URE sprawdzi, lub doszło do manipulacji cenami na rynku energii

  • Dom
  • Gielda
  • URE sprawdzi, lub doszło do manipulacji cenami na rynku energii
Ceny energii - TGE - manipulacje - postępowanie URE

Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić postępowanie wyjaśniające dotyczące ew. manipulacji cenami na sektorze energii, a konkretnie w Towarowej Giełdzie Energii - zarządził prezes URE. Idzie o wzrost cen ciepła notowany na produkcie BASE_Y-19 na TGE w okresie po 1 września br. Jak tłumaczy URE, tenże wzrost może nie stanowić wyłącznie wynikiem wzrostu cen węgla kamiennego i uprawnień do emisji CO2.

Prezes URE zarządził przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego po analizie zgromadzonych dokumentów, w związku ze znacznym wzrostem cen energii elektrycznej na hurtowym rynku energii, w tym w szczególności w transakcjach zawieranych w 2018 r. na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) na rocznym instrumencie terminowym z fizyczną dostawą na rok 2019 (instrument BASE_Y-19).

URE wszczyna postępowanie ws. cen energii na TGE

Postępowanie posiada na celu sprawdzenie, bądź notowane wzrosty cen wypełniają znamiona „manipulacji na rynku” lub „próby manipulacji w rynku” określone w art. 2 pkt 2 oraz pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności jak i również przejrzystości hurtowego rynku energii (tzw. rozporządzenie REMiT).

Zobacz też: URE wzywa spółki energetyczne do wyjaśnień ws. miliarda złotych na rekompensaty za podwyżki cen energii

Postępowanie jest wszczęte po analizie aktów zgromadzonych w ramach testowania rynku mającego na zamiarze sprawdzenie przyczyn wzrostów cen energii, które prezes URE prowadził od października do grudnia 2018 r.

Głównym wskaźnikiem badanym był wskaźnik referencyjny Clean Dark Spread (CDS) obliczony jako różnica między ceną energii elektrycznej netto [zł/MWh] a sumą ceny węgla [zł/MWh] i koszty CO2 przeliczonej na nakład pieniężny emisji CO2 przy wytwórczości netto [zł/MWh].

Przyjęcie do analizy tego wskaźnika podyktowane było argumentem, że główne elementy kosztowe, które mają wpływ na koszty energii elektrycznej, biorąc pod uwagę strukturę wytwarzania energii przy Polsce oraz ograniczone możliwości jej importu, to paliwo oraz koszt zakupu uprawnień do emisji CO2. Oprócz tego, handel energią elektryczną w kontraktach terminowych na branży hurtowym w znacznej mierze odbywa się na TGE, zaś ceny rozliczeniowe w transakcjach realizowanych na tym branży można było dotychczas uznawać za ceny referencyjne dla rynku.

Ponieważ w strukturze produkcji w Naszym narodzie największy udział ma wytwarzanie z węgla kamiennego, która oscyluje w okolicach 50 proc. całkowitej produkcji energii na terytorium polski, do określenia wpływu kosztu zakupu paliwa i emisji na koszt wytwórczości 1 MWh przyjęto jednostki wytwórcze na węgiel kamienny jako jednostki domykające bilans energetyczny.

W komunikacie podano, że w wyniku przeprowadzonej analizy prezes URE ustalił, iż wskaźnik CDS dla kontraktów z dostawą energii w 2019 r. notowanych na instrumencie BASE _Y_2019 od czasu czerwca 2018 r. wykazał niepokojący wzrost. URE poinformował, że analiza zgromadzonego materiału prowadzi do wniosku, iż wzrost cen energii notowany na produkcie BASE_Y-19 w TGE w okresie na 1 września 2018 r. nie jest wyłącznie skutkiem wzrostu kosztów wytworzenia takich jak ceny węgla kamiennego i uprawnień do emisji CO2.

CDS zorganizowany na produkcie BASE_Y-19 przy okresie wrzesień – listopad 2018 r. jest około 2 razy większy niż CDS kształtujący się na notowanych historycznie produktach BASE_Y-14, BASE_Y-15, BASE_Y-16, BASE_Y-17 jak i również BASE_Y-18 oraz BASE_Y-19 w okresie od rozpoczęcia notowań w 2016 roku do końca sierpnia 2018 r.

"Ponadto, w ocenie prezesa URE zmiana tzw. obliga giełdowego do odwiedzenia poziomu 100 proc. w sposób określony w przyjętych przez Parlament w grudniu br. zmianach do ustawy Prawo energetyczne nie będzie miało wpływ pozytywnie na upublicznienie hurtowego obrotu energią elektryczną wraz z względu na przyjęte wyłączenia z tego obowiązku" - dodano.

Postępowanie wyjaśniające może trwać nie dłużej niż 6 miesięcy.

cenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie  Pieniądze

CenEA: wypłaty z programu pięć stów plus mogą ograniczyć wynajęcie Pieniądze

500 plus też na pierwsze dziecko. Jest decyzja komisji senackiej 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja…...

Czytać..
cBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

CBOS: Polacy chcą większego udziału państwa w gospodarce

- Więcej niż połowa ankietowanych Polaków opowiada się za aktywną rolą państwa w gospodarce - wynika z badania CBOS "Rola państwa w gospodarce". Ponad 50 proc. respondentów uważa też, że nasza profesjonalna…...

Czytać..
carlos Ghosn rezygnuje ze miejsca prezesa Nissana  Moto

Carlos Ghosn rezygnuje ze miejsca prezesa Nissana Moto

Carlos Ghosn, który stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zrezygnował wraz z sprawowania funkcji prezesa Nissana. Na swojego zastępcę dzięki tym stanowisku wyznaczył dotychczasowego wiceprezesa Hiroto Saikawę - poinformowano w czwartkowym komunikacie.…...

Czytać..

Będzie rurociąg z rafinerii w Możejkach do portu w Kłajpedzie Informacje

ArcelorMittal wyłączy szeroki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać..
były minister finansów Austrii jest doradcą Gazpromu  Wraz ze świata

Były minister finansów Austrii jest doradcą Gazpromu Wraz ze świata

Hans Joerg Schelling, były wieloletni minister finansów Austrii, został doradcą Gazpromu przy projekcie budowy gazociągu Nord Stream 2 - oferuje w czwartek EUObserver, powołując się na austriacką prasę "Oberoesterreichische Nachrichten". Dziennik…...

Czytać..

Buzek: Polska i UE mają obowiązek uniezależnić się od dostaw gazu i ropy ze witryny wschodniej Informacje

Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, hdy niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…...

Czytać..