Stawiamy pierwsze etapy w dziedzinie "smart cities". Dwa polskie miasta są przy pierwszej setce

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Stawiamy pierwsze etapy w dziedzinie "smart cities". Dwa polskie miasta są przy pierwszej setce
Inteligentne miasta w Polsce a mianowicie raport IESE Cities in Motion Index 2017

W Polsce stawimy pierwsze kroki po dziedzinie inteligentnych miast. W ogóle idea smart cities stała się etykietą, jaką władze publiczne przyklejają do swoich strategii rozwoju na to, żeby sięgnąć po środki unijne - powiada w rozmowie z PAP dr Dorota Sikora-Fernandez wraz z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

To odzew na wyniki raportu IESE Cities in Motion Index 2017. Wynika z niego, że tylko dwa lokalne miasta zakwalifikowały się do pierwszej setki listy w największym stopniu inteligentnych miast świata. Warszawa jest na 54. miejscu zestawienia, Wrocław - dzięki 95. Czołówkę tworzą Nowy Jork, Londyn i Paryż.

Smart cities a mianowicie by żyło się lepiej

Do 2020 r. ponad 18 mld euro ma pozostawać zainwestowane właśnie w rozwój inteligentnych miast. - W Polsce coraz częściej słyszy się, że Kraków, Gdańsk czy Warszawa chcą okazać się inteligentne. Często jednak zbytnio tymi zapisami w strategiach nie idą konkretne operowania, a jeśli już idą, to są one niesłychanie niewielkie i świadczą na temat stawianiu pierwszych kroków, natomiast nie o realizacji myśli w pełni - dodała Dorota Sikora-Fernandez.

Smart city - czyli wnikliwe miasto - to myśl zakładająca, że miasto używa zaawansowane technologie do tego, aby polepszyć jakość życia we wszystkich obszarach swojego funkcjonowania - podkreśliła. Ważne jest, aby mieszkańcom lepiej się w tamtym miejscu żyło, a jednocześnie - by zmalały koszty funkcjonowania całego miasta.

- W praktyce instalujemy oprogramowanie, czujniki, wszędzie gdzie się da, po to, by zebrać dane i ulepszyć działanie np. systemu transportowego, administracji publicznej, szkolnictwa albo zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa publicznego - mówi dr Sikora-Fernandez.

Raport IESE Cities in Motion Index 2017 analizuje wszystkie konteksty składające się na właściwość życia w 180 metropoliach na świecie. Miasta analizowano zbyt pomocą zestawu wskaźników dotyczących kapitału ludzkiego, spójności społecznej, gospodarki, zarządzania publicznego, partycypacji społecznej, natury, mobilności jak i również transportu, planowania przestrzennego, wydajności i zaawansowanych technologii. W obszarze planowania przestrzennego Stolica polski zajęła w tym rankingu sześć., a Wrocław – dziesięciu. miejsce.

Barcelona bryluje

Zdaniem ekspertki przykładem jednego wraz z najbardziej inteligentnych miast przy Europie jest Barcelona, która to w 2014 r. otrzymała wyróżnienie od Komisji Europejskiej za wdrażanie i zastosowanie zaawansowanych technologii dla polepszenia jakości życia swoich osób mieszkających.

- Barcelona wydaje się przykładem miasta, które świadczy w 22 obszarach działania miasta ponad 200 planów związanych z zastosowaniem nowoczesnych technologii - po wówczas, aby usprawnić funkcjonowanie ośrodka miejskiego - zaznacza.

Jako przykłady podała m. in. oczujnikowanie oświetlenia ulicznego, które automatycznie zmniejsza natężenie przepływu światła w zależności od tegoż, jakie jest natężenie światła naturalnego; czy oczujnikowanie zbiorczych pojemników na śmieci, które same wysyłają do spółek odbierających odpady informacje, że są przepełnione.

W Barcelonie realizowane są także m. in. programy połączone z bezpieczeństwem publicznym, np. mapy bezpieczeństwa dostępne jawnie, a także otwarte informacje, gdzie każdy może nagromadzić dane w różnych formatach - udostępniane przez miasteczko - i wykorzystać hałasuje do tworzenia własnych produktów na użytek określonej ekipy mieszkańców.

Barcelona udostępniła w sumie kilka tysięcy zestawów otwartych danych, po Stanach Zjednoczonych jest katalogów 200 tys, w całkowitej UE – 400 tys., a w Polsce zaledwie plus minus 340 zestawów otwartych danych we wszystkich miastach. Są to przede wszystkim dane związane z planowaniem przestrzennym, demografią czy finansami miasta.

Polskie miasta chcą być "smart"

Zdaniem dr Sikory-Fernandez polskie miasta zwłaszcza realizują koncepcję smart city w obszarze transportu miejskiego.

- Wdrażamy programy inteligentnego zarządzania ruchem, inteligentnego transportu bądź jego pojedyncze elementy. Dzieje się trochę w gospodarce energetycznej i oszczędzaniu energii, głównie po budynkach publicznych. Jakkolwiek trudno mówić o tym, iż miasto jest smart, jeśli np. ma problem z kilkunastokrotnym przekroczeniem norm skażeń powietrza - wskazuje.

Jej zdaniem usługi elektroniczne w administracji publicznej przy poszczególnych polskich miastach nie są do końca uporządkowane do potrzeb.

- Przebadaliśmy w Katedrze Zarządzania Miastem i Regionem usługi, które są dostępne w platformach e-PUAP. Trudno mówić o powszechnej dostępności, jeżeli dana usługa elektroniczna wydaje się być realizowana tylko i jedynie w 10 proc. jednostek terytorialnych - oceniła.

Ekspertka uważa, że koncepcja smart cities nadal wydaje się być etykietą przypinaną do rodzimych miast, a nie koncepcją, którą rozumieją ich władze. Jak podkreśliła, należy też pamiętać o tym, że inteligentne miasto to nie jedynie technologia, ale również jednostki, bo miasto jest na rzecz ludzi.

- Jak i również w obszarze społecznym musi się też dużo szydełkować. Tzn. władze publiczne powinny włączyć mieszkańców do współrządzenia miastem. To poprawi transparentność, a również efektywność administrowania miastem - podkreśla.

W jej opinii narady społeczne czy budżety obywatelskie to wciąż za niewiele. - Musimy zacząć realizować koncepcję living lab, czyli żywych laboratoriów, w których zaczynamy tworzyć ustalone rozwiązania dla miasta, w którym miejscu eksperymentujemy na małych grupach ludzi po to, żeby - jeżeli dane rozstrzygnięcie się sprawdzi - możemy było je wdrożyć do odwiedzenia systemu zarządzania miastem" - podsumowała dr Dorota Sikora-Fernandez.

inicjatywa edukacyjna Gatesów za jednej mld dol. nie wypaliła

Inicjatywa edukacyjna Gatesów za jednej mld dol. nie wypaliła

Fundacja Billa i Melindy Gatesów zainwestowała miliard dolarów w siedmioletni wzór edukacyjny. Inicjatywa "Intensive partnerships for effective teaching" miała na celu podniesienie stopnia kształcenia szkołach, w których uczą się dzieci z rodzin…...

Czytać..
indie: oszustwo o wartości 1, 8 miliarda dolarów  Ze świata

Indie: oszustwo o wartości 1, 8 miliarda dolarów Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
indeks Optymizmu Przedsiębiorców. Styczeń 2016 r.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców. Styczeń 2016 r.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, który to przedstawia opinie polskich firm dotyczących klimatu biznesowego w kraju jest najniższy w swojej trzyletniej historii - wynika z ankiet zrealizowanych wśród członków Pracodawców RP. Przedsiębiorcy jednak…...

Czytać..
import gazu z Gazpromu do odwiedzenia Polski spada  Surowce

Import gazu z Gazpromu do odwiedzenia Polski spada Surowce

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Dyrektywa gazowa…...

Czytać..
ile zarabia górnik, górnictwo - statystyki, zarobki

Ile zarabia górnik, górnictwo - statystyki, zarobki

W latach 2007-2015 wzrosło przeciętne wynagrodzenie w górnictwie jak i również wydobywaniu. Ile zarabia górnik? Według GUS to obecnie 6838, 73 zł brutto. W polskim górnictwie pracuje około…...

Czytać..
ile polska gospodarka traci z przyczyny piractwa?

Ile polska gospodarka traci z przyczyny piractwa?

Piractwo to od latek wielki problem dla naszej gospodarki. Z badania przedsiębiorstwa Deloitte wynika, że wraz z treści pirackich korzysta z całkowitą intencjonalnością lub nieświadomie niemal co drugi Polak. Polska system gospodarczy…...

Czytać..