Temat: Motoryzacja

Ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy  Surowce

  • Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawko. Jest propozycja ministerstwa
  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować świstki A1 i S3
  • Surowe kary za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę

Ceny ropy naftowej równo spadają, ale na stacjach paliw w Polsce obniżek nie widać. - To jest moment, kiedy właściciele stacji odrabiają utraconą marżę, której nie było na stacjach w październiku, zwłaszcza na oleju napędowym a mianowicie mówiła w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Urszula Cieślak spośród BM Reflex. Z kolei zdaniem Dawida Czopka spośród Funduszu Inwestycyjnego Polaris oddziaływanie na to, co obserwujemy obecnie na rynku, mogły mieć wybory samorządowe. a mianowicie Na stacjach paliw dzieją się cuda - powiedział.

Jak wynika spośród najnowszego raportu BM Reflex, za litr oleju napędowego w kraju w ostatni czwartek płaciliśmy średnio 5, trzydzieści zł, czyli najwięcej od lipca 2014 roku.

Tymczasem ceny ropy Brent spadały w piątek do poziomu poniżej 70 dolarów za baryłkę. Dla zestawienia jeszcze na początku miesiąca cena przekraczała poziom 75 dolarów, a 18 października sięgała 80 dolarów. Po środę o poranku ropa Brent kosztowała około 65 dolarów.

Ceny materiałów na stacjach

- Ropa wkroczyła w rynek niedźwiedzia, spadła powyżej 20 procent od swojego szczytu, który był mniej więcej miesiąc nim, wtedy kiedy wszyscy wieszczyli, że cena baryłki ropy naftowej będzie powyżej stu dolarów, dzisiaj jest niżej 60 dolarów (kurs ropy WTI- red. ) - wskazywał Dawid Czopek z Funduszu Inwestycyjnego Polaris.

Kolejny dzień z taniejącą ropą. Trump: ceny powinny być znacznie niższe

Dlaczego zatem nie widzimy zniżek na stacjach paliw? Profesjonalista zwracał uwagę, że oddziaływanie na to mogły posiadać wybory samorządowe. - W międzyczasie mieliśmy do czynienia z istotnym wydarzeniem politycznym na terytorium polski. Ci, którzy obwiniają to wydarzenie polityczne zbyt to, że ceny, przede wszystkim oleju napędowego czy benzyny, nie rosły w pierwszych trzech tygodniach października, a dzisiaj odrabiają, mogą mieć sporo racji - podkreślił Czopek.

Dopytywany stwierdził, że chodzi o wybory samorządowe, których pierwsza tura znalazła miejsce 21 października.

"Dzieją się cuda"

Dlatego - zdaniem eksperta a mianowicie na stacjach "dzieją się cuda".

- Tuż przed wyborami odbyłem wycieczka po Polsce i wtedy z łatwością można stało zatankować olej napędowy niżej 5 zł, pomimo że ceny ropy naftowej naprawdę naprawdę biły wtedy rekordy. Dzisiaj ropa naftowa wydaje się o 20 procent bardziej opłacalna, dolar do złotego zmienił się o 3 procent, a na tych stacjach, na których miesiąc wstecz można było zatankować olej napędowy poniżej 5 złotych, dzisiaj to jest pięć, 30 - mówił Dawid Czopek z Funduszu Inwestycyjnego Polaris.

Tymczasem zdaniem Urszuli Cieślak "to jest moment, gdy właściciele stacji odrabiają utraconą marżę". - Po październiku, kiedy ceny nie rosły, a powinny, one zostały na tym samym poziomie - zauważyła.

- W pierwszej kolejności nie były przeniesione podwyżki z sektorze hurtowego na rynek drobiazgowy, natomiast w momencie, podczas gdy sytuacja zaczęła się odwracać i kiedy rozpoczęły się obniżki w dziedzinie hurtowym, nie widzimy również ich na stacjach - wskazała Cieślak.

Źródło:. pl Średnie ceny paliw w Polsce

Zdaniem przedstawicielki BM Reflex, "to odrzucić jest do końca tak, że nie możemy się doczekać na żadne obniżki cen" w bliskim czasie.

- Jeśli nie wróci w rynek (cen ropy - red. ) gwałtowna sekwencja wzrostów, to w przeciągu 2-3 tygodni te koszta powinny sukcesywnie spadać - tłumaczyła.

Opłata emisyjna od stycznia

Opłata - nazywana również podatkiem paliwowym a mianowicie nałożona na koncerny wyniesie 80 zł od każdego 1 tys. litrów paliwa, który trafi na zbyt w naszym kraju. W praktyce oznacza to suplementarny koszt dla koncernów w wysokości 10 gr w litrze (licząc z VAT).

Bank kierowniczy: wzrost cen prądu pozostanie rozłożony na kilka czasów

Zdaniem Urszuli Cieślak za wcześnie jednak, by powiadamiać, czy nowa opłata przełoży się na podwyżki na stacjach.

- Zawsze na początku roku jest ustalana nowa polityka cenowa na rzecz odbiorców hurtowych. Pytanie, czy poziom cen hurtowych stanie się utrzymany na podobnych pułapach jak w 2018 roku. Jeżeli polityka ustalania wartości hurtowych nie ulegnie odmianie, czyli nie będzie zawierała większej premii, która byłaby w stanie pokryć nową taryfę emisyjną, to wówczas na rzecz klienta będzie szansa, hdy ceny nie wzrosną a mianowicie tłumaczyła.

- Jeśli ceny hurtowe będą lepsze, to niestety zapłacimy większą ilość wiadomości - zaznaczyła Cieślak.

Koncerny w komfortowej sytuacji

- Z punktu widzenia tego, co koncerny paliwowe obiecały klientom, myślę, że to dla nich jest dobra sytuacja (spadek cen ropy - red. ) - zauważył Dawid Czopek.

- Jeszcze kilka tygodni temu, kiedy marże zostały ujemne, w żaden strategia tej opłaty paliwowej nie zaakceptować dało się przenieść na klienta końcowego, natomiast dzisiaj, kiedy marże są naprawdę dobre (na benzynie może to być nawet 40-50 groszy w zależności od momentu stacji benzynowej, na paliwa napędowym około 20), wiele łatwiej jest nie obniżać cen do samego końca roku, natomiast potem, jeśli warunki makro utrzymają się na jednakowym poziomie, tak naprawdę oddać trochę tej marży w postaci nowej opłaty paliwowej jak i również powiedzieć, że ani trochę nie zaakceptować przenieśliśmy tej opłaty w klienta - wyjaśniał zwiedzający programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić postępowanie wyjaśniające dotyczące ew. manipulacji cenami na sektorze energii, a konkretnie w Towarowej Giełdzie Energii - zarządził prezes URE. Idzie o wzrost cen ciepła notowany…...

Czytać..
cenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie  Pieniądze

CenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie Pieniądze

500 plus też na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja…...

Czytać..
cBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

CBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

- Więcej niż połowa ankietowanych Polaków opowiada się za aktywną rolą państwa w gospodarce - wynika z badania CBOS "Rola państwa w gospodarce". Ponad 50 proc. respondentów uważa też, że nasza profesjonalna…...

Czytać..
carlos Ghosn rezygnuje ze miejsca prezesa Nissana  Moto

Carlos Ghosn rezygnuje ze miejsca prezesa Nissana Moto

Carlos Ghosn, który stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zrezygnował wraz z sprawowania funkcji prezesa Nissana. Na swojego zastępcę dzięki tym stanowisku wyznaczył dotychczasowego wiceprezesa Hiroto Saikawę - poinformowano w czwartkowym komunikacie.…...

Czytać..

Będzie rurociąg z rafinerii w Możejkach do portu w Kłajpedzie Informacje

ArcelorMittal wyłączy szeroki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać..
były minister finansów Austrii jest doradcą Gazpromu  Wraz ze świata

Były minister finansów Austrii jest doradcą Gazpromu Wraz ze świata

Hans Joerg Schelling, były wieloletni minister finansów Austrii, został doradcą Gazpromu przy projekcie budowy gazociągu Nord Stream 2 - oferuje w czwartek EUObserver, powołując się na austriacką prasę "Oberoesterreichische Nachrichten". Dziennik…...

Czytać..