Temat: Rząd PiS

Gaz z Rosji w Naszym kraju, minister Waszczykowski w USA o końcu kontraktu  Surowce

  • 300 plus przy nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze energii zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan dzięki dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Polska chce uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego. Jak zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w trakcie spotkania w Waszyngtonie, ma to nastąpić w 2022 roku kalendarzowego. - Zmierzamy do tegoż, aby w tym okresie mieć możliwość importowania gazu z innych, politycznie pewnych kierunków, które nie narażą nas na instrumentalne postępowanie Rosji, które w poprzednich latach miało miejsce w stosunku do Ukrainy, czy Białorusi a mianowicie powiedział.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że "około 2022 roku kończy się kontrakt, który podpisał jeszcze premier Pawlak z Rosjanami".

Buzek na temat Nord Stream 2: poniższa magistrala nie ma poparcia

Minister Waszczykowski liczy pomiędzy innymi na gazoport po Świnoujściu. - Zakładam, iż wtedy w pełni operacyjny i rozszerzony będzie terminal LNG w Świnoujściu. Zbudujemy również rurę bałtycką w celu wód Morza Północnego a mianowicie wskazywał.

Chodzi o gazociąg Baltic Pipe będący częścią projektu tak zwanej Bramy Północnej, która ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na Szelfie Norweskim Morza Północnego. - Jeśli do 2022 roku kalendarzowego uda się nam przeprowadzić nasz plan i zbudujemy połączenie ze złożami przy Norwegii całkowicie zniknie zagrożenie kompletnej niepewności dostaw wraz z Wschodu. Znikną też ogromne ceny gazu - powiedział na początku września prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Gaz ze Stanów Zjednoczonych

Waszczykowski jednocześnie zapowiedział, że Polska będzie mogła również przekazywać surowiec do innych krajów. - Gaz importowany będziemy mogli nawet rozsyłać w celu innych państw ościennych w naszej części Europy a mianowicie powiedział minister spraw zagranicznych.

Ponadto, Witold Waszczykowski podkreślił, że jeżeli Stany Zjednoczone zaoferują korzystne ceny, to Polska będzie potrafiła eksportować gaz zza oceanu.

Przypomnijmy, że 8 czerwca tego roku służące do portu w Świnoujściu wpłynął pierwszy transportu LNG wraz z USA. - Gaz wraz z USA buduje naszą lokalizację negocjacyjną z Rosją, ukończy dyktat cenowy Rosji, lecz także otwiera możliwości reeksportu LNG - mówił jeszcze w kwietniu po podpisaniu jednorazowego kontraktu wicepremier Mateusz Morawiecki.

Na sprawa potencjalnych dostaw gazu rozmawiali także prezydenci Polski Stanów Zjednoczonych, podczas lipcowej wizyty Donalda Trumpa w polsce.

Według informacji z 2015 roku, Polska zużywała rocznie ponad 15 miliardów metrów sześciennych gazu. Jedną trzecią zapotrzebowania zaspokaja wydobycie rodzime, a dwie trzecie importujemy, z czego większość spośród Rosji, między innymi Gazociągiem Jamalskim biegnącym do Niemiec i przez połączenie wraz z siecią gazociągów na Białorusi.

fuzja Orlenu i Lotosu. Komentarz premiera Morawieckiego

Fuzja Orlenu i Lotosu. Komentarz premiera Morawieckiego

Potencjalna fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pomogłaby w budowie skali i ekspansji polskiego kapitału - uważa premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z agencją Bloomberg zaznaczył jednak, że wszelkie postanowienia…...

Czytać..
«FT»: na Ukrainie konieczna bitwa z wpływami oligarchów  Ze świata

«FT»: na Ukrainie konieczna bitwa z wpływami oligarchów Ze świata

Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana Fala zarobkowej migracji do Polski ma możliwość jeszcze wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega Polak będzie zarządzał ukraińską spółką Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany…...

Czytać..
frank wyraźnie traci wobec złotego, Marcin Kiepas ocenia jak i również prognozuje  Waluty

Frank wyraźnie traci wobec złotego, Marcin Kiepas ocenia jak i również prognozuje Waluty

Środowa sesja przynosi umocnienie złotego wobec najważniejszych walut. Wiele polskich rodzin może w szczególności ucieszyć fakt, że dokładnie zniżkuje także kurs franka szwajcarskiego szwajcarskiego. Około godziny 16: 35…...

Czytać..
francja przygotowuje się na cyberwojnę

Francja przygotowuje się na cyberwojnę

Francuskie służby specjalne planują zatrudnić 600 nowych agentów specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie. Poszukiwani są absolwenci lepszych uczelni, którzy zza komputera osobistego wykrywać będą siatki terrorystyczne czy próby włamania do odwiedzenia systemów informatycznych.…...

Czytać..
forum Ekonomiczne w Davos 2016  Ze świata

Forum Ekonomiczne w Davos 2016 Ze świata

Guriew: Polska bardzo nas interesuje USA wyciągają rękę do Rosji. "Zniesienie sankcji wówczas kwestia miesięcy" Kwaśniewski: Nasze państwo to dzisiaj znak zapytania. Boję, że będzie wówczas miało wpływ na inwestycje Szwajcowski: Polska jest…...

Czytać..
first Airlines oferuje loty przy użyciu wirtualnej rzeczywistości  Wraz ze świata

First Airlines oferuje loty przy użyciu wirtualnej rzeczywistości Wraz ze świata

Miliarder rozdaje pieniążki internautom. Jego tweet pobił rekord Rekordowy wiek emerytalny. Japończycy mogą pracować nadal dłużej Największe takie układ w historii. "Jasne przesłanie" Oto najstarszy hotel na ziemi. Działa…...

Czytać..