Gdańska stocznia zbuduje łódź, której świat nie widział. Tajemnica tkwi w napędzie

 • Dom
 • Technologie
 • Gdańska stocznia zbuduje łódź, której świat nie widział. Tajemnica tkwi w napędzie
Green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Najpierw stworzyli „słoneczne perpetum mobile”. Teraz trójmiejska stocznia Green Dream Boats szykuje jednostkowy projekt - w posiada ekologiczny houseboat, czyli domek na wodzie. Business Insider Polska jako pierwszy dotarł do wstępnych projektów przedsiębiorstwa.

Cała tajemnica tkwi w silnikach. Gdański houseboat mają napędzać dwa motory elektryczne o mocy 10 kW każdy. Owe z kolei będą zasilane panelami solarnymi o dyspozycji 3 kW. Panele, naprawdę jak w przypadku poprzedniego modelu, są umieszczone na specjalnym daszku o przestrzeni ok. 30 m2.

Business Insider Polska w charakterze pierwszy pokazuje wstępny projekt trójmiejskiej stoczni o kategorii CampBoat.

Foto: materiały prasowe

Warszawa o napędzie solarnym

– Chyba odrzucić ma dzisiaj na świecie domu na wodzie, który miałby elektryczne silniki, natomiast już na pewno nie w połączeniu z panelami solarnymi – mówi mnie Bartłomiej Zientek, jeden z szefów Green Dream Boats.

Wszystkie urządzenia użytkowe, takie jak lodówka bądź czajnik, będą zasilane spośród oddzielnego agregatu zasilanego słońcem. Co z kubaturą? CampBoat będzie mieć 39 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, 14 m długości, 4, 8 m szerokości, ważyć 14 ton i bezproblemowo zamieszkają na przedtem przynajmniej 4 osoby.

Foto: materiały prasowe

- Wówczas całkiem wyposażony dom na wodzie wielkości niedużego domu – mówi nam Mirosław Skrawek, drugi z szefów Green Dream Boats jak i również pokazuje palcem część tarasu. – Ta część łódki będzie oszklona. W chłodne dni pełni funkcję ogrodu zimowego, w latko możemy zsunąć szyby i rozłożyć się wygodnie na sofach. Takiego rozwiązania po tym segmencie nie wydobędziemy. Nasz projekt będzie posiadał bardzo dobrą izolację termiczną – zachwala Skrawek.

Foto: materiały prasowe

Konkurencyjna cena

Cena nie jest wciąż znana, ale producenci zapewniają, że tak jak w przypadku ich pierwszego modelu a mianowicie SOLLInEra, czyli ekologicznego katamaranu również w pełni zasilanego energią słoneczną, będzie silnie konkurencyjna.

Foto: surowce prasowe

– Holenderskie i niemieckie houseboaty kosztują od 350 tys. euro w górę. Mamy, o co powalczyć – mówią. Wspomnijmy, że cena podstawowa dotychczasowego schemacie ekokatamaranu wynosiła 160 tys. zł.

Foto: towary prasowe

CampBoaty polskiej produkcji mogą rozejść się na pniu szczególnie na zachodnich rynkach. W dużych miastach przebiega już takie nasycenie zabudową, że po prostu fizycznie nie ma możliwości postawienia nowych domów. W tylko Wielkiej Brytanii osób mieszkających w domach na wodzie jest już ponad trzydziestu tys.

Houseboty są więc oszczędną alternatywą - mogą swobodnie przemieszczać się po kanałach europejskich stolic, są kilkakrotnie tańsze jak i również nie podpadają pod te same stawki podatkowe. Same korzyści.

Gdy trójmiejskie CampBoat ujrzy blask dzienne?

- Liczymy, że uda się wystartować z budową jeszcze w tym roku. Ale może być różnie – mówi Zientek i tłumaczy, że branża musi coraz częściej hamować ambicje wraz ze względu na ograniczenia.

– Nie licząc podwykonawców, w samej stoczni pracuje na naszym portalu obecnie ok. 50 szkutników. Ciągle potrzebujemy ludzi do pracy. Jeśli poświecimy się w całości jakiemuś innemu projektowi, będę musieli zaniedbać obecną pracę. Tak to niestety w tym momencie działa – tłumaczy szef Green Dream Boats.

Deficyt fachowców to rzeczywiście koszmar polskiego stocznictwa (bezrobocie w branży wynosi dwa proc. ). Co lepsi wolą pracować w stoczniach niemieckich czy duńskich, dokąd zarobią nawet 4 razy więcej. Dlatego trójmiejska firma robi, co może, aby przyciągnąć uwagę tych najzdolniejszych.

- Stawiamy na innowacje i zieloną energię – podkreśla Mirosław Skwarek. – Kiedy rok wstecz pojawiliśmy się w środowiskach z pierwszym SOLLInErem rozpętało się istne szaleństwo. Dzwonili do nas ludzie z na całym świecie, oferując swoje posługi dealerskie. Często nie dysponowali pojęcia o tej gałęzi, ale bardzo chcieli pomóc. To było niesamowite – wspomina.

Foto: surowce prasowe SOLLInEr

Stocznia stanęła w 2014 r. jak i również do tej pory sprzedała kilkadziesiąt łódek napędzanych przedsiębiorczością słoneczną.

SOLLInEr z włoską linią

Klientów, nie licząc opuszczanego daszku (umożliwia przepłynięcie pod mostami dotąd nieosiągalnymi dla tego typu jednostek), wydajnych paneli solarnych (w bezchmurny dzień katamaran być może pływać bez końca) jak i również prostej obsługi (maksymalnie uproszczona), uwodzi przede wszystkim design.

– Ludzie rozumują, że SOLLInEr wyszedł spod włoskiej ręki. Tymczasem to w 100 proc. lokalny produkt. Od zarania do końca – Skrawek na słowo polski w szerokim zakresie się uśmiecha.

Foto: materiały prasowe SOLLInEr

Green Dream Boats to polskość

Ta polskość eksponowana jest przez firmę na każdym kroku. - Na wstępie zamówienia płynęły do naszą firmę z całego świata, ale specjalnie wybieraliśmy tylko ów z Polski. Po pierwsze, chcieliśmy, żeby to Ludzie z polski jako pierwsi pływali oficjalną łódką, po drugie gdyby coś się popsuło, łatwiej bytowałby wysłać mechaników do Województwa wielkopolskiego niż do Kataru. Biznes i patriotyzm w tym względzie ładnie wspólnie zagrały – opowiada Skwarek.

Foto: materiały prasowe SOLLInEr

Teraz jednak się to zmieniło. Green Dream Boats eksportuje łódki do najbardziej egzotycznych części globu. Teraz na przykład szykuje katamarany do chińskiego Makau. Makau to takie azjatyckie Las Vegas, gdzie krajowe SOLLInEry będą przewozić wiele spragnionych hazardu turystów.

Europa, Bliski Wschód? Wówczas już też mają dawno za sobą. Obecnie przygotowują się do ekspansji przy Ameryce.

Wszystko wskazuje na to, że i tam osiągną sukces, bo krajowe katamarany to najlepszy dokument na tek krok, że serce rodzimych stoczni bije na zielono w Gdańsku. Smród ropy jest tu wręcz odrzucić u nas.

Tagi: Green Dream Boats katamar Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy przy realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać..
gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł Moto

Gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł Moto

Uruchamiamy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który do 2027 r. rząd zasili kwotą bliską pięciu miliardów złotych a mianowicie zadeklarował w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Pieniądze spośród tego funduszu mają dojść między innymi na…...

Czytać..
google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

Google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

- Gdy świat staje się szybciej cyfrowy, musimy pokrzepić naszych artystów i kreatorów - powiedział w środę Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział zmiany po ochronie praw autorskich, odrzucić wykluczając…...

Czytać..
giełdy na Zachodzie zawiedzione. EBC rozczarował

Giełdy na Zachodzie zawiedzione. EBC rozczarował

W zachodniej Polsce wyprzedaż akcji. Inwestorzy liczyli na działanie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek, zaś ten nie zdecydował się na żaden znaczący gest - stąd rozczarowanie zawodników rynkowych. Problemem może stanowić…...

Czytać..
getBack - wartość zadłużenia wzrosła

GetBack - wartość zadłużenia wzrosła

Aż 3, cztery mld zł wynosi zadłużenie GetBacku. W kwocie naszej zawarte są zobowiązania zabezpieczone, głównie wobec banków a także innych instytucji finansowych, w 612, 3 mln zł. We wniosku…...

Czytać..
gdzie pracują psychopaci? Zawody, które najczęściej wybierają

Gdzie pracują psychopaci? Zawody, które najczęściej wybierają

Bardzo trudno rozpoznać psychopatę. Zazwyczaj wydają się bardzo normalni, zazwyczaj uprzejmi i mili, wielu z nich ma charyzmę i potrafi zdobyć sympatię innych, wskutek czego łatwo przychodzi wykładzinom manipulacja. Są świetni…...

Czytać..