Temat: Internet

Cyberprzestępczość. Hakerzy wykradli dane wraz z 272 milionów kont  Tech

  • Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Globalny ranking prędkości globalnej sieci. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko
  • Koniec piractwa, czy cenzurka w internecie? Emocje dookoła propozycji reformy prawa autorskiego
  • Kradzież na RODO. Uwaga na nowy sposób naciągaczy
  • Uwaga na fałszywe "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane

Hakerzy wykradli dane z 272 milionów kont na całym globie. Wśród poszkodowanych są interesanci takich popularnych domen jak na przykład Yahoo, Microsoft oraz Google, a hasła do wymienionych krążą w rosyjskim podziemiu związanym ze środowiskami przestępczymi. Podpowiadamy, co zrobić, by uchronić się przed owego typu działaniami cyberprzestępców.

1. Jak wykryć?

Pierwsza rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną atencję, to skrzynka nadawcza. Wówczas tam mogą bowiem trafiać elementy wysłane przez cyberprzestępcę. - Alarmujące będzie, jeżeli dostaniemy od naszych bliskich informacje, że otrzymują od nas maile, których faktycznie nie wysyłaliśmy. To zostanie symptom, że coś wydaje się nie tak - twierdzi Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab Polska.

Jeżeli kliknęliśmy na jakiś podejrzany link albo dostaliśmy wiadomość phisingową (to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję), którą otworzyliśmy, to prawdopodobnie zainfekowaliśmy pecet. W takiej sytuacji najlepiej skanować pecet programem antywirusowym.

To jednak nie jedyny sposób walki z hakerami.

Hakerzy wykradli informacje z 272 milionów kont na całym świecie

- Niektórzy z dostawców skrzynek pocztowych pozwalają sprawdzić, czy do konta bankowego w danym czasie podpiętych wydaje się wielu z nas (przeglądarek, urządzeń, adresów IP). Na tej podstawie można stwierdzić, że nie zaakceptować tylko my korzystamy w danym czasie z posługi - podkreśla Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa firmy Niebezpiecznik. pl.

2. Najczęstszy sposób

Konieczny wskazuje, iż atakujący na skrzynki pocztowe najczęściej włamują się przy prosty sposób: poprzez odgadnięcie odpowiedzi na tzw. "pytanie pomocnicze" lub pozyskanie danego hasła. A to przebiega np. poprzez wyciek podstawy z jakiegoś innego strony.

Jeżeli mamy więc jakiekolwiek podejrzenia, powinniśmy niezwłocznie zmienić dotychczasowe hasła. Rezultaty włamania hakerów na używane przez nas konto pocztowe są albowiem bardzo poważne, jak ryzyko finansowych malwersacji czy użycie wizerunku.

3. Jak się zabezpieczyć?

- Jeżeli atakujący uzyska dojście do naszego konta mailowego, to potencjalnie cały glob online stoi przed nimi otworem - mówi Kupczyk. Bardzo często jest bowiem tak, że kontem e-mail logujemy się do innych serwisów. Nie tylko społecznościowych, ale także bankowości multimedialnej.

- Dlatego tak ważne jest, abyśmy po każdym serwisie mieli różne hasło. Jeśli nie będziemy stosować tej zasady, ofensywny, który pozyska jakiekolwiek stosowane przez nas hasło, od razu sprawdzi, czy pasuje ono też do naszej skrzynki pocztowej - zwraca uwagę Piotr Konieczny.

Niektórzy dostawcy poczty pozwalają również na ustawienie tzw. dwuskładnikowego uwierzytelnienia. Wówczas poza standardowym podaniem hasła, aby wejść na swoją skrzynkę, trzeba też przepisać kod z SMS-a.

4. Najlepszy antywirus

Zdaniem Kupczyka "najlepszym antywirusem jest nasz mózg". Toteż unikajmy sytuacji, w wskazane jest logujemy się do korespondencji na nie swoim komputerze. Urządzenie może być zainfekowane, co oznacza że jakiś człowiek nie tylko pozna nasze hasło, ale również treść wiadomości.

- Trzeba w każdej sytuacji być czujnym, hasło do poczty można stracić także na skutek infekcji komputera podstępnym oprogramowaniem lub poprzez prośba danych logowania na stronie www, która tylko wyglądem (a nie adresem) przypomina stronę naszego usługodawcy. Dlatego zawsze zastanówmy się dwa razy, zanim klikniemy w jakiś załącznik lub link w treści e-maila pochodzącego rzekomo od naszego "administratora" - twierdzi Piotr Konieczny.

5. Po co?

Takie dane jak aktywne adresy e-mail, są bardzo znane na podziemnych rynkach przestępnych, gdzie sprzedaje się je za konkretne pieniądze. Przeważnie jedno konto kosztuje kilkanaście dolarów.

Takie dane później mogą być zastosowane do szantażu, jeżeli otrzymujemy dostęp do poufnych informacji. Zwłaszcza na kontach biznesmenów, polityków czy celebrytów.

Adresy mogą być także wykorzystane do spamu. a mianowicie To jest powszechna rutyna i uwiarygodnienie wysyłki masowej, jeżeli wychodzi ona z jakiegoś konkretnego adresu a mianowicie mówi Piotr Kupczyk wraz z Kaspersky Lab Polska.

coraz więcej osób wypożycza pojazdy w Europie  Moto

Coraz więcej osób wypożycza pojazdy w Europie Moto

W 2015 r. na całym świecie wraz z 86 tys. samochodów po systemie carsharing (miejskich samochodów na krótki wynajem) skorzystało 5, 8 mln jednostek. Do 2021 r. cyfra użytkowników ma się zwiększyć…...

Czytać..
co zwiedzić w Korei Południowej?

Co zwiedzić w Korei Południowej?

Korea Południowa to miejsce będące połączeniem egzotycznej azjatyckiej historii, przepysznej koreańskiej kuchni i widoków zapierających dech w piersi. Staje się także coraz w wyższym stopniu popularnym kierunkiem turystycznym pośród Polaków. Zastanawiacie…...

Czytać..
co to jest NATO? Zenit NATO w Warszawie

Co to jest NATO? Zenit NATO w Warszawie

Dziś rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO w Warszawie. To jedno z najpopularniejszych wydarzeń, jakie gościła metropolia Polski w ostatnich czasach, porównywane do Euro 2012. Zobacz, co warto wiedzieć…...

Czytać..
co czwarty obywatel Ukrainy być może wyjechać z Polski - Manpower  Dla firm

Co czwarty obywatel Ukrainy być może wyjechać z Polski - Manpower Dla firm

Co czwarty mieszkaniec Ukrainy w pierwszej połówce 2019 roku planuje podróż z Polski - powstaje z raportu agencji zatrudnienia Manpower "Plany migracyjne podwładnych z Ukrainy". Najczęściej wskazywanymi kierunkami przeprowadzki…...

Czytać..
chodorkowski o Putinie. Wywiad gwoli «Niezawisimej Gaziety»

Chodorkowski o Putinie. Wywiad gwoli «Niezawisimej Gaziety»

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski powiedział w wywiadzie dla "Niezawisimej Gaziety", że mówi się za tym, by prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zapewniono spokojne oddanie potęgi; zdaniem Chodorkowskiego Putin…...

Czytać..
chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Zatrzymanie przez ABW Polaka jak i również Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo może być największą aferą szpiegowską w polskiej relacji. Zatrzymany obywatel Chin Weijing W. to jeden wraz z dyrektorów w polskim oddziale…...

Czytać..