Deweloperzy budują na potęgę. Padł rekord na rynku mieszkaniowym

  • Dom
  • Nieruchomosci
  • Deweloperzy budują na potęgę. Padł rekord na rynku mieszkaniowym
Deweloperzy oddali rekordową liczbę domów  Nieruchomości

Działający w Polsce programiści oddali do użytku w ciągu ostatniego roku prawie 100 tysięcy mieszkań. - To rekordowy wynik a mianowicie komentuje Marcin Krasoń z firmy Home Broker.

Z najnowszych danych Nadrzędnego Urzędu Statystycznego, przytaczanych za pośrednictwem Home Broker, wynika, że w maju bieżącego roku działający w Polsce programiści oddali do użytku 6727 mieszkań. To oznacza, iż w sumie w ciągu ostatnich 12 miesięcy oddali do użytku blisko setka tysięcy lokali.

- 99 160 mieszkań to jest wynik rekordowy, natomiast jednocześnie aż o 25, 2 proc. wyższy od tego sprzed roku. Z miesiąca na miesiąc ilość oddawanych w ciągu r. do użytkowania lokali wzrasta, a jest to związane z tym, że od momentu kilku kwartałów rozpoczynanych wydaje się być coraz więcej budów - komentuje Marcin Krasoń, analityk Home Broker.

"Budują dzięki potęgę"

Mieszkania wciąż drożeją

Jak dodaje "deweloperzy nadal budują na potęgę". - W samym maju rozpoczęli 10 564 budów, natomiast w ujęciu 12-miesięcznym stało się to 117 004 lokali, inny najwyższy wynik w opowieści. Liczba rozpoczętych budów rośnie niemal bez przerwy od czasu połowy 2013 r. gdy to wynosiła 43, 5 tys. mieszkań - podkreśla.

Co więcej liczba otrzymanych pozwoleń na budowę wyniosła w maju blisko 13 tys. Po raz pierwszy w historii pozwoliło to deweloperom przekroczyć poziom 140 tys. pozwoleń na konstrukcję w ciągu roku (wzrost o 10, 9 proc. rok do roku).

Krasoń zwraca uwagę, że inni uczestnicy rynku nie notują wprawdzie tak spektakularnych wzrostów jak deweloperzy, lecz i tak cały zbyt dynamicznie rośnie. - W ciągu ostatniego roku oddano w naszym kraju do użytkowania 183, 12 tys. lokali mieszkalnych, rozpoczęto budowę 213, 8 tys. kolejnych, a liczba pozwoleń na budowę wyniosła niemal 254 tys. - zaznacza.

Wzrosty cen

Komentując rosnące ceny mieszkań Krasoń zauważa, że według biura deweloperskie główną przyczyną wzrostów istnieją rosnące ceny gruntów a także materiałów i robocizny.

- Po prostu zbudowanie mieszkania jest dziś bardziej kosztowne niż przed kilkoma laty. Na razie popyt utrzymuje się jeszcze na wysokim szczeblu i mieszkania się zbywają, ale nie będzie to trwało wiecznie, w którymś momencie stawki w cennikach przestaną być akceptowalne na rzecz kupujących - wyjaśnia analityk.

Zwracają na to atencję także inni analitycy. - Zakładam, że już niedługo sektor napotka poważne bariery związane z zaspakajaniem konieczności (kupujących - red. ). Przede wszystkim głównymi kłopotami są i będą niewystarczająca ilość rąk do pracy oraz rosnące koszty surowców budowlanych - mówił pod koniec maja dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Czosnek cebula.

Dyrektor ds. wzrostu w e-bazanieruchomosci. pl Maciej Górka zwracał uwagę, że "obecna sytuacja na mieszkaniowym rynku, gdzie podaż (czyli liczba oferowanych mieszkań - red. ) próbuje nadążyć za popytem (liczba szynków, które chcą nabyć kupujący), nie sprzyja stabilizacji cen nowych mieszkań, utrzymując hałasuje w trendzie wzrostowym".

- Popytowi nadal sprzyjają warunki gospodarcze, w tym rosnące pensje, malejące bezrobocie oraz niskie stopy oprocentowania. Inwestorów zachęca także duża rentowność (zyski - red. ) najmu, dzięki coraz większej mobilności zawodowej, zaś także turystyce i promowania najmu krótkoterminowego - dostrzegł Górka.

Źródło: Home Broker Aktywność biura deweloperskie

deloitte Technology Fast 50 - polskie firmy w rankingu

Deloitte Technology Fast 50 - polskie firmy w rankingu

Aż 18 firm z Polski znalazło się w najnowszej edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe". Najwyżej, bo na szóstej. miejscu, jest TenderHut, przedsiębiorstwo…...

Czytać..
decyzja Moody’s w sprawie ratingu Polski

Decyzja Moody’s w sprawie ratingu Polski

Na tę decyzję czekają politycy, przedsiębiorcy i inwestorzy. Filia Moody's ma dzisiaj opublikować nową ocenę ratingową gwoli Polski. Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki pytany we wtorek w Krynicy o konsekwencje ewentualnego…...

Czytać..
darmowa pomoc prawna - będzie nowelizacja

Darmowa pomoc prawna - będzie nowelizacja

System bezpłatnej pomocy prawnej do poprawki. Po blisko roku funkcjonowania minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że w resorcie trwa analiza funkcjonowania programu. Wszystko wskazuje na wówczas, że ustawa będzie musiała zostać…...

Czytać..
dane GUS o imporcie jak i również eksporcie

Dane GUS o imporcie jak i również eksporcie

W pierwszym kwartale 2017 roku kalendarzowego w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wywóz towarów wzrósł o 8, 9 procent, an import na temat 12 procent - poinformował w piątek Główny…...

Czytać..
czym jest inteligencja emocjonalna

Czym jest inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna może być istotnym faktorem decydującym o sukcesie fachowym. Ale jak rozpoznać, czy jesteśmy na tyle świadomi, że identyfikujemy i właściwie odpowiadamy na emocje własne i ludzi z własnego otoczenia?…...

Czytać..
czy olej kokosowy jest niepomyślny?

Czy olej kokosowy jest niepomyślny?

Zwolennicy zdrowego odżywiania niemal zawsze mają w swojej spiżarni olej kokosowy. Uchodzi on za najzdrowszy olej dzięki świecie. Wiele osób używa go nie tylko przy kuchni, lecz także jako naturalny kosmetyk…...

Czytać..