Studia w Wielkiej Brytanii po Brexicie. „Nikt nie zaakceptować może być pewny warunków” [WYWIAD]

  • Dom
  • Rozwoj osobisty
  • Studia w Wielkiej Brytanii po Brexicie. „Nikt nie zaakceptować może być pewny warunków” [WYWIAD]
Brexit a studia w Obszernej Brytanii

Raptem rok temu rozmawiałem z Aleksandrą Pędraszewską, studentką Cambridge, o jej sukcesach na uczelni - po 2015 roku zdobyła nagrodę Undergraduate of the Year, czyli została Studentką Roku kalendarzowego na poziomie licencjackim.

Od września Aleksandra, w sensie technicznym też przewodniczącą polskiego stowarzyszenia studentów na Cambridge, chce studia magisterskie. Przy tejże okazji opowiada nam, jak po Brexicie może zmienić się sytuacja polskich studentów w Wielkiej Brytanii. Jak i również nie ma dobrych wiadomości.

Michał Wąsowski, Business Insider Polska: Brexit zaskoczył studentów na Cambridge? W rezultatach referendum młodzi głosowali poniekąd za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Aleksandra Pędraszewska: Chociaż już sondaże poprzednio referendum wskazywały na taką możliwość, to wśród młodych niewiele osób wierzyło, że Brexit może stać się rzeczywistością. Trudno się dziwić, bo ostatecznie okazało się, że ani David Cameron i jego gabinet, oraz nawet liderzy kampanii zbyt wyjściem z Unii odrzucić byli do końca na taki scenariusz przygotowani. Zatem piątkowy poranek, kiedy ogłoszono wyniki, był i dla ludzi Polaków i bardzo dużej liczby moich brytyjskich znajomych autentycznym zaskoczeniem.

Tego miesiąca wypadał na Cambridge tzw. Graduation Day – jedna z najważniejszych ceremonii po trakcie studiów, kiedy w szatach akademickich odbiera się dyplom ukończenia uczelni. Toteż informacja o Brexicie prawdopodobnie też nie do ukończenia od razu do naszej firmy dotarła. Dopiero później doszłam do wniosku, jakie to ma znaczenie, przede wszystkim dla Anglików. Trudno będzie mi zapominać rozmowę z moim Admissions Officer, czyli osobą odpowiedzialną za proces aplikacji w studia, która ze łzami w oczach opowiadała jest w ten sposób jak przez pełną noc śledziła wyniki, zmieniające się z godziny na godzinę.

Jak reagowali polscy studenci na wieść o wynikach?

Każdy oczekiwał z niepokojem na rezultaty, ale dużo pytań jak i również strachu pojawiło się dopiero według ich oficjalnym ogłoszeniu. W tej chwili tego samego dnia departamenty i koledże na uniwersytecie zaczęły publikować listy do odwiedzenia studentów. Wyrażały w wymienionych swoje zaniepokojenie, ale również zapewniały, że tak czasochłonnie jak nie zostanie wówczas wymuszone przez zmiany legislacyjne, to wszystko od witryny formalnej i administracyjnej stanie się dla nas funkcjonować tak, jak do tej okresy.

Foto: Aleksandra Pędraszewska / Mat. własne

Tobie jest jeszcze rok studiów licencjackich – już wiesz, iż nic się nie odmieni w nowym roku akademickim?

Tak, od września będę studiować na zasadach, dzięki których aplikowałam. Ale jeśli ktoś rozpoczyna teraz szkoła główna licencjackie i będzie aplikował na magisterskie za trzy lata, to nie być może być pewny warunków, które będą wtedy obowiązywać.

I nikt, nawet uniwersytety, nie są w będzie określić jak może zmieniać się sytuacja przyszłych cudzoziemskich studentów?

Uczelnie nie chcą prognozować, bo w sporym stopniu są uzależnione od momentu decyzji parlamentarzystów. Podobnie jak 3 lata temu, gdy przy Anglii zwiększono maksymalny zakres opłat za studia licencjackie - z około 3 tysięcy funtów rocznie do odwiedzenia 9 tys. Studenci, mimo protestów na bardzo dużą skalę, nie powstrzymali odmian i ostatecznie nie posiadali na nie praktycznie jakiegokolwiek wpływu. Był to także zresztą politycznie symboliczny koniec brytyjskich Liberalnych Demokratów, jacy głosując “za” w koalicji z Torysami zgodzili się na podwyżki, mimo innych obietnic.

Wiele jednostek przewidywało też wtedy, iż Cambridge i Oxford nie podniosą swojego czesnego pomimo, że zmiany legislacyjne w to pozwoliły. Mówiło się, że mogłoby to oznaczać stratę wielu świetnych uczniów z Europy, którzy odrzucić będą mieli możliwości opłaci­­­­­ć tak drogich studiów. Definitywnie jednak uczelnie te również podniosły opłaty i tym samym biorą się główne obawy i niepewność studentów i akademików w przypadku Brexitu.

Z tego, co mówisz, wynika, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii program i wysokość opłat dla studentów spoza UK mają możliwość się zmienić?

Mogłoby naprawdę być. Polacy są aktualnie traktowani jako tzw. Home Student - czyli własne finanse z uczelniami rozliczają dokładnie podobnie, jak Brytyjczycy. Osoby spoza Unii podlegają innym zasadom, przez jakie możliwości płacą też inne czesne, które często sięga nawet 15 tysięcy funtów zbyt rok (ponad 70 tys. złotych – przyp. Red. ).

Nie da się jeszcze ocenić, jak na przykład duży miałoby to wpływ na liczbę polskich uczniów w Wielkiej Brytanii – szacuje się, że obecnie jest ich około pięć tysięcy. Ale nie niełatwo przewidzieć, że wiele osób nie zdecyduje się na studia z powodów skarbowych, nawet gdy udałoby im się dostać na te czołowe uczelnie – Cambridge, Oxford, LSE czy Imperial.

Ty, podobnie jak wielu innych studentów w UK, wzięłaś na studia licencjackie pożyczkę. Czy biorą je wszyscy, czy np. zamożni płacą w całości zbyt studia?

Pożyczka na szkoła wyższa licencjackie to standardowa rutyna, może ją dostać którykolwiek Home student. Biorą gryzie również osoby, które mogłyby pozwolić sobie na zapłacenie całości czesnego, ponieważ warunki spłaty są bardzo pomyślne, an oprocentowanie praktycznie w poziomie inflacji. Poza tymże na wiele stypendiów uniwersyteckich nie można w ogóle aplikować, jeśli nie wzięło się pożyczki, co umożliwia uczelniom zredukować liczbę aplikacji.

Wzięcie takiej kredyty na studia w Anglii może nie być możliwe po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE?

Jeśli studenci z Unii Europejskiej w rezultacie Brexitu nie będą uznawani za Home Students, wówczas możliwe, że ten system nie będzie już na rzecz nas dostępny lub będzie dostępny na innych, więcej restrykcyjnych warunkach. Oczywiście, pies z kulawą nogą tego do końca nie zaakceptować wie, ale doświadczenia sprzed 3 lat, z polepszenia czesnego przez uczelnie, odrzucić nastrajają optymistycznie. Mnie i osoby, które przez ostatnie lata były zaangażowane po budowanie i rozwijanie wspólnoty polskich studentów w UK, martwi to podwójnie, bowiem wiele świetnych inicjatyw po prostu nie będzie potrafiło być wtedy kontynuowanych.

Foto: Punting Cambridge / Flickr Jeden z koledży na Uniwesytecie Cambridge

Skoro sama o tym wspomniałaś - czy jako polscy studenci odczuliście w jakikolwiek sposób “brexitowe nastroje”? Jakub Krupa donosił z Ogromnej Brytanii o dość ostrych atakach na Polaków.

Ja nigdy się z tym nie spotkałam, ale na pewno patrzę na Brexit z nieco innej szanse – do UK pojechałam po to, aby zdobyć wiedzę na topowej uczelni i docelowo wrócić do Polski. Dlatego moje doświadczeń z miasta uniwersyteckiego niewątpliwie nie są reprezentatywne na rzecz wszystkich Polaków tutaj, nierzadko pracujących zarobkowo w mniejszych lub mniej zróżnicowanych miejscowościach niż Cambridge.

To, że jestem Polką, przenigdy nie było dla mnie żadną przeszkodą w trakcie studiów w Anglii czy zarzewiem konfliktu, zarówno na Uniwersytecie, jak i w ramach debaty ze znajomymi. Wręcz odwrotnie. Po ogłoszeniu wyników referendum spotkałam się z kilkoma pozytywnymi gestami, które miały pokazać, że jesteśmy tam mile widziani.

Ale - zgaduję - twoi znajomi nie głosowali zbyt Brexitem?

Tak, muszę uświadomić sobie, że moi znajomi odrzucić głosowali za Brexitem albo bali się do owego przyznać (śmiech). Chociaż na uniwersytetach, również tych najznamienitszych, było i jest wiele osób, które otwarcie przedstawiały się za kampanią „Leave”. Myślę jednak, że cząstka z nich żałuje dzisiaj tej decyzji.

Tagi: Wielka Brytania Brexit studia Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

bOŚ dostał od KNF zalecenie zwiększenie wymogu kapitałowego

BOŚ dostał od KNF zalecenie zwiększenie wymogu kapitałowego

Darmowe konta jak i również karty coraz bliżej. Istotne usługi będą bezpłatne, jednak są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych…...

Czytać..
blokada Kataru - jak odziałuje na linie lotnicze, Qatar Airways

Blokada Kataru - jak odziałuje na linie lotnicze, Qatar Airways

ONZ powinno uznać blokadę lotniczą Kataru za nielegalną - powiedział Akbar Al Baker, prezes Qatar Airways telewizji CNN. Skrytykował Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie a także Bahrajn za zamknięcie powierzchni powietrznej…...

Czytać..
black Friday. Prawa konsumentów przy czarny piątek - poradnik UOKiK

Black Friday. Prawa konsumentów przy czarny piątek - poradnik UOKiK

Produkty kupione na wyprzedaży wolno reklamować - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Odbiorców w związku z tak zwanym. Black Friday (czarnym piątkiem) i zbliżającym Cyber Monday. W tych dniach sklepiki stacjonarne…...

Czytać..
bitcoin - korelacja z indeksem strachu VIX według Deutsche Banku

Bitcoin - korelacja z indeksem strachu VIX według Deutsche Banku

Według analiz Deutsche Instytucji finansowej istnieje rosnąca korelacja między ceną bitcoina i VIX - tak zwanym "indeksem strachu", który ma pokazywać zmienność rynków. Bank przy notatce do klientów podkreślił, że korelacja ta…...

Czytać..

Bielecki: zmiany w «śmieciówkach» nadal w tym roku Informacje

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują zamiar ministerstwa Zmiany w PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie o…...

Czytać..
białoruś nałożyła podatek na bezrobotnych

Białoruś nałożyła podatek na bezrobotnych

Nie kwadrans miliona, jak przewidywano, natomiast tylko 50 tysięcy a mianowicie tylu „darmozjadów” wykryły przy ubiegłym roku białoruskie władze. W mediach trwa dysputa na temat skuteczności datku „od bezrobocia”, który Białorusini…...

Czytać..