Dwutygodniowe wakacje wówczas strata pieniędzy. Są na to naukowe dowody

  • Dom
  • Lifestyle
  • Dwutygodniowe wakacje wówczas strata pieniędzy. Są na to naukowe dowody
Jak długi powinen być urlop?

Dwutygodniowe wczasy mają tę wyższość morzem tygodniowymi, że trwają na temat 7 dni dłużej. Jednakże badania nad ludzką pamięcią dowodzą, że z perspektywy czasu te dodatkowe dób nie mają żadnego znaczenia. Po jakimś czasie będziemy wspominać jak i również tak tylko wyjątkowe wydarzenia, a poniektóry moment urlopu. Pod tym względem długie urlop to strata pieniędzy.

Daniel Kahneman, psycholog i noblista, przekonuje, że krótkie wakacje są tak samo dobre, jak te niekończące, a pod pewnymi względami są nawet bardziej wartościowe.

Stwierdzenie wydaje się karkołomne, ale badania ponad naszą pamięcią dostarczają dowodów na to, że po pewnym czasie zupełnie traci dla nas znaczenie, ile dni spędziliśmy na urlopie. Liczą się tylko te chwile, które wyróżniły się jakoś po trakcie upływających godzin i zrodziły wspomnienia. To one decydują, czy czujemy się zadowoleni z naszego istnienia jako całości, a dlatego, czy jesteśmy szczęśliwi.

O tym, czy jesteśmy szczęśliwi decyduje suma własnych wspomnień

Daniel Kahneman poświęcił wiele lat na analizowanie, jak nasze doświadczenia oraz wspomnienie wpływają na siebie nawzajem. Zaobserwował, że człowiek dysponuje dwoma rodzajami jaźni - "jaźnią pamiętającą" oraz "jaźnią doświadczającą".

Ta pozostała jest skupiona na przeżywanym momencie, tu i teraz. Gdy doświadczenie się ukończy, tracimy je bezpowrotnie. A "jaźń pamiętająca" to swojego rodzaju narrator opowieści, to znaczy naszego życia. To kobieta gromadzi najistotniejsze momenty, koncentruje wspomnienia i, zdaniem Kahnemana, decyduje w ten sposób, czy istniejemy zadowoleni.

Z punktu widzenia naszej pamięci niekończące wakacje to strata czasu i pieniędzy

Szczęście możemy zdobyć, zarówno rozkoszując się momentem, który nie zapadnie naszej firmie w pamięć, jak i gromadząc wspomnienia, które są sprawiać nam radość nadal długo po tym, jakim sposobem miną.

Wszystko jest zależne od tego, na jak stawiamy. Jeżeli chcemy zadowolić naszą "jaźń doświadczającą", musimy zdecydować się na niekończące wakacje. Więcej czasu dzięki spokojne sączenie drinka dzięki plaży to na pewno przyjemne doznanie i możliwość na solidny odpoczynek od momentu pracy.

Jednak, jakim sposobem przekonuje Kahneman, jeżeli pragniemy w dłuższej perspektywie być zadowoleni z tego, co przeżyliśmy, nie musimy tracić pieniędzy na długi odjazd, bo nie ma to sensu.

Ludzki mózg zapamiętuje te chwile, w których wydarzyło się coś nowego lub znaczącego. Rozleniwia się, jeśli takie momenty trafiaj mu się wyjątkowo sporadycznie. Psycholog ostrzega, że jeśli historia twojego życia zmierza utartym torem, bez większym zmian, będzie ci się wydawało, że przelatuje wam przez palce w zastraszającym tempie. Nawet jeśli pojedyncze dni będą się wlokły w nieskończoność. Po prostu nie będzie w nich niczego wartego tego, by przetrwać w twojej pamięci.

Dwutygodniowe wakacje raczej nie będą przepełnione ekscytującymi atrakcjami, nie będziesz jakie możliwości chwila doświadczał czegoś nieznanego. Dni zlewają się w twojej pamięci w bezkształtną masę powtarzalnych, choć przyjemnie spędzonych chwil. Z owego punktu widzenia, długi wakacje jest identycznie opłacalny, jak wakacje trwające tydzień.

jaguar Land Rover stawia w autonomiczne auta  Moto

Jaguar Land Rover stawia w autonomiczne auta Moto

Duży ruch w autosalonach. Te firmy wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe sankcje za cofanie…...

Czytać..
izrael oburzony irlandzką ustawą o towarach z Zachodniego Krawędzi  Ze świata

Izrael oburzony irlandzką ustawą o towarach z Zachodniego Krawędzi Ze świata

Drugie największe lotnisko w kraju. Izrael otworzył nowy port Przełomowe odkrycie? To może zmieniać wiedzę o przeszłości naszego własnego gatunku Troska o spanie czy walka z wiarą? Chcą uciszyć muezinów Betlejem…...

Czytać..
irakijczyk aresztowany w Łodzi. Facetowi grozi do 8 lat więzienia

Irakijczyk aresztowany w Łodzi. Facetowi grozi do 8 lat więzienia

Zarzut posiadania materiałów wybuchowych znał 48-letni obcokrajowiec, prawdopodobnie mieszkaniec Iraku, zatrzymany w niedzielę przez polskie służby. Rzecznik Sądu Okręgowego w Łódki Paweł Urbaniak poinformował, że Sąd aresztował mężczyznę w 2 miesiące.…...

Czytać..
inżynier oprogramowania Volkswagena skazany w 40 miesięcy więzienia  Moto

Inżynier oprogramowania Volkswagena skazany w 40 miesięcy więzienia Moto

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać..
internetowi giganci walczą o lokalny rynek

Internetowi giganci walczą o lokalny rynek

Teoretycznie krajowe firmy mają małe szanse w starciu z internacjonalnymi koncernami. W branży internetowej zdarzało się jednak, że Ludzie z polski wypierali z rynku ogromne korporacje. "W Naszym kraju scenariusze…...

Czytać..
inteligentne miasta w Polsce a mianowicie raport IESE Cities in Motion Index 2017

Inteligentne miasta w Polsce a mianowicie raport IESE Cities in Motion Index 2017

W Polsce stawimy pierwsze kroki po dziedzinie inteligentnych miast. W ogóle idea smart cities stała się etykietą, jaką władze publiczne przyklejają do swoich strategii rozwoju na to, żeby sięgnąć po…...

Czytać..