Alpine Bau chce uznania niewypłacalności. Firma zadłużona na 1-wszą, 9 miliarda euro

Drugi co do skali austriacki koncern budowlany - Alpine Bau GmbH a mianowicie złożył w sądzie konkluzja o uznanie niewypłacalności a mianowicie informują austriackie media, powołując się na rzecznika trybunału w Wiedniu. Zagrożone są tysiące miejsc pracy. Przy Polsce firma realizuje 2 projekty, wcześniej oświadczyła a, że nie dokończy przekroju A1.

Alpine Bau GmbH zatrudnia - jak na przykład wynika z jego danych empirycznych - ok. 15 tys. osób w Austrii jak i również za granicą. Koncern już we wtorek wieczorem powiadomił, że próby ratowania się bez ogłaszania niewypłacalności zakończyły się fiaskiem.

Kto dokończy budowę mostu dzięki A1? Wykonawca nie chce, GDDKiA przekonuje

Szacuje się, że firma wydaje się zadłużona na 1, dziewięć miliarda euro.

Nowak: Mamy swoje problemy

Minister transportu Sławomir Nowak rzekł dziennikarzom, że według jego wiedzy problemy Alpine Bau są związane raczej wraz z kłopotami austriackiej części firmy, a nie z kontraktami realizowanymi przez firmę po Polsce.

- Całkowite szczęście ministerstwo nie zajmuje się upadłościami albo bankructwami, zwłaszcza obcych, niepolskich spółek - stwierdził Nowak.

- My mamy własne problemy z Alpine Bau na naszych kontraktach. Będziemy szukali takich rozwiązań, żeby wszystkie kontrakty drogowe szczęśliwym trafem dokończyć - dodał minister.

Pytany, czy upadłość Alpine Bau uderzyłaby w kontrakty realizowane na terytorium polski, Nowak powiedział, że proces budowlany mógłby się z tego powodu przedłużyć, bo trzeba by wyłonić nowego wykonawcę.

Spółka wypowiada umowę z GDDKiA. Nie będzie budować obwodnicy Szczuczyna

W Naszym narodzie Alpine realizuje na zarządzenie GDDKiA dwa projekty: S5 (odcinek drogi szybkiego ruchu pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem) oraz drogę krajową 16 na odcinku leżącym w północnym wschodzie Polski.

W połowie maja br. Alpine Bau oświadczyła GDDKiA, że nie dokończy konstrukcji odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki i mostu na autostradzie w Mszanie. Kilka dni później GDDKiA opublikowała wzmiankę ambasady polskiej w Wiedniu, w której, powołując się na austriacką prasę, ambasada informuje o trudnej sprawy finansowej grupy Alpine.

Według informacji, na które powoływała się ambasada, hiszpański koncern FCC - właściciel Alpine - miał przestać przekazywać Alpine pieniądze w zakresie porozumienia restrukturyzacyjnego. W 2006 r. FCC wykupiła 80 proc. udziałów Alpine, zaś w 2012 r. przejęła także pozostałe udziały i stała się w 100 proc. właścicielem Alpine.

Kłopoty wiceministra po obiedzie z wykonawcą A1. "Nie przyrosłem do fotela"

Dokończą budowę

Szef GDDKiA Lech Witecki kilkakrotnie wypowiadał się, że Alpine Bau wycofała się z wybudowania fragmentu A1 właśnie wraz z powodu złych wyników pieniężnych firmy.

Po majowym zejściu wykonawcy z konstrukcji GDDKiA zamierza dokończyć program naprawczy dotyczący mostu przy Mszanie - m. in. przejęła umowy z podwykonawcami. Termin wykonania programu naprawczego upływa 31 sierpnia.

alior Bank bez prezesa. Wojciech Sobieraj odchodzi

Alior Bank bez prezesa. Wojciech Sobieraj odchodzi

Wojciech Sobieraj, wychwalany przez branżę w 2008 r. stanął na czele Alior Banku. Był wizjonerem i twórcą jednego z największych sukcesów w polskiej bankowości w ostatnim czasie. To już jednak przeszłość. Prezes…...

Czytać..
akcje Almy. Zawieszony handel, upadki o 50 proc.

Akcje Almy. Zawieszony handel, upadki o 50 proc.

Piątek - wariactwo, poniedziałek - szaleństwo, wtorek - dramat. Tak w skrócie wyglądają trzy ostatnie sesje delikatesów Alma. Po ogromnym wzrostach, mamy paniczną wyprzedaż akcji spółki. Powód? Zarząd złożył wniosek o upadłość…...

Czytać..
agencja SP o gospodarce Polski

Agencja SP o gospodarce Polski

Analitycy S&P w swoim najnowszym raporcie nt. Polski zwracają uwagę na możliwość spadku konkurencyjności w polskim sektorze bankowym ze względu na podwyższony udział państwa w branży. Piszą też, że nasza…...

Czytać..

Afgańskie banki trafią na czarną listę? Bo piorą brudne pieniądze Informacje

Ukryte skarby Afganistanu jak i również megakonstrukcje w Korei. Pliki w TVN24 Biznes jak i również Świat NBP: w kwietniu więcej depozytów i kredytów na nieruchomości Spada cyfra i wartość kredytów…...

Czytać..

Afera BNP Paribas z tłem politycznym. Paryż obroni bank przed gigantyczną karą? Informacje

Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z ogromnej płyty. Mieszkania jak wyrafinowane apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa robota Banksy'ego skradziona…...

Czytać..
adam Glapiński, prezes NBP, o inwestycjach i gospodarce

Adam Glapiński, prezes NBP, o inwestycjach i gospodarce

- Pod koniec II kwartału br. powinien nastąpić szybki przyrost inwestycji, co sprawi, że polska gospodarka ruszy naprzód - prognozuje Adam Glapiński, prezes Narodowego Agencji bankowej Polskiego. To zbyt sprawą nowego…...

Czytać..