Długi Polaków gwałtownie wzrosły. Wyczynowiec ma aż 68 mln zł zobowiązań

  • Dom
  • Finanse
  • Długi Polaków gwałtownie wzrosły. Wyczynowiec ma aż 68 mln zł zobowiązań
Długi Polaków - raport Biura podróży Informacji Gospodarczej

W drugim kwartale gwałtownie wzrosła kwota zaległości Polaków. Przybyło 5, 25 mld zł (8 proc. ) niespłaconych po terminie zobowiązań, wobec 1-wszą, 24 mld zł w pierwszym kwartale - wynika z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ.

Łącznie długi Młodych polaków, wynikające m. in. z nieterminowego spłacania kredytów, pożyczek, alimentów czy rachunków zbytnio media sięgają blisko 71 mld zł. Są to opóźnienia wynoszące min. trzydzieści dni na kwotę jakie możliwości najmniej 200 zł obok jednego wierzyciela. Od zaczątku roku do samego końca czerwca kwota zaległości wzrosła o nieopodal 6, 5 mld zł.

- Tym wspólnie, na pogłębienie problemów pieniężnych konsumentów, wpłynęły głównie opóźniane kredyty – 3, 74 mld zł, które w większości zostały zaraportowane poprzez instytucję finansową znajdującą się w upadłości. Zaległości pozakredytowych przybyło bowiem 1, pięć mld zł - wyjaśniono.

Rośnie też cyfra dłużników

W trakcie drugiego kwartału liczba dłużników zwiększyła się o 38 tys. jednostek (1, 4 proc. ) - obecnie jest ich blisko 2 mln 730 tys. Przez drugi trymestr zaległe zobowiązania kredytowe i pozkaredytowe Polaków wzrosły na temat 5, 3 mld zł. To dużo większy wzrost niż w poprzednim kwartale tego roku, kiedy to przybyło 1, 24 mld zł zaległości.

Za 13-proc. wzrostem zaległości finansowych stoi niemal taka tylko liczba osób nieradzących sobie z zobowiązaniami kredytowymi jak w poprzednim kwartale. a mianowicie Od marca ubyło ich nawet o 1960. Cyfra konsumentów opóźniających obsługę kredytu o co najmniej trzydzieści dni wyniosła na wystarczy czerwca 1 191 797 osób. W wypadku dłużników pozakredytowych, mowa jest o wzroście o 52 190 ludzi, czyli 4, 1 proc. do 2 103 490 - podano w analizie.

Średnia wartość obciążenia przypadająca na jednego niesolidnego dłużnika zwiększyła się od poprzedniego kwartału o ponad 1, 5 tys. zł i jest to obecnie ponad 26 tys. zł. Najbardziej znaczne zaległości mają mieszkańcy Województwa mazowieckiego - 35 200 zł (wzrost o 3 632 zł), Zachodniopomorskiego – 27 701 zł (wzrost na temat 3 556 zł), Małopolskiego – 27 620 zł (wzrost o 787 zł) oraz Pomorskiego – 26 621 zł (wzrost o 1 137 zł). Powyżej średniej krajowej są ludność województw świętokrzyskiego jak jak i również warmińsko-mazurskiego – odpowiednio 21 305 zł i 21 261 zł. Doszło tu do zmiany, bo trymestr wcześniej, na końcu ewidencje obok woj. warmińsko-mazurskiego stało się woj. lubuskie.

Długi rekordzistów

W analizie czytamy oprócz tego, że długi wzrosły w największym stopniu wśród 55–64 latków a mianowicie 2 093 zł oraz 45-54 latków - o 2 085 zł. Osoby między 45 a 54 rokiem życia mają również najwyższą średnią zaległość a mianowicie 35 580 zł. Przeciętnie ponad 30 tys. zł niespłaconych w terminie rat kredytów, pożyczek, wszelkiego typu rachunków łącznie przypada także na 35–44 latków oraz 55–64 latków.

BIG InfoMonitor poinformował, że do odwiedzenia listy dziesięciu rekordzistów niesolidnych dłużników w drugim trymestrze br. dołączyła 36-letnia kobieta z Mazowsza. Jest pani jednocześnie najmłodszym rekordzistą tego rankingu. Ma 36 latek i prawie 36 mln zł długu. Rekordzistą obciążenia jest jednak nadal 62-latek z Lubelskiego, którego zobowiązania oraz odsetki wynoszą blisko 68 mln zł.

Wśród "rekordzistów" wojewódzkich nie dzierży żadnej kobiety. Listę zapoczątkowuje wspomniany lider rankingu wraz z Lubelszczyzny, choć region tenże należy do tych, po których udział osób spośród problemami finansowymi jest określonym z niższych. Na drugiej pozycji jest rekordzista spośród Podkarpacia, województwa, w jakim odsetek niesolidnych dłużników trzeba do najniższych w polsce.

Na trzecim znalazł się mieszkaniec Mazowsza, a na czwartym mężczyzna z Dolnego Śląska, czyli regionów, w których problem z obsługą zobowiązań jest znacznie bardziej powszechny. Listę wojewódzkich dłużników rekordzistów zamyka mieszkaniec świętokrzyskiego, którego niespłacony dług, niecałych 6 mln zł, wydaje się jednak 11-krotnie niższy aniżeli pierwszej osoby z zestawienia.

Raport wskazuje poza tym, że we wszystkich województwach rosną długi i cyfra dłużników. Największy wzrost odnotowano w województwie zachodniopomorskim – o 16 proc., w województwie mazowieckim – o 13, dwóch proc. oraz w województwie lubelskim i podlaskim – odpowiednio o 10, cztery i 10 proc. Najwięcej osób z problemami finansowymi przybyło na Podlasiu – o 2, 3 proc., w Świętokrzyskiem – na temat 2, 2 proc. i na Podkarpaciu – o 2, 1 proc.

Jeśli chodzi o wartość zadłużenia, w czołówce ciągle pozostaje Mazowieckie. Na wystarczy czerwca wyniosła ona dwunastu, 33 mld zł. Dzięki kolejnych miejscach znalazły się: woj. śląskie – 9, 39 mld zł zaległego zadłużenia oraz dolnośląskie – 6, 60 mld złotych. Województwa te przodują też, jeśli chodzi o liczbę niesolidnych dłużników. Najwięcej mieszka ich na Śląsku – 381, czterech tys. osób, na Mazowszu – 350 tys. a także Dolnym Śląsku – jest to 270 tys. jednostek.

duda: ustąpię z urzędu, o ile nie złożę zapowiadanych projektów

Duda: ustąpię z urzędu, o ile nie złożę zapowiadanych projektów

Podtrzymuję zobowiązanie z kampanii wyborczej: ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę dwóch zasadniczych dla mnie projektów - dotyczących zredukowania wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od datku…...

Czytać..

Dreamliner zraził Japończyków. Airbus uzyskał historyczny kontrakt w bastionie Boeinga Informacje

Dotychczasowy bastion Boeinga, Japonia, zamienia się od Amerykanów. Problematyczny start B787 Dreamlinera zachwiał przywiązaniem Japończyków do wytwórczości z USA i stworzył warunki, w których europejski Airbus zdołał znaleźć głównego istotnego klienta…...

Czytać..
dotknięci rosyjskim embargiem dostaną pomoc. Prezydent podpisał ustawę  Ze świata

Dotknięci rosyjskim embargiem dostaną pomoc. Prezydent podpisał ustawę Ze świata

Sadownicy domagają się zmian po sankcjach. Chcą eksportować do odwiedzenia Rosji Rosyjskie embargo przynosi szkody sadownikom. Zapowiadają protesty Embargo nam nie straszne. Nasze państwo żywność robi furorę w Berlinie…...

Czytać..
donosy obywatelskie bez podatku

Donosy obywatelskie bez podatku

Doniesiesz w policję, CBA, ABW albo fiskusowi? Dostaniesz za wówczas wynagrodzenie, od którego nie zapłacisz ani złotówki datku. W ten sposób rząd chce pobudzać do współpracy z organami państwowymi. Rodzi się…...

Czytać..
dolar a złoty. Różne scenariusze

Dolar a złoty. Różne scenariusze

Jeśli w najbliższym tygodniu dolar na dłużej trwającą chwilę nie wzniesie się powyżej 4, 09 złotych, to będzie to niesłychanie silny sygnał do pewnych spadków. Nawet w rejony 3, 9 zl a…...

Czytać..
do trzech razu sztuka. Bayer przejmuje Monsanto za 66 mld dolarów  Wraz ze świata

Do trzech razu sztuka. Bayer przejmuje Monsanto za 66 mld dolarów Wraz ze świata

Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer przejął za 66 mld dolarów amerykańską firmę biotechnologiczną Monsanto - informuje BBC. Transakcja oznacza, że zrealizowany zostanie największy koncern na świecie, specjalizujący się w biotechnologii…...

Czytać..