Temat: Gospodarka wg PiS

CenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie  Pieniądze

  • 500 plus też na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej
  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy

Wypłaty z programu Rodzina 500 oraz mogą w okresie kilkunastu lat ograniczyć zatrudnienie na temat ponad 200 tys. osób - wynika z referatu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. To dlatego, że pomoc nie jest powiązane wraz z wymogiem aktywności zawodowej. Ministerstwo ocenia, że za wcześnie jest na takie komentarze.

Na programie Rodzina 500 plus skorzysta blisko 2, 7 miliona rodzin z dziećmi w stuleciu do 17 lat, innymi słowy około dwie trzecie rodzimych rodzin z dziećmi w tej dekadzie.

Według instytutu CenEA program podniesie całkowitą cena finansowego wsparcia rodzin wraz z dziećmi o około 140 proc. i znacząco udoskonali ich sytuację materialną. Przyda się do ograniczenia ubóstwa i nierówności dochodowych po tej grupie społeczeństwa.

- Wysoka wartość świadczeń, ich uniwersalny charakter w wypadku drugiego i kolejnych pociechy oraz warunkowanie wypłat na pierwsze dziecko wysokością dochodu rodziny z punktu widzenia rodziców istotnie zmieniają finansową atrakcyjność zatrudnienia względem pozostania poza rynkiem pracy - zastrzeżono.

Program 500 plus

Przegląd prasy. 500 minus dla lichwiarzy. Ta branża traci przez rządowy program

Wyniki analiz opartych CenEA sugerują, że efektem wprowadzenia świadczenia wychowawczego w dłuższym okresie będzie obniżenie aktywności zawodowej wśród rodziców o około 235 tys. osób - dodano.

Według analityków CenEA spośród pracy zrezygnuje około 25 tys. rodziców samotnie wychowujących dzieci i ponad dwieście tys. osób pozostających w związkach małżeńskich - po dużej mierze tych, w których obecnie pracuje oboje rodziców. Na rezygnację z zatrudnienia decydować się będą przede wszystkim kobiety, osoby z niższym lub średnim wykształceniem oraz osoby mieszkające w miastach do 100 tys. lokatorów i na wsi.

- Program zniechęci do odwiedzenia aktywności zawodowej zarówno rodziców w rodzinach 3+, jak i również tych z jednym i dwójką dzieci - oceniono.

Wzrost wynagrodzeń

W raporcie zaznaczono, że negatywny efekt programu na zatrudnienie może być ograniczony. To efekt ekspresowych zmian na rynku pracy i szybko rosnących wynagrodzeń, w szczególności podnoszonej regularnie wartości płacy minimalnej.

Podkreślono, że wsparcie finansowe niepowiązane z wymogiem aktywności profesjonalnej, choć spełnia swą funkcje w ograniczaniu ubóstwa, w każdej sytuacji obejmuje konsekwencje w istot redukcji zatrudnienia.

Rząd poszuka pieniędzy na 500 plus. Zgłoszono więcej pociechy

"Skala spodziewanych wyników reformy 500 plus sugeruje istotny wpływ programu na polski rynek pracy jak i również powiązany z tym potencjalny wzrost kosztów programu w wyniku spadku dochodów podatkowych i składek obecnie pracujących rodziców" - oceniają profesjonaliści instytutu.

Ponadto katalogów zdaniem rezygnacja z roboty osób w wieku produkcyjnym przełoży się na znacznie niższe prawdopodobieństwo zatrudnienia ich w przyszłości, a w dłuższym okresie będzie miała też konsekwencje dla wysokości ich przyszłych emerytur.

"Jeśli celem rządu jest podtrzymywanie finansowej niezależności rodzin spośród dziećmi i ich długookresowa stabilność finansowa, to znacząca część wsparcia powinna być powiązana z zatrudnieniem rodziców, by zachęcać ich do odwiedzenia aktywności zawodowej" - ocenił cytowany w komunikacie dyrektor CenEA dr hab. Michał Myck.

Wsparcie rodzin

500 plus z problemem. Rafalska zapowiada zmiany

Zdaniem Mycka realizacja głównego deklarowanego przez rząd celu, innymi słowy długookresowego wzrostu w pułapie dzietności, wymaga tego, aby pomoc finansowa dla rodziny szła w parze z ich zaangażowaniem na branży pracy i stabilnością dla zarobku.

- Obecna struktura wsparcia finansowej rodzinom nie uwzględnia tych aspektów w wystarczający sposób - podsumował.

Zgodnie z przyjętym wstępnie przez rząd projektem budżetu na 2017 r. w realizację programu Rodzina 500 plus przewidziano wydatki w kwocie ok. 23 mld zł.

Rynek pracy

"Jest za wcześnie, by stwierdzić jak program 500 Plus wpłynie na działalność zawodową rodziców" - uważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według resortu, z danych spływających spośród urzędów pracy nie powstaje, by następowało zjawisko dezaktywizacji zawodowej, zwłaszcza u pań.

Resort poinformował w środę, że zlecił obecnie badania dotyczące wpływu programu 500 Plus na przeróżne obszary, w poniższym na rynek pracy; badania zostaną rozpoczęte w najbliższych dniach.

W stanowisku przekazanym w środę MRPiPS przypomina, iż po roku funkcjonowania aplikacji odbędzie się obowiązkowy przegląd jego wpływu między pozostałymi na rynek pracy.

"Podkreślamy, że celem programu 500 Plus nie jest dezaktywizacja zawodowa, ale danie wyboru szczególnie kobiecie, by tylko decydowała, w jaki sposób będzie organizowała swoje życie rodzinne i zawodowe" a mianowicie napisano.

Raport dla NBP

W komunikacie CenEA wyjaśniono, że symulacje oddziaływania reformy Rodzina 500 dodatkowo na podaż pracy w Polsce zostały przeprowadzone w zlecenie Narodowego Banku Naszego. Dane wykorzystane w analizach pochodzą z Badania Budżetów Gospodarstw Domowych (2011-2013) jak i również zostały udostępnione przez GUS.

CenEA podkreśla, że jest niezależną, apolityczną jednostką naukowo-badawczą skupiającą się w analizie konsekwencji polityki społeczno-gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem Lokalny.

cBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

CBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

- Więcej niż połowa ankietowanych Polaków opowiada się za aktywną rolą państwa w gospodarce - wynika z badania CBOS "Rola państwa w gospodarce". Ponad 50 proc. respondentów uważa też, że nasza profesjonalna…...

Czytać..
carlos Ghosn rezygnuje ze miejsca prezesa Nissana  Moto

Carlos Ghosn rezygnuje ze miejsca prezesa Nissana Moto

Carlos Ghosn, który stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zrezygnował wraz z sprawowania funkcji prezesa Nissana. Na swojego zastępcę dzięki tym stanowisku wyznaczył dotychczasowego wiceprezesa Hiroto Saikawę - poinformowano w czwartkowym komunikacie.…...

Czytać..

Będzie rurociąg z rafinerii w Możejkach do portu w Kłajpedzie Informacje

ArcelorMittal wyłączy szeroki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać..
były minister finansów Austrii jest doradcą Gazpromu  Wraz ze świata

Były minister finansów Austrii jest doradcą Gazpromu Wraz ze świata

Hans Joerg Schelling, były wieloletni minister finansów Austrii, został doradcą Gazpromu przy projekcie budowy gazociągu Nord Stream 2 - oferuje w czwartek EUObserver, powołując się na austriacką prasę "Oberoesterreichische Nachrichten". Dziennik…...

Czytać..

Buzek: Polska i UE mają obowiązek uniezależnić się od dostaw gazu i ropy ze witryny wschodniej Informacje

Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, hdy niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać..
bunkier Tirpitz zmieniony w Blvand Bunker Museumum

Bunkier Tirpitz zmieniony w Blvand Bunker Museumum

Podczas drugiej wojny światowej niemieccy żołnierze zbudowali około dwie stówy betonowych bunkrów wzdłuż duńskiego wybrzeża. Największym z tych propozycji był Tirpitz, którego powierzchnia wynosiła 700 metrów kwadratowych. Zbudowano go…...

Czytać..