Temat: Unia walczy z kryzysem euro

  • Eurogrupa naciska na Ateny
  • Portugalczyk nowym szefem eurogrupy
  • Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek
  • EBC jak i również KE: Polska nie wydaje się gotowa do przyjęcia wspólnej waluty
  • Grecja znów straszy. "Nie będziemy w dzieje dokonać kolejnej płatności"

Hiszpania po raz pierwszy przyznała, że może potrzebować pełnego programu pomocowego UE i MFW w poziomie 300 mld euro, o ile jej koszty obsługi długu pozostaną tak wysokie. Stolicę niemiec jest teraz niechętny tak zaawansowanej pomocy - powiedział firm Reutera urzędnik eurolandu.

Chodzi o program pomocowy ponad już uzgodnione stu mld euro na dokapitalizowanie hiszpańskich banków.

Włochy i Francja odcinają się od Hiszpanii. "To zdumiewające"

Temat został przybliżony, pisze agencja, podczas zebrania ministra finansów Hiszpanii Luisa de Guindosa z jego niemieckim odpowiednikiem Wolfgangiem Schaeublem we wtorek w Berlinie. Tego dnia rentowność hiszpańskich dziesięcioletnich obligacji była w rekordowo wysokim poziomie szóstej, 6 proc., najwyższym od czasu przyjęcia przez Hiszpanię €.

Ale jak poinformowało w piątek źródło obszary euro, Schaeuble miał powiedzieć Guindosowi, że jest niechętny rozważeniu dodatkowej pomocy na rzecz Hiszpanii, dopóki nie odwiedzi w życie stały kasa zapomogowa ratunkowy eurolandu Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS), czyli najwcześniej w połowie września.

De Guindos mówił o 300 miliardach euro na pełny program, ale Niemcom wydaje się być niewygodnie teraz o tym rozmawiać (... ) Niczego nie będzie, dopóki EMS nie jawi się być operacyjny. Kiedy obecnie będzie, wówczas zobaczymy, które to są koszty finansowania powierzchownego dla Hiszpanii i być może wrócimy do naszej kwestii.

źródło filii Reutera

- De Guindos mówił o 300 miliardach euro na pełny program, ale Niemcom jest niewygodnie teraz o tym rozmawiać a mianowicie powiedziało źródło. - Niczego nie będzie, dopóki EMS nie jest operacyjny. Podczas gdy już będzie, wówczas doświadczamy, jakie są koszty opłacania zewnętrznego dla Hiszpanii i być może wrócimy do tej kwestii.

Z kolei inny, także pragnący zachować anonimowość, urzędnik tereny euro powiedział agencji, że jego zdaniem Hiszpania ma możliwość przetrwać bez pełnego aplikacji pomocy, ale wskazał, że rząd "popełnił błędy komunikacyjne, które wywołały nerwowość u inwestorów".

Madryt oficjalnie zaprzecza

Już wcześniej gazety spekulacyjnie wyliczała potrzeby hiszpańskiej gospodarki na właśnie 300 mld euro, ale jak dotąd Madryt zaprzecza, jakoby potrzebował pełnego programu, jaki to otrzymały już Grecja, Rosja i Irlandia. - Znacznie zaprzeczamy istnieniu takiego wykazu. Taki program (300 mld € dla Hiszpanii) nie wydaje się być dyskutowany - powiedział w piątek Reutersowi rzecznik rządu w Madrycie.

Hiszpańskie papiery biją niechlubny najlepszy wynik

Francuski gazeta "Le Monde" napisał w piątek, że Europejski Bank Centralny i kraje tereny euro szykują wspólne działanie na rynkach, by zredukować koszty obsługi zadłużenia poprzez Hiszpanię i Włochy. Lecz, zdaniem gazety, chodzi an akcję skupowania przez EBC obligacji zagrożonych krajów. Po tym kontekście gazeta wspomina czwartkową wypowiedź prezesa EBC Mario Draghiego. "EBC uczyni wszystko, co konieczne, żeby zachować euro" - rzekł Draghi, na co rynki natychmiast zareagowały wzrostami, an oprocentowanie 10-letnich obligacji hiszpańskich spadło do 6, 88 proc.

Wypowiedź Draghiego jest odczytywana jako sygnał, że strefa euro stanie się się koncentrować na wszelkich innych działaniach, by powstrzymać programowi ratunkowemu dla Portugalii. EMS, nawet jeśli odwiedzi w życie we wrześniu (po pozytywnym wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego - red. ), to ma zredukowane możliwości pomocy, zwłaszcza o ile chodziło o tak wielką gospodarkę jak Hiszpanii (nie mówiąc o Włoszech, także borykających się z bardzo wysokimi rentownościami obligacji). Całkowita zdolność operacyjna EMS to 500 mld euro. Wówczas oznacza, że po złączeniu pakietu ratunkowego dla hiszpańskich banków i ewentualnego programu pomocowego dla Hiszpanii, wydaje się być ryzyko bardzo szybkiego wyczerpania zasobów EMS.

Dlatego w Brukseli pojawiły się ostatnio apele o przyznaniu EMS bankowej licencji, co pozwoliłoby funduszowi cieszyć się gwarancjami ze strony EBC. Dzięki temu zabiegowi, żarliwie popieranemu przez Francję, ale jak dotąd kategorycznie odrzucanemu przez Niemcy, Finlandię jak i również Holandię, EMS mógłby sam zwiększać swoją zdolność pożyczkową i miałby praktycznie ogromne możliwości interwencji w krajach w potrzebie.

Rzecznicy Bundesbanku jak i Schaeublego potwierdzili w piątek stanowczy sprzeciw wobec takiej możliwości, ale pytanie o wówczas, jak będzie finansowany EMS w przypadku, gdyby należy było ratować Hiszpanię, pozostaje otwarte. Dlatego źródła w eurolandzie nie wykluczają, iż i w sprawie autoryzacji bankowej dla EMS Rfn zmienią stanowisko. "To prędzej kwestia miesięcy niż lat" - powiedział urzędnik.

handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Blisko miliard złotych wynoszą zaległości spółek z sektora handlu szczegółowego wobec banków i kontrahentów. To niezapłacone zobowiązania po wysokości minimum 500 złotych i niespłacone od co najmniej 60 dni - informują Biuro…...

Czytać..
green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Najpierw stworzyli „słoneczne perpetum mobile”. Teraz trójmiejska stocznia Green Dream Boats szykuje jednostkowy projekt - w posiada ekologiczny houseboat, czyli domek na wodzie. Business Insider Polska jako pierwszy dotarł do wstępnych projektów…...

Czytać..
«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata  Ze świata

«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy przy realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać..
gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł  Moto

Gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł Moto

Uruchamiamy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który do 2027 r. rząd zasili kwotą bliską pięciu miliardów złotych a mianowicie zadeklarował w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Pieniądze spośród tego funduszu mają dojść między innymi na…...

Czytać..
google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

Google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

- Gdy świat staje się szybciej cyfrowy, musimy pokrzepić naszych artystów i kreatorów - powiedział w środę Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział zmiany po ochronie praw autorskich, odrzucić wykluczając…...

Czytać..
giełdy na Zachodzie zawiedzione. EBC rozczarował

Giełdy na Zachodzie zawiedzione. EBC rozczarował

W zachodniej Polsce wyprzedaż akcji. Inwestorzy liczyli na działanie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek, zaś ten nie zdecydował się na żaden znaczący gest - stąd rozczarowanie zawodników rynkowych. Problemem może stanowić…...

Czytać..