Jaka jest różnica między kartą kredytową a kartą debetową

Jaka jest różnica między kartą kredytową a kartą debetową
Category: Sobie Pozwolić
16 października 2020

Równowaga / Theresa Chiechi

Czy kiedykolwiek byłeś zdezorientowany różnicą między kartą kredytową a debetową? Łatwo zrozumieć, dlaczego. Karty debetowe i kredytowe są akceptowane w wielu tych samych miejscach. Oba zapewniają wygodę i eliminują konieczność noszenia przy sobie gotówki. Wyglądają nawet podobnie.

Podstawowa różnica między kartą debetową a kontem karty kredytowej polega na tym, że karty pobierają pieniądze. Karta debetowa pobiera je z twojego konta bankowego, a karta kredytowa obciąża twoją linię kredytową. Wcześniejsze 

Co to jest karta debetowa?

Karty debetowe oferują wygodę karty kredytowej, ale działają inaczej. Karty debetowe pobierają pieniądze bezpośrednio z konta rozliczeniowego podczas dokonywania zakupu. Robią to, blokując kwotę zakupu. Następnie sprzedawca wysyła transakcję do swojego banku i jest ona przekazywana na konto sprzedawcy. Może to zająć kilka dni, a blokada może spaść, zanim transakcja zostanie zrealizowana.

Ważne jest, aby utrzymywać saldo bieżące na koncie, aby nie dopuścić do przypadkowego przekroczenia stanu konta.

Będziesz mieć osobisty numer identyfikacyjny (PIN) do użycia z kartą debetową w sklepach lub bankomatach. W większości sprzedawców możesz jednak używać swojej karty debetowej bez kodu PIN. Pokwitowanie podpiszesz tak jak kartą kredytową. Poniżej znajduje się kilka innych faktów dotyczących kart debetowych.

 • Nie będziesz płacić odsetek od zakupów.
 • Wydatki na karcie debetowej nie wpłyną na Twoją historię kredytową.
 • Płacenie kartą debetową spowoduje natychmiastowe pobranie pieniędzy z konta. Wcześniejsze 

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to karta, która umożliwia pożyczanie pieniędzy w ramach linii kredytowej, znanej również jako limit kredytowy karty. Używasz karty do dokonywania podstawowych transakcji, które znajdują odzwierciedlenie na Twoim rachunku; bank płaci handlowcowi, a później, po otrzymaniu rachunku, płacisz bankowi.

Za zakupy zostaną naliczone odsetki. Aby uniknąć płacenia odsetek, nie przenoś salda z miesiąca na miesiąc. Karty kredytowe mają wysokie oprocentowanie, a saldo karty kredytowej i historia płatności mogą wpływać na wynik kredytowy. Wcześniejsze 

Płacenie na czas i w całości pomoże Ci uniknąć odsetek i opłat za opóźnienia oraz utrzymać lub nawet poprawić swoją zdolność kredytową.

Poniżej znajdują się inne fakty dotyczące kart kredytowych:

 • Bank decyduje o limicie kredytu na podstawie Twojej historii kredytowej.
 • Zasadniczo nie musisz już podpisywać się, aby dokonać osobistych zakupów kartą kredytową. Wcześniejsze  
 • Jeżeli zakupy nie zostaną spłacone w ciągu 30 dni, zapłacisz odsetki.

Karty debetowe a karty kredytowe

Karty debetowe utrudniają nadmierne wydatki, ponieważ jesteś ograniczony tylko do kwoty dostępnej na koncie czekowym.

Posiadając kartę kredytową, ryzykujesz, że wydasz więcej niż Twoje środki. To, że limit kredytu wynosi 1000 USD, nie oznacza, że ​​możesz sobie pozwolić na tego rodzaju wydatki w budżecie miesięcznym.

Ponadto karty debetowe oferują taką samą wygodę, jak kredyt, bez konieczności pożyczania pieniędzy lub płacenia odsetek lub opłat za zakupy. Wybór debetu to świetny sposób na zarządzanie pieniędzmi i pomoc w utrzymaniu środków.

Z drugiej strony niektóre karty kredytowe oferują dodatkowe ubezpieczenie zakupów i mogą ułatwić żądanie zwrotu pieniędzy lub zwrotu. Jednak wiele firm ogranicza lub wycofuje te korzyści.

Należy uważnie przeczytać informacje ujawniające informacje dotyczące karty kredytowej, aby zrozumieć korzyści.

Wreszcie, karty kredytowe mogą pomóc w nagłych wypadkach, dając miesiąc na zebranie gotówki przed terminem płatności rachunku. Ta siatka bezpieczeństwa może być pomocna, jeśli musisz zapłacić za coś dużego przed nadejściem czeku, ale uważaj: w zależności od kredytu na wydatki awaryjne możesz zapłacić wysokie odsetki, jeśli nie możesz zapłacić w całości w terminie. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie pod ręką funduszu awaryjnego.

Wybór najlepszej karty do sytuacji

Próbując ustalić, czy użyć karty kredytowej, czy debetowej, powinieneś być uczciwy wobec siebie i swoich zdolności do obsługi kredytu.

Jeśli masz problemy z wydatkami, lepiej jest używać karty debetowej, kiedy tylko jest to możliwe, aby uniknąć popadnięcia w zadłużenie karty kredytowej.

Wybór najlepszej karty do użycia zależy również od zakupu. Niektóre wypożyczalnie samochodów i hotele uniemożliwiają lub co najmniej utrudniają korzystanie z karty debetowej. Na przykład mogą wymagać rachunków za media, danych osobowych, odcinków wypłaty lub innego dowodu zdolności do zapłaty, zanim zaakceptują Twoją rezerwację. Może się okazać, że korzystanie z karty kredytowej jest mniej bolesne.

Korzystanie z karty kredytowej może być również lepszą opcją, jeśli chcesz skorzystać z programów lojalnościowych związanych z kartami kredytowymi. Ale ten system działa na twoją korzyść tylko wtedy, gdy spłacasz saldo w całości każdego miesiąca.

Jeśli zauważysz, że masz równowagę, możesz zaoszczędzić na nagrodach, ale ostatecznie zapłacisz tyle samo lub więcej odsetek.

Jeśli chcesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, od czasu do czasu korzystaj z karty kredytowej. Dokonywanie opłat i terminowe płacenie rachunków stworzy rejestr odpowiedzialnego zachowania o wiarygodności kredytowej, który zostanie zgłoszony biurom informacji kredytowej i odzwierciedlony w raporcie kredytowym.

Ochrona przed oszustwami

Kradzież tożsamości i oszustwo to zagrożenia, przed którymi należy się zabezpieczyć, niezależnie od tego, czy wybierzesz opcję debetową czy kredytową. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie zabezpieczenia zawiera Twoja karta.

Jeśli dane Twojej karty kredytowej lub debetowej zostały ujawnione, natychmiast skontaktuj się z bankiem. Większość banków ma całodobową infolinię, pod którą można zadzwonić. Im szybciej zadzwonisz, tym lepiej. Nie ponosisz odpowiedzialności za nieuczciwe obciążenia dokonane za pomocą bankomatu lub karty debetowej po zgłoszeniu jej zaginięcia lub kradzieży. Jeśli ktoś użyje Twojej karty debetowej, zanim zgłosisz jej zgubienie lub kradzież, Twoja odpowiedzialność różni się w zależności od tego, jak szybko to zgłosisz:

 • W ciągu dwóch dni roboczych: do 50 USD
 • Więcej niż dwa dni robocze, ale mniej niż 60 dni kalendarzowych od wysłania wyciągu: 500 USD
 • Ponad 60 dni kalendarzowych od wysłania wyciągu: wszystkie pieniądze na koncie 

Dzięki ustawie Fair Credit Billing Act, najwyższa kwota, za którą będziesz odpowiedzialny w przypadku kradzieży karty kredytowej, wynosi 50 USD. Podobnie jak w przypadku karty debetowej, należy natychmiast zgłosić kradzież karty, dzwoniąc do jej wystawcy.

Po zgłoszeniu zaginięcia karty prześlij pisemne oświadczenie listownie lub e-mailem. Bardzo dokładnie sprawdź swoje konto pod kątem opłat, których nie dokonałeś, i zgłoś je do banku.

Monitoruj swój raport kredytowy, aby upewnić się, że Twoja tożsamość nie została skradziona. Jeśli ktoś przejął Twoją kartę kredytową, możesz nawet zamrozić kredyt, aby chronić się przed dalszym oszustwem.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy