Chevron zakończy wyszukiwanie gazu łupkowego w Polsce

  • Dom
  • Surowce
  • Chevron zakończy wyszukiwanie gazu łupkowego w Polsce
Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce  Surowce

Amerykański koncern Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego przy Polsce - podał po sobotę Reuters. Agencja komentuje, że wbrew oczekiwaniom nie udało się przekształcić sektorze dostaw energii w obszarze.

Polski oddział drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, gdyż kraj nie wydaje się być konkurencyjny w porównaniu do innych państw, przy których działa firma a mianowicie napisano w komunikacie.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad stu koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w naszym kraju, m. in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. Z Polski wycofała się jednak część firm, m. in. Exxon, Total i Marathon.

Przyjrzą się łupkom

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą gazu łupkowego. Podatki zduszą wydobycie?

Tydzień wstecz minister środowiska Maciej Grabowski podkreślił, że w naszym roku pojawi się nowa ocena wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce, podparta o informacje od inwestorów dokonujących odwiertów i prowadzących badania geologiczne.

Przedstawione w 2012 roku szacunki dotyczące wielkości złóż gazu z łupków w Polsce charakteryzowała duża rozpiętość. a mianowicie Teraz, dzięki czemu, że dysponujemy informacje z nowo wykonanych otworów, będziemy mogli ten bardzo szeroki szacunek zawęzić a mianowicie powiedział minister.

Nowe oceny - wyjaśnił a mianowicie będą bazowały na informacjach przekazywanych Państwowemu Instytutowi Geologicznemu przez firmy prowadzące odwierty. Zapewnił, że szacunki są gotowe jeszcze w tymże roku. Grabowski nie podał jednak, kiedy mogłaby zacząć się w Polsce magazynowa eksploatacja gazu z łupków.

Ustawa specjalna

Minister gadał też o przygotowywanej poprzez resort skarbu specustawie węglowodorowej. Zaznaczył, że wszystkie baczności resortu środowiska w sprawie terminów konsultacji oraz działań na terenie parków narodowych jak i również rezerwatów przyrody zostały uwzględnione.

Projekt specustawy Ministerstwo Skarbu Państwa opublikowało we wrześniu. Według resortu współgra on na potrzeby akcjonariuszy, przyspieszy i ułatwi strategie, którym podlega koncesjonowana działalność poszukiwawcza i wydobywcza, zaś propozycje wzorowane są w obowiązujących specustawach: drogowej, na temat inwestycjach w energetyce jądrowej i o gazoporcie.

Kopacz: Unia chce solidarności energetycznej

Projektowana ustawa ma pozwolić firmom dzięki podstawie jednego aktu prawnego prowadzić prace związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem, wydobyciem jak i również transportem węglowodorów. Tworząc ustawę resort miał m. in. na myśli ułatwienia na rzecz inwestorów poszukujących gazu łupkowego w Polsce.

Szacunki sprzed lat

Raport Urzędowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego z marca 2012 roku szacował, iż w skałach łupkowych w terenie Polski może znajdować się 346-768 mld m sześc. gazu potencjalnie opłacalnego w wydobyciu. Dokument zaznaczał jednocześnie, że ocena zapasów przemysłowych będzie możliwa przed chwilą po przeprowadzeniu testów produkcyjnych w co najmniej setka zaplanowanych otworach. To podług PIG-PIB dopiero pozwoli dzięki określenie, gdzie na terenie Polski występują warunki do wydobycia opłacalnego ekonomicznie.

Choć pojawiają się sygnały, że inwestorom, którzy do tej pory nie uzyskali w swoich odwiertach tzw. przepływów przemysłowych, coraz ciężęj uzyskać finansowanie swoich przedsięwzięć, Polska nadal pozostaje "absolutnym liderem" w Europie w poszukiwaniach gazu łupkowego a mianowicie zwrócił uwagę Grabowski. Rzekł, że liczba odwiertów prowadzonych przez firmy posiadające koncesje poszukiwawczo-rozpoznawcze i prowadzące różnego typu badania geologiczne przy 2014 r. utrzymała się na poziomie bliskim do 2013 roku.

W 2013 roku inwestorzy poszukujący gazu łupkowego w Polsce wykonali 14 odwiertów, w 2014 roku - 15 a mianowicie podał resort środowiska. Według ministerstwa są zamieszczane jednak nowi inwestorzy, którzy np. przejmują firmy posiadające koncesje poszukiwawcze, albo składają nowe komentarze koncesyjne.

ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy  Surowce

Ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie wartości paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca Połowa…...

Czytać..
ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się wraz z pisemną prośbą do komisarzy unijnych, by przyjrzeli się ostatnim dużym wzrostom opłat CO2 – poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Resort energii zapewnia, że gospodarstwom…...

Czytać..
ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy  Surowce

Ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy Surowce

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawko. Jest propozycja ministerstwa "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw GDDKiA…...

Czytać..
ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić postępowanie wyjaśniające dotyczące ew. manipulacji cenami na sektorze energii, a konkretnie w Towarowej Giełdzie Energii - zarządził prezes URE. Idzie o wzrost cen ciepła notowany…...

Czytać..
cenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie  Pieniądze

CenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie Pieniądze

500 plus też na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja…...

Czytać..
cBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

CBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

- Więcej niż połowa ankietowanych Polaków opowiada się za aktywną rolą państwa w gospodarce - wynika z badania CBOS "Rola państwa w gospodarce". Ponad 50 proc. respondentów uważa też, że nasza profesjonalna…...

Czytać..