Fala problemów z kartami płatniczymi. Bankowcy: to zupełny przypadek

  • Dom
  • Pieniadze
  • Fala problemów z kartami płatniczymi. Bankowcy: to zupełny przypadek
Fala problemów z kartami płatniczymi. Bankowcy: to zupełny zbieg okoliczności  Pieniądze

Zatrzymywanie kart płatniczych, pobranie pieniędzy z kont, choć transakcje zostały odrzucone - to główne problemy, jakie wczoraj po południu zgłaszali klienci kilku ważnych banków w Polsce. Alians Banków Polskich uspokaja, hdy pieniądze klientów są pewne.

Wczoraj wieczorem konsumenci kilku dużych banków w Polsce mieli problemy z kartami płatniczymi. Tysiące "pożartych" kart zgłaszali klienci mBanku, inni mieli problemy wraz z księgowaniem transakcji.

Wiele zgłoszeń

- Popołudniu robiłem zakupy płacąc kartą. 2 razy transakcja odrzucona a mianowicie potwierdzenie wydrukowane a pieniądze na koncie zniknęły. Saldo pomniejszone a pieniądze w zakładce "blokady". Na infolinii bardzo przepraszali, że posiadają dużą awarię, a pieniążków nadal nie ma a mianowicie napisał do Kontakt24 klient Credit Agricole Bank Polska.

Uważaj na swoje konto bankowe w internecie. Złodzieje mają nowy strategia

Występowanie opisanych problemów potwierdził bank, ale szybko awaria została usunięta.

"Informujemy, że trudności wraz z autoryzacjami kart nie powinny już występować. Przepraszamy zbytnio wszystkie niedogodności" - podał Credit Agricole Bank Polska na swoim profilu społecznościowym.

Klienci Smart Agencji bankowej mają z kolei problemy z bankowością mobilną. Logując się widzą brak środków na koncie. Opisują własne problemy na profilu agencji bankowej w mediach społecznościowych. Bank informował wcześniej o pracach modernizacyjnych w systemach informatycznych. Dziś odniósł się do odwiedzenia zgłoszeń klientów:

„Zdajemy sobie sprawę z powstałych niedogodności. Jest nam niezwykle przykro. Staramy się w jakim sposobem najszybszym czasie przywrócić do odwiedzenia stanu faktycznego. Obecnie musi już prawie wszystko powrócić do niego a o ile jeszcze tak nie wydaje się to jest to rzecz niedługiego czasu. Jeszcze przy jednym spotkaniu przepraszamy wszystkich, których dotknęła awaria”.

I choć kolejne media donoszą wraz z o problemach klientów BZ WBK, to te doniesienia nie zostały do naszej pory potwierdzone.

Przypadkowe awarie

- To zupełny przypadek. Mamy informację na temat jednym banku. Takie kwestii się zdarzają, najważniejsze iż pieniądze klientów są bezpieczne - komentuje Przemysław Barbrich z ZBP.

Przypomina, że w Polsce wydaje się ok. 40 mln kont bankowych i prawie kolejny mln aktywnych użytkowników. W koniec ubiegłego roku liczba wyemitowanych kart debetowych przekroczyła 29 mln.

- To są urządzenia, dlatego obsługa tak potężnej necie, bankomatów kart może czasem zawieść. Monitoring bezpieczeństwa w bankach trwa 24 godziny na dobę – zauważa.

mBank przeprasza

W poniedziałek wieczorem do naszej redakcji zaczęły docierać maile w sprawie awarii systemu w mBanku. Część klientów nie zaakceptować mogła zapłacić za promocje i wypłacić gotówki z bankomatów.

"W kompletnej Polsce bankomaty zatrzymują karty mBanku jako kradzione, an obsługa sklepów zabiera jak kradzione lub zgubione. Nie można płacić, nie można wypłacać pieniędzy, nie działa infolinia" - napisał na Rozmowa telefoniczna 24 jeden z odbiorców.

"Klienci są wściekli. Awaria trwa od 19. 00. TYSIĄCE zjedzonych kart już teraz i CISZA! " - dodawał inny.

Podczas próby płatności kartą, z terminala drukowany był komunikat o treści: "Transakcja odrzucona. Zatrzymać kartę".

Awaria trwała do ok. godz. 21. 00. Na wszystkim bank na swoim profilu na Facebooku umieścił komunikat: "Informujemy, że sprawy kartami płatniczymi są po raz kolejny dostępne. Bardzo przepraszamy zbyt utrudnienia. "

Rzecznik instytucji finansowej Krzysztof Olszewski nie podaje, ile kart zostało zatrzymanych. Przyczyny awarii są badane, ale prawdopodobnie będą objęte tajemnicą.

facebook szuka sposobu na skuteczną walkę z fałszywymi wiadomościami  Tech

Facebook szuka sposobu na skuteczną walkę z fałszywymi wiadomościami Tech

Serwis społecznościowy Facebook chce dać możliwość swoim użytkownikom zgłaszanie informacje, które uważają za oszukańcze (tzw. fake news) i zapowiada powołanie zespołu, który to będzie badał prawdziwość tychże informacji. - Rozpoczęliśmy…...

Czytać..

Europa protestuje przeciwko aplikacji Informacje

Google zainwestuje pół miliarda dolarów przy konkurenta Alibaby Internetowi giganci wytaczają działa przeciw politycznym manipulacjom Twierdził, że kobiety nie nadają się do odwiedzenia pracy w IT. Szef Google przerwał…...

Czytać..
energia wiatrowa. Ile stracą wspólnicy na polityce rządu

Energia wiatrowa. Ile stracą wspólnicy na polityce rządu

Ustawa odległościowa, która ogranicza sąsiedztwo wiatraków od zabudowań, zatrzyma rozwój farm wiatrowych. Bloomberg ocenia, że stawką jest pięć stów mln zł, które wspólnicy wydali na projekty. Zwraca uwagę, że Polska wydaje się…...

Czytać..
emilewicz i Kwieciński o podstawowych zdaniach nowych ministerstw

Emilewicz i Kwieciński o podstawowych zdaniach nowych ministerstw

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią…...

Czytać..
elektrośmieci trafiają na złom  Surowce

Elektrośmieci trafiają na złom Surowce

Zużyte pralki czy lodówki nadal trafiają raczej na złom, niż do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Mimo że od przyjęcia ustawy o elektroodpadach, która miało to przerobić, minął już rok. Brakuje kontroli miejsc…...

Czytać..
eksport polskiego drobiu rośnie

Eksport polskiego drobiu rośnie

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..