25 lat więzienia za wyłudzenia VAT nadal możliwe

  • Dom
  • Pieniadze
  • 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT nadal możliwe
25 lat więzienia za wyłudzenia VAT nadal możliwe  Pieniądze

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli Kodeksu karnego, zakładającego metrów. in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT, na podstawie fikcyjnych faktur o wartości powyżej dziesięć mln zł.

Przegląd prasy. Organy ścigania zablokują zwrot VAT

Za odrzuceniem w pierwszym oczytaniu było 196 posłów, przeciwko było 223 posłów, zaś 3 wstrzymało się od momentu głosu. Wniosek taki złożył klub Nowoczesnej.

To projekt rządowy, który wprowadza do Kodeksu karnego świeże kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz pierwotnego podrabianie i przerabianie po celu użycia jako autentycznych.

Według projektu, o ile fałszywa faktura służąca do odwiedzenia wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług na temat wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Łagodniejsze kary

Gdy cena towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, naprawdę jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach chociażby 25 lat więzienia a mianowicie zakłada projekt.

Nowy podatek mocno uderzy w fundusze. Budżet zyska miliardy

Dokument wprowadza sposobność łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia sankcje, w wypadku ujawnienia za pośrednictwem niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej spośród przestępstwa – nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Posiada to m. in. dzięki celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych a mianowicie wskazuje uzasadnienie.

Propozycja przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach na temat policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i inspekcji skarbowej. Instytucje te mogą mieć zyskać możliwość "prowadzenia działalności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli jak i również utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych przewidzianych w projekcie".

10 things you need to know before the opening bell

10 things you need to know before the opening bell

Here is what you need wówczas know. Trump returns from Asia . President Donald Trump has returned to the US after his 12-day trip to Asia…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny