Luki gwarancji w procesorach. Duża cyfra zagrożonych urządzeń

  • Dom
  • Tech
  • Luki gwarancji w procesorach. Duża cyfra zagrożonych urządzeń
Apple: wszystkie urządzenia dotknięte są Meltdown i Spectre  Tech

Apple potwierdziło, że luka bezpieczeństwa dotyczy wszystkich urządzeń tej przedsiębiorstwa - zarówno komputerów z systemem Mac OS, jakim sposobem i urządzeń mobilnych z iOS. Firma poinformowała również, że na razie nie ma danych na temat wykorzystywania tych luk przez hakerów. Własne poprawki do aplikacji wprowadziły Amazon, Google, natomiast także Microsoft i stwórcy Linuxa.

Ujawnione w tym tygodniu luki zabezpieczeń - nazywane Meltdown jak i również Spectre - nie istnieją ograniczone do Intela. Jak podał dziennik "New York Times", występują również przy produktach firm AMD jak i również ARM, zagrażając większości procesorów na świecie.

Meltdown pozwala działającym na pececie programom na dostęp do pamięci jądra (podstawowej części) systemu operacyjnego. Własne naprawy zabezpieczające przed wykorzystaniem luki w zabezpieczeniach wprowadziły w tej chwili Amazon, Google, a także Microsoft i twórcy Linuxa.

Brytyjski The Register szacował, że zależnie od czasu wykonywanego zadania i typu procesora aktualizacje tego wariantu mogą powodować spadek skuteczności procesora od 6 do odwiedzenia nawet 30 proc. Portal zaznaczył przy tym, że większość użytkowników komputerów odrzucić odnotuje żadnej zmiany w codziennym funkcjonowaniu.

Odrębny i trudniejszy do wyeliminowania problem stanowi Spectre. Ta luka umożliwia aplikacjom (w tym złośliwym skryptom dzięki stronach internetowych) wykradanie haseł, informacji logowania i pozostałych wrażliwych danych uruchomionych za pomocą komputera procesów.

Apple zabrało głos

W notatce zamieszczonej na blogu firmowym Apple stwierdziło, że "wykorzystanie podatności Meltdown i Spectre wymaga użycia złośliwego oprogramowania zainstalowanego na urządzeniu" i zaleciło instalowanie aplikacji pochodzących jedynie z wiarygodnych źródeł, tego rodzaju jak należący do przedsiębiorstwa sklep z oprogramowaniem App Store.

Poważna wada w procesorach Intela. Wydajność komputera może pozostać obniżona

Apple to ostatnia z wielkich firm technologicznych, która odniosła się do spraw podatności bezpieczeństwa, które powstały w następstwie wad projektowych procesorów Intel i ARM, z których korzystają wyposażenia produkowane przez ten koncern.

Koncern poinformował również, że już pracuje nad ograniczeniem negatywnych konsekwencji, które może spowodować Meltdown. Zapowiedział jednocześnie, że wyda łatki chronienia dla systemów iOS jedenaście. 2, Mac OS dziesięć. 13. 2, a też tvOS 11. 2.

Apple planuje również wydać aktualizację dla przeglądarki Safari zarówno w wersji w komputery, jak i dzięki urządzenia mobilne, celem gwarancje lepszej ochrony użytkowników przed Spectre. Luka ta może zostać znacznie łatwiej wykorzystana przez hakerów - należy do niej wykonywalny złośliwy kod JavaScript umieszczony na odwiedzanej przez użytkownika stronie www. Spectre to podatność, jaka dotyczy wszystkich architektur procesorowych zarówno od Intela, oraz AMD oraz ARM.

W notatce na firmowym blogu Apple znalazła się również informacja potwierdzająca, hdy inteligentne zegarki Apple Watch nie są dotknięte poprzez Meltdown.

Miliardy zagrożonych urządzeń

Luki bezpieczeństwa Meltdown i Spectre zostały odkryte przez specjalistów ds. zabezpieczeń z zespołu Google Project Zero i naukowców współpracujących z Paulem Kocherem, którzy poinformowali o nich Intela, AMD i ARM jeszcze w czerwcu 2017 r..

Oba problemy dotyczą przydzielania dostępu aplikacjom zainstalowanym na komputerze czy urządzeniu mobilnym do pamięci jądra systemu operacyjnego. W praktyce oznacza to, że hakerzy mogą uzyskać dostęp do informacji takich, jak hasła, klucze kryptograficzne czy inne wiadomości znajdujące się w pamięci bez wiedzy i zgody konsumenta.

Daniel Gruss, profesjonalista z politechniki w Grazu ocenił, że wadą potrafią być dotknięte miliardy urządzeń. Chodzi o komputery stacjonarne, laptopy czy smartfony.

Firma tłumaczy

Luka po zabezpieczeniach WiFi. Narażeni konsumenci na całym świecie

Brian Krzanich, dyrektor zarządzający Intela, stwierdził, że firma wie o błędzie "od jakiegokolwiek czasu" i testowane istnieją już poprawki, które rozwiążą problem. Mają one trafić do użytkowników komputerów w ewentualnym tygodniu.

- Przedtem sprawa stała się publiczna, planowaliśmy poinformować o tej dziewczyny 9 stycznia, kiedy do odwiedzenia użytkowników trafią łatki rozwiązujące problem - powiedział Brian Krzanich i zaprzeczył jednocześnie, że łatki spowodują pokaźne spowolnienie działania komputerów opartych na układach Intela.

- W przeciwieństwie do tego, co wynika spośród niektórych publikacji, wpływ dzięki wydajność będzie zależny od momentu obciążenia procesora. Dla przeciętnego użytkownika komputera nie powinien być on znaczący jak i również będzie łagodzony w miarę upływu czasu - mówił Krzanich.

Sprzedał akcje

Co ciekawe, Krzanich sprzedał znaczną cząstka swojego udziału w spółce w listopadzie, czyli kilkanaście miesięcy po tym, jak na przykład specjaliści firmy Google poinformowali Intel o luce, ale jeszcze zanim ten problem stał się powszechnie znany.

Szef koncernu pozbył się akcji wartych przynajmniej dwudziestu czterech miliony dolarów. Zostało mu zaledwie 250 tysięcy działaniu, czyli minimum, jakiego wymaga od niego zajmowane w spółce stanowisko.

aplikacje, gry i tablety wstępują do szkół  Tech

Aplikacje, gry i tablety wstępują do szkół Tech

Smartfony i tablety coraz nagminniej wypierają zeszyty i podręczniki. Nowe technologie zmieniają wówczas, jak się uczymy. Lub ekran zastąpi realny kontakt z nauczycielem? Nowe technologie zmieniają sposób, w jaki…...

Czytać..
angela Merkel o Nord Stream 2, Rosji i Chinach

Angela Merkel o Nord Stream 2, Rosji i Chinach

USA nie zmieniają swojego stanowiska i nadal negatywnie oceniają konstrukcję gazociągu Nord Stream dwóch. Niemcy również nie łagodnieją i upierają się, że nie zwiększy on uzależnienia tego kraju od Rosji. Na Konferencji Bezpieczeństwa…...

Czytać..

Analitycy: w następnym tygodniu spadną ceny paliw Informacje

W przyszłym tygodniu są szanse na zmniejszenie cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy. Jako główną przyczynę przekazują spadek cen ropy na światowych rynkach, spowodowany zmniejszeniem się ryzyka geopolitycznego.…...

Czytać..

Alpine Bau chce uznania niewypłacalności. Firma zadłużona na 1-wszą, 9 miliarda euro Informacje

Drugi co do skali austriacki koncern budowlany - Alpine Bau GmbH a mianowicie złożył w sądzie konkluzja o uznanie niewypłacalności a mianowicie informują austriackie media, powołując się na rzecznika trybunału w Wiedniu.…...

Czytać..
alior Bank bez prezesa. Wojciech Sobieraj odchodzi

Alior Bank bez prezesa. Wojciech Sobieraj odchodzi

Wojciech Sobieraj, wychwalany przez branżę w 2008 r. stanął na czele Alior Banku. Był wizjonerem i twórcą jednego z największych sukcesów w polskiej bankowości w ostatnim czasie. To już jednak przeszłość. Prezes…...

Czytać..
akcje Almy. Zawieszony handel, upadki o 50 proc.

Akcje Almy. Zawieszony handel, upadki o 50 proc.

Piątek - wariactwo, poniedziałek - szaleństwo, wtorek - dramat. Tak w skrócie wyglądają trzy ostatnie sesje delikatesów Alma. Po ogromnym wzrostach, mamy paniczną wyprzedaż akcji spółki. Powód? Zarząd złożył wniosek o upadłość…...

Czytać..