Australia, Kanada, Nowa Zelandia... Jak szpiegują Chińczycy

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Australia, Kanada, Nowa Zelandia... Jak szpiegują Chińczycy
Chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Zatrzymanie przez ABW Polaka jak i również Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo może być największą aferą szpiegowską w polskiej relacji. Zatrzymany obywatel Chin Weijing W. to jeden wraz z dyrektorów w polskim oddziale koncernu Huawei. Polak, Piotr D. to były oficer ABW. Agenci przeszukali także biura Huawei. Ale wypadków szpiegowania przez Chińczyków przy różnych krajach jest o wiele więcej...

We wrześniu 2017 roku profesor Anne-Marie Brady z nowozelandzkiego Uniwersytetu Canterbury opublikowała raport ujawniający chiński wpływ na operowania zagranicznych rządów. Za model posłużyła jej Nowa Zelandia, która dla Pekinu była wygodnym poligonem doświadczalnym do budowania sieci nowych władców w XXI wieku.

Podobnie jak dla programistów Nowa Zelandia jest świetna do testowania nowych ergonomii serwisów – kraj odrzucić za duży, nie zbyt mały, o kilkuset tysiącach potencjalnych użytkowników, z wysokim PKB, wreszcie na tak wiele odległy i jednocześnie powiązany ze światem, że możliwe braki systemu ujawnią się szybko i nie zakłócą działania usługi w globalnym wymiarze.

Facebook w Nowej Zelandii testuje świeżości, Google z jej Wysepki Południowej wysyłał w chmury swoje balony z routerami WiFi w Projekcie Loon. Słowem Kraj Długiej Białawej Chmury (tak dosłownie brzmi w języku maoryskim nazwa kraju – Aotearoa) to prawdziwy nowoczesny poligon do testów. Także geopolitycznych jak i również szpiegowskich.

Oczy jak i również uszy

Dla Chin Nowa Zelandia przydaje się także w charakterze jeden z pięciu państw inicjatywy zwanej „sojuszem pięciorga oczu” (po ang. Five Eyes). Pięć par oczu powinno co prawda nosić miano uszu, ponieważ rozchodzi o system globalnego podsłuchiwania, jednak istota działania sojuszu pozostaje niezmienna. Szeroko postrzegana inwigilacja elektroniczna prowadzona pomiędzy USA, Wielką Brytanią, Kanadą, Australią oraz Nową Zelandią zapewnia wgląd we wszystko, co może być konieczne dla państw Zachodu. Jakiekolwiek nadszarpnięcie tajnego porozumienia jak i również wkupienie się w łaski Nowej Zelandii byłoby na rzecz Pekinu uchyleniem drzwi do niedostępnego dotychczas świata agentów drugiej strony.

17 lipca 2018 roku szefowie służb wywiadowczych krajów zrzeszonych w sojuszu Pięciorga Oczu podczas spotkania w kanadyjskiej Nowej Szkocji rozmawiali o tym, czy upublicznić obawy wobec szpiegowskiej działalności chińskiego koncernu Huawei.

Kanadyjski wątek

Po zatrzymaniu Meng Wanzhou 1 grudnia 2018 roku kalendarzowego były dyplomata, obecnie doradca ds. bezpieczeństwa, Michael Kovrig jako pierwszy Kanadyjczyk trafił do chińskiego aresztu po dziewięciu dniach. Razem z nim 10 grudnia zatrzymano drugiego Kanadyjczyka, Michaela Spavora prowadzącego w Chinach spółkę doradczą, angażującego się po kontakty z Koreą Północną.

3 stycznia rząd Kanady informował, iż na zatrzymaniu pani Meng aż 13 Kanadyjczyków trafiło do odwiedzenia chińskich aresztów. Ośmioro spośród nich miało zostać po międzyczasie wypuszczonych.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi...

Profesor Brady sugeruje, że Nowa Zelandia może przydać się także w budowaniu pozycji do przyszłej eksploracji Antarktydy oraz do przechwytywania wpływów w kolejne trzy głosy w ONZ – terytoria zależne od momentu Wellington: Wyspy Cooka, atol Niue oraz archipelag Tokelau. Przekonanie do siebie Nowej Zelandii oznacza zatem już nie jeden, ale cztery głosy na forum internacjonalnym.

Nowa Zelandia przy 2016 roku została uznana za centrum światowego płukania pieniędzy. Trzy zależne terytoria uchodzą za raje podatkowe. Wreszcie żyzne tereny państwie i udane reformy rolnicze z lat 90. XX wieku stanowią dodatkowe zaplecze dla nieograniczonych potrzeb chińskiego społeczeństwa, które na rynku ma do dyspozycji coraz więcej skażonej żywności rodowitej produkcji. Nowa Zelandia odpowiada za blisko jedną czwartą importu mleka do Chin. Chińskie mleko mozolnie operuje na odbudowę zaufania na skandalach z partiami wyrobów, w szczególności przeznaczonych dla niemowląt, zanieczyszczonych toksyczną melaminą. Na miesiąc przed wybuchem afery we wrześniu 2008 roku o skażeniu informować firmę Sanlu nowozelandzcy akcjonariusze z giganta Fonterra, jednak ostrzeżenie zostało zignorowane.

Członkowie chińskiej partii po parlamencie Nowej Zelandii

57 witryn www raportu nie pozostawia zastrzeżeń. Chińczycy latami pracowali na to, by w nowozelandzkim parlamencie znaleźli się członkowie Komunistycznej Partii Chin. Yang Jian urodził się w 1962 roku w chińskim mieście Yingtan, dostał nowe obywatelstwo w 2004 roku, od momentu 2011 jest deputowanym rządzącej Nowozelandzkiej Partii Narodowej. Po Chinach miał uczyć języka szekspira tamtejszych szpiegów i przez 15 lat pracować gwoli wywiadu.

Szef ugrupowania w jego "obecnym życiu" i premier Nowej Zelandii od 2016 roku Bill English twierdzi, że w raporcie nie dostrzega czegokolwiek niewłaściwego. Obecna premier kraju jeszcze jako liderka opozycyjnej Partii Pracy, Jacinda Ardern, deklarowała chęć zbadania budzących wątpliwości tropów, ale odrzucić uważa, że jej kraj powinien wzorem Australii zajmować się analizowaniem wpływu Chin na wewnętrzną politykę.

Podstawą do opisania "magicznej broni" obecnego prezydenta z Pekinu (pełny tytuł raportu brzmi: „Magiczne bronie: Chińskie wpływy polityczne pod rządami Xi Jinpinga”) były dla profesor Brady analizy sytuacji przy Australii. Badaczka chciała dowieść, że jej kraj wydaje się być w podobnym stopniu jak większy sąsiad bezbronny wobec chińskiej intrygi.

Szpiedzy z magiczną bronią

Magiczne bronie (nazywane po chińsku fabao) nie były jedynie roboczym terminem, ale cytatem z samego Xi, który powiedział o nich podczas jednego z wystąpień we wrześniu 2014 roku. Autorka wspomina także, iż obecny prezydent Chin odwołuje się do odwiedzenia cytatu przewodniczącego Mao na temat „by zagranica służyła Chinom” (w pełnej wersji „Niech przeszłość służy teraźniejszości, niech zagranica służy Chinom”) przywołanego w 2013 roku jak podsumowanie polityki nowej administracji.

W listopadzie 2018 roku profesor Brady napisała na Twitterze, że włamano się do jej garażu.

chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce  Surowce

Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce Surowce

Amerykański koncern Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego przy Polsce - podał po sobotę Reuters. Agencja komentuje, że wbrew oczekiwaniom nie udało się przekształcić sektorze dostaw energii w obszarze. Polski oddział…...

Czytać..
ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy  Surowce

Ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie wartości paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca Połowa…...

Czytać..
ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się wraz z pisemną prośbą do komisarzy unijnych, by przyjrzeli się ostatnim dużym wzrostom opłat CO2 – poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Resort energii zapewnia, że gospodarstwom…...

Czytać..
ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy  Surowce

Ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy Surowce

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawko. Jest propozycja ministerstwa "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw GDDKiA…...

Czytać..
ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić postępowanie wyjaśniające dotyczące ew. manipulacji cenami na sektorze energii, a konkretnie w Towarowej Giełdzie Energii - zarządził prezes URE. Idzie o wzrost cen ciepła notowany…...

Czytać..
cenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie  Pieniądze

CenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie Pieniądze

500 plus też na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja…...

Czytać..