Co drugi Polak to internetowy pirat. Gospodarka traci na tym miliardy

  • Dom
  • Media
  • Co drugi Polak to internetowy pirat. Gospodarka traci na tym miliardy
Ile polska gospodarka traci z przyczyny piractwa?

Piractwo to od latek wielki problem dla naszej gospodarki. Z badania przedsiębiorstwa Deloitte wynika, że wraz z treści pirackich korzysta z całkowitą intencjonalnością lub nieświadomie niemal co drugi Polak. Polska system gospodarczy traci skutkiem tego ponad trzech mld zł rocznie.

Deloitte zbadał zjawisko piractwa na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska. Badanie obejmowało odrzucić tylko oglądanie nielegalnych treści wideo w internecie, lecz również piractwa dotyczącego targów prasy, książek czy audiobooków. - Połowa Polaków jest na nielegalnych treści (w wieku od 15 do 75 lat - przyp. ). To 12 mln ludzi, czyli niemal tyle ludzi, które poszły w ub. r. na polskie sceny filmowe do kin - opowiadała podczas prezentacji raportu Julia Patorska, ekonomistka z działu konsultingu Deloitte - Dzień dobry z tych osób nie zdaje sobie z owego sprawy - dodała.

Zobacz też: Piraci uwielbiają superbohaterów. Oto dziesięć filmów najczęściej nielegalnie ściąganych w 2016 roku

Marcin Przasynski ze Stowarzyszenia Kreatywna Polska tłumaczył jednak, hdy nie należy obwiniać konsumentów pirackich treści. a mianowicie Im sprzyja sytuacja, że treści te są do kupienia szeroko i bez ograniczeń, również terytorialnych - dodał.

Udostępnianie pirackich esencji stało się bardzo dochodowym zajęciem dla podmiotów się nim zajmujących. Z analizy Deloitte wynika, że płacąc kilka lub kilkanaście zł miesięcznie, Polacy zasilają tego typu serwisy sumą około 900 mln zł rocznie. Znaczy to, że ich szacunkowe przychody wynosić mogą blisko 745 mln zł.

Piractwo szkodzi całej gospodarce

Firma oszacowała, że łącznie przez piractwo polskie PKB stało w ub. r. niższe o ponad 3 mld zł. Jest to kwota, za którą można by pokryć około 30 proc. rocznych wydatków Skarbu Was na kulturę i środowiska. Fakt istnienia piractwa internetowego na taką skalę to także 27, 5 tys. utraconych miejsc pracy, to znaczy tyle, ile np. pozwoliłoby całkowicie zlikwidować bezrobocie np. w mieście Łódź. To również 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa z tytułu mniejszych wpływów z podatków i innych danin publicznych.

Dlaczego, pomimo że oferta legalnych dostawców treści jest coraz bogatsza i bardziej osiągalna, internauci wybierają pirackie źródła? Powodów jest kilka. Idzie o:

  • łatwość i szybkość dotarcia
  • szeroką ofertę
  • możliwość konsumowania treści w opcjonalnym czasie
  • brak potrzeby ponoszenia opłat (nie w przypadku wszystkich serwisów, jednak części)

Brakuje regulacji, które pomogłyby zwalczać piratów

Walka z piractwem w Polsce całkowity czas jest niewystarczająca. Kłopotem jest m. in. niska skuteczność przepisów prawa w zestawieniu z z ustawodawstwem unijnym. Bartosz Michalak, prawnik wraz z Deloitte, podkreślił, że tęskni regulacji, która dawałaby sądom możliwość zakazania dostawcom globalnej sieci udostępniania treści naruszających upoważnienia autorskie. Dodał, że przy przepisach prawa brakuje jednoznacznego wyłączenia z dozwolonego wykorzystywania utworów nielegalnie udostępnionych serwisie randkowym.

Jednak trzeba powiedzieć, że w walce spośród nielegalnym udostępnianiem treści są też pewne sukcesy. - Zwiększona dostępność do legalnych treści przyczynia się do zmniejszenia zjawiska piractwa - stwierdziła Teresa Wierzbowska ze Stowarzyszenia Sygnał. Dodała, że dzięki powstaniu stron streamingowych (jak np. Spotify czy Tidal), zmniejszyło się piractwo na rynku muzycznym.

- Rynek audiowizualny świetnie radzi sobie spośród piractwem, ponad 90 proc. nielegalnego wideo jest efektywnie usuwana z serwisów pirackich - mówiła. Dodała jednakże, że wyzwaniem jest obecnie walka z udostępnianiem przy sieci nielegalnych transmisji wraz z wydarzeń sportowych.

W ściąganiu takich piratów policja ma także sukcesy. Jednak organy piszczałkowe ścigania nie są odpowiednio przygotowanego do szerszego funkcjonowania w tym zakresie.

- W Polsce wydaje się tylko czterech prokuratorów specjalizujących się w cyberprzestępczości. A sprawcy się profesjonalizują. To nie są drobne podmioty, ale duży. Sądy nie zawsze są według naszej stronie, wielu sędziów nie rozumie tej dziedziny - mówił podczas narady Michał Gołda, prokurator spośród działu zajmującego się cyberprzestępczością.

Julia Patorska zwróciła też uwagę, że niezbędna jest również edukacja systemu społecznego odnośnie tematu szkodliwości piractwa internetowego i to już od momentu dziecka. - W szczególności zwrócenie uwagi, że naruszanie własności intelektualnej to nie tylko strata dla kreatorów, ale i całej produkcji - mówiła Patorska.

ile będzie kosztował wykup «Mieszkania Plus»?

Ile będzie kosztował wykup «Mieszkania Plus»?

Kolejne polskie metropolie starają się o przyjmowanie do programu "Mieszkanie Plus". To efekt dużego zainteresowania rządowym pomysłem mieszkań dzięki wynajem. Zresztą nie tylko, bo wielu graczy pyta na temat możliwość późniejszego…...

Czytać..
hSBC: Wraca jedna z przyczyn światowego kryzysu finansowego

HSBC: Wraca jedna z przyczyn światowego kryzysu finansowego

Kryzys finansowy wybuchł wraz z wielu powodów. Zarzewie tej największej katastrofy gospodarczej od czasu Wielkiego Kryzysu pojawiło się w wielu miejscach – od kredytów hipotecznych wariantu subprime po cały sektor finansowy.…...

Czytać..

Hiszpanie będą potrzebować dużo większą ilość? «300 miliardów euro» Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC jak i również KE: Polska nie wydaje się gotowa do przyjęcia…...

Czytać..
handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Blisko miliard złotych wynoszą zaległości spółek z sektora handlu szczegółowego wobec banków i kontrahentów. To niezapłacone zobowiązania po wysokości minimum 500 złotych i niespłacone od co najmniej 60 dni - informują Biuro…...

Czytać..
green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Najpierw stworzyli „słoneczne perpetum mobile”. Teraz trójmiejska stocznia Green Dream Boats szykuje jednostkowy projekt - w posiada ekologiczny houseboat, czyli domek na wodzie. Business Insider Polska jako pierwszy dotarł do wstępnych projektów…...

Czytać..
«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata  Ze świata

«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy przy realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać..