5 obszarów, które warto zobaczyć po Korei Południowej

  • Dom
  • Lifestyle
  • 5 obszarów, które warto zobaczyć po Korei Południowej
Co zwiedzić w Korei Południowej?

Korea Południowa to miejsce będące połączeniem egzotycznej azjatyckiej historii, przepysznej koreańskiej kuchni i widoków zapierających dech w piersi. Staje się także coraz w wyższym stopniu popularnym kierunkiem turystycznym pośród Polaków. Zastanawiacie się morzem wyjazdem do Korei, zaś nie wiecie, co powinniście zobaczyć? Idziemy z pomocą.

O najważniejsze obszaru, które turyści powinni dostrzec w Korei Południowej, dziennikarka Business Insider Polska w czasie pobytu w Seulu pytała Kang Kiung Wha, minister spraw zagranicznych Korei Południowej.

Foto: East News Szefowa MSZ Kang Kiung Wha

Szefowa koreańskiego MSZ podczas rozmowy z nami zapewniała, że podróżowanie do odwiedzenia Korei jest bezpieczne. a mianowicie Sytuacja nuklearna związana wraz z Koreą Północną ogromnym globalnym problemem. Sądzę jednak, że jesteśmy gotowi, by poradzić wszelkim nieprzewidzianym wydarzeniom – powiedziała. - Igrzyska olimpijskie w Pjongczangu były bardzo dobre - nie odnotowano jakichkolwiek bądź incydentów związanych z terroryzmem, co samo w samemu jest sukcesem. Jest to dowodem, że podróżowanie do Korei Południowej jest bezpieczne - dodała.

1. Czedżu

Wyspa Czedżu to na rzecz wielu najpiękniejsze miejsce przy całej Korei Południowej, nazywana jest "koreańskimi Hawajami". Od Seulu dzieli ją tylko 45 minut lotu. W 2011 wulkaniczną wyspę uznano za jeden z "nowych siedmiu cudów natury". Najbardziej charakterystycznym punktem wyspy jest wulkan Halla-san, zaś zarazem najwyższy szczyt Korei Południowej.

Foto: Shutterstock Rzeźba "kamiennego dziadka" jest symbolem wyspy Czedżu

Ale Czedżu ma też własną mroczną historię. 3 04 1948 roku wybuchło w tym miejscu powstanie przeciwko władzom Korei. Zginęło wtedy 30 tys. mieszkańców wyspy. By uczcić ich pamięć na wyspie powstało Muzeum Pokoju.

Foto: Natalia Szewczak Muzeum Pokoju na wyspie Czedżu

2. Gyeongju

To jedno spośród najważniejszych miast w relacji Korei. Między VII a X wiekiem było stolicą państwa Silla (jednej wraz z Trzech Królestw Korei). Gyeongju leży w południowo-wschodniej frakcji kraju i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z na całym świecie (rocznie miasteczko odwiedza ok. 6 milionów turystów rocznie). Warto tutaj przede wszystkim odwiedzić Pałac Donggung nad stawem Wolji, który powstał w XVI wieku z rozkazu króla Munmu.

Foto: Visit Korea Pałac Donggung ponad stawem Wolji

Będą po Gyeongju koniecznie trzeba dostrzec również Świątynię Bulguksa, która wpisana jest w Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To buddyjski klasztor, który to wybudowany został ok. 528 roku. Co ciekawe, do odwiedzenia dziś służy koreańskiej uczelni buddyzmu chogye.

Foto: East News Świątynia Bulguksa

3. Jeonju

Kolejne historyczne miejsce, którego odwiedzenie powinno znaleźć się na turystycznej ewidencji "must see" Leży w zachodzie Korei Południowej, ok. 300 km od Seulu. Przede wszystkim warto dostrzec tutaj Jeonju Hanok Village, czyli tradycyjną wioskę z XVI wieku, dokąd mieści się ok. 800 zwykłych koreańskich domów, czyli hanoków. Co ciekawe, wszystkie gmachy ogrzewane są za niewielką poradą tzw. ondol, czyli koreańskiego system ogrzewania podpodłogowego.

Foto: Visit Korea Jeonju Hanok Village

Do Jeonju powinni też przyjechać miłośnicy kuchni. Miasto to miejsce narodzin koreańskiego dania bibimbap – połączenia ryżu, warzyw, pasty chili i jajka. Rozwija się tu również prężnie street food - na ulicach Jeonju można spróbować lokalnych przysmaków, takich jak smażone kalmary lub hotteok, czyli koreańskie naleśniki.

Foto: Visit Korea Ulice Jeonju

4. Pjongczang

Położone w północno-wschodniej części państwie, w regionie gór Taebaek, to obecnie chyba najpopularniejsze miasto w Korei Południowe. Na początku roku odbyły się tu zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Foto: Visit Korea W Pjongczangu odbyły się zimowe Igrzyska Olimpijskie

Ale do miasta muszą przyjechać nie tylko miłośnicy sportu. Na terenie metropolie jest wiele historycznych świątyń. Na tamtejszej Górze Odaesan warto odwiedzić świątynię Sangwansa, która założona została przy 705 roku. Z kolei w świątyni Woljeongsa można spędzić noc jakim sposobem tradycyjny mnich.

Foto: Visit Korea Świątynia Sangwansa

5. Tongyeong

To ulubione miejsce Kang Kiung Wha, minister MSZ Korei Południowej. Leżące na wybrzeżu, w południowej części kraju miasto, wydaje się być popularnym kierunkiem weekendowych wypadów. Koreańczyków, ale i także zagranicznych urlopowiczów przyciąga malowniczymi krajobrazami i świeżymi owocami morza. Nie bez powodu nazywane jest "koreańskim Neapolem".

Foto: Visit Korea Tongyeong wówczas popularny kurort

Warto dobrać się na przejażdżkę kolejką linową, z której spośród lotu ptaka podziwiać możemy Park Narodowy Hallyeohaesang, oraz tradycyjny targ Jungang, gdzie kupić można przepyszne ryby akwariowe prosto z morza. Tongyeong to również doskonałe miejsce dla fanów górskich wędrówek.

Foto: Visit Korea Dongpirang Village w Tongyeong

co to jest NATO? Zenit NATO w Warszawie

Co to jest NATO? Zenit NATO w Warszawie

Dziś rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO w Warszawie. To jedno z najpopularniejszych wydarzeń, jakie gościła metropolia Polski w ostatnich czasach, porównywane do Euro 2012. Zobacz, co warto wiedzieć…...

Czytać..
co czwarty obywatel Ukrainy być może wyjechać z Polski - Manpower  Dla firm

Co czwarty obywatel Ukrainy być może wyjechać z Polski - Manpower Dla firm

Co czwarty mieszkaniec Ukrainy w pierwszej połówce 2019 roku planuje podróż z Polski - powstaje z raportu agencji zatrudnienia Manpower "Plany migracyjne podwładnych z Ukrainy". Najczęściej wskazywanymi kierunkami przeprowadzki…...

Czytać..
chodorkowski o Putinie. Wywiad gwoli «Niezawisimej Gaziety»

Chodorkowski o Putinie. Wywiad gwoli «Niezawisimej Gaziety»

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski powiedział w wywiadzie dla "Niezawisimej Gaziety", że mówi się za tym, by prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zapewniono spokojne oddanie potęgi; zdaniem Chodorkowskiego Putin…...

Czytać..
chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Zatrzymanie przez ABW Polaka jak i również Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo może być największą aferą szpiegowską w polskiej relacji. Zatrzymany obywatel Chin Weijing W. to jeden wraz z dyrektorów w polskim oddziale…...

Czytać..
chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce  Surowce

Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce Surowce

Amerykański koncern Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego przy Polsce - podał po sobotę Reuters. Agencja komentuje, że wbrew oczekiwaniom nie udało się przekształcić sektorze dostaw energii w obszarze. Polski oddział…...

Czytać..
ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy  Surowce

Ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie wartości paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca Połowa…...

Czytać..