.

"Skoro rosyjski gaz wprowadziliśmy w znacznym obszarze podczas zimnej wojny, nie rozumiem, dlaczego obecnie czasy miałyby być na tak wiele gorsze, żebyśmy nie mówili o Rosji jako partnerze" – mówiła.

Przypomnijmy, że 13 lutego przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, krajów członkowskich i Komisji Europejskiej porozumieli się ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2.

Merkel w swoim wystąpieniu w Monachium przyznała, że Rosja wiedzie wojnę hybrydową i jest ona odczuwana w Europie, ale ostrzegła przed izolowaniem Moskwy. Nawoływała też państwa do ponadnarodowej współpracy.

"Wojna hybrydowa prowadzona poprzez Rosję jest odczuwana każdego dnia w każdym europejskim państwa. Jako pierwsi będą zawsze atakowani gospodarczo najsłabsi" – mówiła szefowa niemieckiego rządu, odpowiadając na pytanie o największe wyzwania, zanim którymi stoi Unia Europejska.

"Jeśli nie zrozumiemy, hdy jest to wymierzone po nas wszystkich, tylko pozostaniemy myśleć, że to 1 albo drugi (kraj – red. ) ma problem, pewnego dnia okaże się, iż wszyscy mamy problem. Trudno jest rozpoznać wojnę hybrydową w sieci. Dziś sporo łatwiej jest robić kampanie przez internet" - zauważyła Merkel.

Jednocześnie ostrzegła kraje Zachodu przed zrywaniem wszelkich kontaktów z Rosją. W ten sposób - przekonywała - współpracę wraz z Moskwą pozostawiłoby się kompletnie w gestii Chin.

Właśnie w tym kontekście broniła Nord Stream dwa.

"Niezależność UE od rosyjskiego gazu nie pozostaje w zależności od tego, czy ten rurociąg powstanie, czy nie" - mówiła. Stwierdziła też, hdy "cząsteczka rosyjskiego gazu to cząsteczka rosyjskiego gazu, nieistotne, czy przybywa przez terytorium Ukrainy czy przez Zatrzęsienie Bałtyckie".

Odnosząc się do potencjalnego politycznego wypadku ze strony Nord Stream 2, przypomniała, że istnieje już połączenie Nord Stream 1, które - jak na przykład oceniła - nie stwarza problemów.

Zapewniła, iż nikt nie chce, aby budowa Nord Stream 2 doprowadziła do zwiększenia związku UE od dostaw rosyjskiego gazu.

Merkel na temat NATO i Chinach

Merkel ostrzegła też na monachijskiej konferencji przed rozpadem międzynarodowych struktur politycznych. Mówiła o "bardzo licznych konfliktach" na świecie, które wymagają ponadnarodowej współpracy. "Musimy myśleć połączonymi strukturami. Komponent wojskowy to 1-a z nich" - powiedziała.

Podkreśliła znaczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Potrzebujemy NATO jako stabilizującej kotwicy w burzliwych czasach. Potrzebujemy (NATO) w charakterze wspólnoty wartości" - oświadczyła.

Zaapelowała również do Chin, by włączyły się w światowe wysiłki w rzecz rozbrojenia po tymże, jak USA i Rosja wypowiedziały traktat o pełnej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu.

Powiedziała, że jest świadoma licznych zastrzeżeń ze strony Państwa Środka, przekonywała aczkolwiek, że rozbrojenie to temat, który dotyczy wszystkich.

W jej ocenie wymówienie traktatu przez Waszyngton stało się "nieuchronne" w obliczu ustawicznego, trwającego latami naruszania traktatu przez Rosję.

Zauważyła, że zakończenie układu stworzonego "głównie z myślą na temat Europie" postawiło Europę w przypadku, w której musi starać się o przyszłe gwarancje rozbrojeniowe, by chronić prywatne interesy.

Merkel skomentowała też zapowiedziane przez Donalda Trumpa wycofanie sił amerykańskich z Syrii, gdzie Amerykanie walczyli przeciw dżihadystom spośród Państwa Islamskiego.

"Czy to dobry pomysł, by nagle i szybko wycofywali się z Syrii? Czy to nie wzmocni po raz kolejny zdolności Iranu i Rosji do wywierania wpływów (w tym regionie – red. )"? - pytała.

Ostrzegła też przed negatywnymi skutkami wycofania części mocy USA z Afganistanu, jak zasugerował Trump, nie konsultując się z sojusznikami.

Analitycy: w następnym tygodniu spadną ceny paliw Informacje

W przyszłym tygodniu są szanse na zmniejszenie cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy. Jako główną przyczynę przekazują spadek cen ropy na światowych rynkach, spowodowany zmniejszeniem się ryzyka geopolitycznego.…...

Czytać..

Alpine Bau chce uznania niewypłacalności. Firma zadłużona na 1-wszą, 9 miliarda euro Informacje

Drugi co do skali austriacki koncern budowlany - Alpine Bau GmbH a mianowicie złożył w sądzie konkluzja o uznanie niewypłacalności a mianowicie informują austriackie media, powołując się na rzecznika trybunału w Wiedniu.…...

Czytać..
alior Bank bez prezesa. Wojciech Sobieraj odchodzi

Alior Bank bez prezesa. Wojciech Sobieraj odchodzi

Wojciech Sobieraj, wychwalany przez branżę w 2008 r. stanął na czele Alior Banku. Był wizjonerem i twórcą jednego z największych sukcesów w polskiej bankowości w ostatnim czasie. To już jednak przeszłość. Prezes…...

Czytać..
akcje Almy. Zawieszony handel, upadki o 50 proc.

Akcje Almy. Zawieszony handel, upadki o 50 proc.

Piątek - wariactwo, poniedziałek - szaleństwo, wtorek - dramat. Tak w skrócie wyglądają trzy ostatnie sesje delikatesów Alma. Po ogromnym wzrostach, mamy paniczną wyprzedaż akcji spółki. Powód? Zarząd złożył wniosek o upadłość…...

Czytać..
agencja SP o gospodarce Polski

Agencja SP o gospodarce Polski

Analitycy S&P w swoim najnowszym raporcie nt. Polski zwracają uwagę na możliwość spadku konkurencyjności w polskim sektorze bankowym ze względu na podwyższony udział państwa w branży. Piszą też, że nasza…...

Czytać..

Afgańskie banki trafią na czarną listę? Bo piorą brudne pieniądze Informacje

Ukryte skarby Afganistanu jak i również megakonstrukcje w Korei. Pliki w TVN24 Biznes jak i również Świat NBP: w kwietniu więcej depozytów i kredytów na nieruchomości Spada cyfra i wartość kredytów…...

Czytać..