10 rzeczy, które warto mieć pojęcie o szczycie NATO po Warszawie

 • Dom
 • Polityka
 • 10 rzeczy, które warto mieć pojęcie o szczycie NATO po Warszawie
Co to jest NATO? Zenit NATO w Warszawie

Dziś rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO w Warszawie. To jedno z najpopularniejszych wydarzeń, jakie gościła metropolia Polski w ostatnich czasach, porównywane do Euro 2012.

Zobacz, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem obrad.

1. Co to jest NATO?

NATO, czyli Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (ang. North Atlantic Treaty Organization), to sojusz polityczno-wojskowy powstały w 1949 roku. Zakładało go 11 państw, dziś liczy 28 członków. Początkowym celem była wspólna obrona przed atakiem ze strony ZSRR, na jego upadku pełni rolę stabilizacyjną między Wschodem jak i również Zachodem.

Traktat z 1949 roku składa się z 14 punktów. Rewelacyjne znaczenie ma punkt 5. , który stanowi, hdy atak na któregokolwiek spośród członków NATO, jest rozważany jako atak wymierzonym przy cały sojusz. Procedury z tym związane po przy jednym spotkaniu pierwszy zastosowano po atakach terrorystycznych na USA we wrześniu 2001 roku.

Foto: Ssolbergj / CC-BY-SA 3. 0. NATO: 28 państw członkowskich

2. Nasz kraj jest członkiem NATO od czasu 1999 roku

Decyzja o przyjęciu Polski zapadła 12 marca 1999 roku. Zarazem do odwiedzenia grona członków NATO dołączyły też Czechy i Węgry.

3. Kto przyjeżdża na szczyt NATO do odwiedzenia Warszawy?

W dwudniowym wierzchołku NATO udział weźmie uczestnictwo 65 delegacji z 28 krajów świata, liczących łącznie 2 tys. osób. Pośród nich będzie 18 prezydentów, 21 premierów, 41 szefów dyplomacji i 39 ministrów obrony. Przyjadą m. in. Angela Merkel, Barack Obama, Donald Tusk (jako przewodniczący Rady Europejskiej). Towarzyszyć dywanom będzie ponad pół tysiąca samochodów i ponad 1-wszą, 2 tys. kierowców.

4. Jakie tematy są poruszane na szczycie NATO w Warszawie?

Szczyt posiada zająć się przede wszystkim potencjalnymi zagrożeniami z południa i wschodu, obecnością NATO w tej partii Europy. Wśród tematów mogą mieć też zapuścić się nowe wypadku, jak np. cyberataki jak i również przenoszenie broni masowego rażenia. Dyskutowane będzie też dalsze rozszerzanie NATO.

5. Które państwa dołączą do odwiedzenia NATO?

Najbliżej jest Czarnogóra. Protokół co do przystąpienia owego kraju do NATO podpisano 19 maja. Procedura skończy się po jego ratyfikacji przez 28 krajów członkowskich.

6. Jak stanie się przebiegał szczyt NATO przy Warszawie?

Już w czwartek, dzień przed szczytem, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Na piątek przewidziano spotkanie prezydentów Baracka Obamy i Andrzeja Dudy.

Obrady szczytu rozpoczną się w piątek o godz. 14. 30 na Stadionie Narodowym. Około 19. 30 zaplanowano defiladę lotniczą - nad Warszawą przeleci ponad 30 samolotów militarnych z Polski i szóstej innych państw.

Wieczorem przywódcy zostaną zaproszeni na kolację w Pałacu Prezydenckim - w sali, w którym miejscu w 1955 roku podpisano Układ Warszawski. Szefowie dyplomacji zjedzą posiłek w Teatrze Wielkim, ministrowie obrony przy Pałacu Prymasowskim, a delegacje państw partnerskich NATO po Zamku Królewskim.

Sobota to drugi dzień sesji i spotkań na Stadionie Narodowym. W sąsiedztwie stadionu od piątkowego poranka upierać się będzie Forum Ekspertów Szczytu NATO.

7. Które będą rezultaty szczytu NATO w Warszawie?

Przywódcy królestw NATO zdecydują, jak odparować na wyzwania z niestabilnego południa i ze wschodu. Chodzi przede wszystkim na temat terroryzm w Afryce i na Bliskim Wschodzie, zaś także o działania Rosji na Ukrainie. Jedną z ważniejszych spodziewanych decyzji posiada być wzmocnienie wschodniej flanki poprzez rozmieszczenie sojuszniczych wojsk w Polsce i krajach nadbałtyckich. Podpisane mają także zostać bezpośrednie umowy o współpracy między państwami.

8. Jakie utrudnienia na warszawskim rynku spowoduje szczyt NATO?

W piątek i sobotę zamknięte dla ruchu będą podstawowe ulice centrum Warszawy, przede wszystkim częściowo Aleje Jerozolimskie, Nieznany Świat, Krakowskie Przedmieście, most Poniatowskiego.

Miejscem obrad będzie Stadion Narodowy a mianowicie teren wokół niego pozostał odgrodzony murem, zamknięto ulice dojazdowe. Obowiązuje też zakaz lotów prywatnymi samolotami, awionetkami i dronami w promieniu 100 km. Nad stadionem mogą latać tylko helikoptery i samoloty służb.

Foto: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy / materiały prasowe Utrudnienia podczas szczytu NATO w Warszawie

Delegaci zatrzymają się w około 30 warszawskich hotelach. W katalogów bezpośrednim otoczeniu również mają możliwość być ulice wyłączone wraz z ruchu, odgrodzona część chodników. W hotelu Mariott, gdzie zatrzyma się Barack Obama, przed wejściem ustawiono czytniki metalu, każdy wchodzący do budynku musi przejść rewizję bezpieczeństwa.

Na ulicach wzdłuż tras przejazdu zaplombowano studzienki kanalizacyjne, z chodników usunięto kosze na śmieci i donice z kwiatami. Dla wodniaków niedostępny wydaje się odcinek Wisły przy Stadionie Narodowym.

9. Jak dużo kosztuje organizacja szczytu NATO?

W budżecie państwa dzięki organizację dwudniowego szczytu oraz jego zabezpieczenie przeznaczono około 160 mln zł.

10. Szczytowi NATO towarzyszą otwarte wydarzenia

Oficjalna część szczytu jest zamknięta - wstęp mają tylko delegaci i akredytowane osoby.

Ale w najbliższy piątek i sobotę w miastach wojewódzkich, poza Warszawą, Ministerstwo Defensywy Narodowej organizuje pikniki NATO, w trakcie których m. in. zostanie zaprezentowany współczesny sprzęt wojskowy.

Pikniki odbędą się: w Gdańsku (Plac Wolności), Gdyni (Skwer Kościuszki), Łodzi (ul. Piotrkowska i Stadion SKS "Start"), Gorzowie Wielkopolskim (Plac Grunwaldzki), Białymstoku (Koszary XVIII Pułku Rozpoznawczego), Wrocławiu (Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich), Opolu (Błonia Politechniki), Katowicach (plac Chrobrego), Kielcach (plac Wolności), Krakowie (Park im. Jordana), Lublinie (Ogród Saski i ośrodek Wrotków ), Olsztynie (Stare Miasto i lotnisko), Przemyślu (parking przy systemów skoków narciarskich), Rzeszowie (Stadion Podchalańczyk), Szczecinie (Jasne Błonia), Toruniu (Ośrodek Szkolenia Poligonowego Toruń).

Tagi: NATO Szczyt NATO Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

co czwarty obywatel Ukrainy być może wyjechać z Polski - Manpower Dla firm

Co czwarty obywatel Ukrainy być może wyjechać z Polski - Manpower Dla firm

Co czwarty mieszkaniec Ukrainy w pierwszej połówce 2019 roku planuje podróż z Polski - powstaje z raportu agencji zatrudnienia Manpower "Plany migracyjne podwładnych z Ukrainy". Najczęściej wskazywanymi kierunkami przeprowadzki…...

Czytać..
chodorkowski o Putinie. Wywiad gwoli «Niezawisimej Gaziety»

Chodorkowski o Putinie. Wywiad gwoli «Niezawisimej Gaziety»

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski powiedział w wywiadzie dla "Niezawisimej Gaziety", że mówi się za tym, by prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zapewniono spokojne oddanie potęgi; zdaniem Chodorkowskiego Putin…...

Czytać..
chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Zatrzymanie przez ABW Polaka jak i również Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo może być największą aferą szpiegowską w polskiej relacji. Zatrzymany obywatel Chin Weijing W. to jeden wraz z dyrektorów w polskim oddziale…...

Czytać..
chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce Surowce

Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce Surowce

Amerykański koncern Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego przy Polsce - podał po sobotę Reuters. Agencja komentuje, że wbrew oczekiwaniom nie udało się przekształcić sektorze dostaw energii w obszarze. Polski oddział…...

Czytać..
ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy Surowce

Ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie wartości paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca Połowa…...

Czytać..
ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się wraz z pisemną prośbą do komisarzy unijnych, by przyjrzeli się ostatnim dużym wzrostom opłat CO2 – poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Resort energii zapewnia, że gospodarstwom…...

Czytać..