Google będzie płacić "podatek od linków"?

  • Dom
  • Media
  • Google będzie płacić "podatek od linków"?
Google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

- Gdy świat staje się szybciej cyfrowy, musimy pokrzepić naszych artystów i kreatorów - powiedział w środę Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział zmiany po ochronie praw autorskich, odrzucić wykluczając tzw. podatku od czasu linków.

To oznacza, że m. in. Google mogłoby płacić wydawcom zbyt treści linkowane w portalu Google News. Juncker dodał:

Chcę, by dziennikarze, wydawcy i autorzy byli uczciwie wynagradzani za swoją pracę, bez względu na to, czy jest ona wykonywana w studiu, czy we własnym mieszkaniu, czy rozpowszechniana jest zbyt pomocą internetu, czy także poza nim, czy publikowana jest przy użyciu kopiarki, czy też linku po sieci.

Projekt dyrektywy zakłada też, że producenci i wydawcy będą musieli informować twórców i wykonawców o zyskach z pierwotnego utworów. Platformy takie jakim sposobem YouTube lub Dailymotion są musiały z kolei wykorzystywać rozwiązania, umożliwiające wykrywanie składów muzycznych i audiowizualnych. Wówczas ma sprawić, by właściciele praw do nich potrafili je łatwo identyfikować, by wydać zgodę na udostępnienie lub zażądać ich usunięcia.

Kilka dni temu, odnosząc się do zapowiedzi dyrektywy, Maciej Hoffman, wódz Izby Wydawców Prasy, po rozmowie z PAP zwraca uwagę, że agregatory esencji (takie jak Google News) zarabiają na reklamach przy cudzych artykułach, nie inwestując w ich powstawanie, zaś przy tym zmniejszając czyn na stronach internetowych pism, bo wielu internautów według przeczytaniu nagłówka nie potrzebuje już czytać tekstu.

Hoffman dodał też, iż w ciągu ostatnich 11 lat nakłady prasy spadły w Polsce o przeszło miliard egzemplarzy, a wydawcy stracili 2, 5 mld zł.

Jacek Wojtaś, także z IWP, zważa, że wobec treści prasowych w internecie powinny mieć zastosowanie te same reguły, które należą do muzyki, filmu i telewizji:

Jest nie do pomyślenia, by jakiś portal zamieścił obok siebie bezpłatnie kilkadziesiąt sekund wiadomości TVN albo fragment meczu piłkarskiego. Podobnie radiostacje nie mogą nadawać detalów programów innych stacji. Trzeba za to zapłacić. Czemu inaczej ma być wraz z treściami prasowymi?

Foto: Google / zrzut ekranu Tak wyglądała strona podstawowa Google News 6 września 2016 roku po godz. 7 rano

Podatek od momentu linków zaszkodzi małym, natomiast nie dużym graczom?

Przeciwko takiemu rozwiązaniu były też organizacje pozarządowe promujące możliwie nieograniczony i bezpłatny dostęp do treści, np. Środek Cyfrowe. Podatek od odnośników mógłby, ich zdaniem, wywrzeć wpływ na ograniczenie swobody wypowiedzi i wymiany informacji. Natalia Mileszyk z Centrum Cyfrowego w rozmowie z PAP oceniła:

Dowody pokazują, że po wprowadzeniu takiego prawa zamykają się mniejsi pośrednicy, których nie dziać na wykupywanie opłat licencyjnych. Ponadto działa ono dzięki korzyść tylko dużych wydawców kosztem małych, gdyż duże agregatory treści nie są zainteresowane wykupywaniem licencji od czasu małych gazet.

Nakładanie kolejnych uprawnień majątkowych nie rozwiąże problemów prasy - nie wpłynie na jasność, klarowność i przestrzeganie uprawnienia autorskiego, a po następne nie wpłynie na kondycję finansową wydawnictw. Przyniesie jakkolwiek wiele szkód. Ten trend - nadawania uprawnień niesłychanie wąskiej grupie podmiotów - jest błędny.

Biuro prasowe Google w Europie odniosło się do woli Komisji Europejskiej:

W charakterze Google uważamy, że reforma prawa autorskiego musi okazać się zrównoważona — pozwolić twórcom i właścicielom praw osiągać na swojej pracy i umożliwiać rozwój kreatywności i innowacyjności w internecie. Jesteśmy rozczarowani, że Komisja pominęła ten kluczowy aspekt w swojej propozycji.

Tagi: Google internet Komisja Europejska gazety Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

giełdy na Zachodzie zawiedzione. EBC rozczarował

Giełdy na Zachodzie zawiedzione. EBC rozczarował

W zachodniej Polsce wyprzedaż akcji. Inwestorzy liczyli na działanie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek, zaś ten nie zdecydował się na żaden znaczący gest - stąd rozczarowanie zawodników rynkowych. Problemem może stanowić…...

Czytać..
getBack - wartość zadłużenia wzrosła

GetBack - wartość zadłużenia wzrosła

Aż 3, cztery mld zł wynosi zadłużenie GetBacku. W kwocie naszej zawarte są zobowiązania zabezpieczone, głównie wobec banków a także innych instytucji finansowych, w 612, 3 mln zł. We wniosku…...

Czytać..
gdzie pracują psychopaci? Zawody, które najczęściej wybierają

Gdzie pracują psychopaci? Zawody, które najczęściej wybierają

Bardzo trudno rozpoznać psychopatę. Zazwyczaj wydają się bardzo normalni, zazwyczaj uprzejmi i mili, wielu z nich ma charyzmę i potrafi zdobyć sympatię innych, wskutek czego łatwo przychodzi wykładzinom manipulacja. Są świetni…...

Czytać..

Gazprom wystawił Ukrainie rachunek w 7 mld dolarów. Kijów: to zemsta z łupki Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto tworzenie rur na rosyjskich wodach ArcelorMittal wyłączy wielki kocioł w krakowskiej hucie. 4 scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór…...

Czytać..
gaz z Rosji w Naszym kraju, minister Waszczykowski w USA o końcu kontraktu  Surowce

Gaz z Rosji w Naszym kraju, minister Waszczykowski w USA o końcu kontraktu Surowce

300 plus przy nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią…...

Czytać..
fuzja Orlenu i Lotosu. Komentarz premiera Morawieckiego

Fuzja Orlenu i Lotosu. Komentarz premiera Morawieckiego

Potencjalna fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pomogłaby w budowie skali i ekspansji polskiego kapitału - uważa premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z agencją Bloomberg zaznaczył jednak, że wszelkie postanowienia…...

Czytać..