Wraca jedna z pobudek powstania baniek inwestycyjnych, które doprowadziły do kryzysu finansowego

 • Dom
 • Finanse
 • Wraca jedna z pobudek powstania baniek inwestycyjnych, które doprowadziły do kryzysu finansowego
HSBC: Wraca jedna z przyczyn światowego kryzysu finansowego

Kryzys finansowy wybuchł wraz z wielu powodów. Zarzewie tej największej katastrofy gospodarczej od czasu Wielkiego Kryzysu pojawiło się w wielu miejscach – od kredytów hipotecznych wariantu subprime po cały sektor finansowy.

Tym, co najbardziej rzucało się po oczy, była globalna nierównowaga rachunków obrotów bieżących, dowodzi główna ekonomistka HSBC Janet Henry.

O co chodzi? Nierównowaga polegała na tym, że niektóre państwa gromadziły zbyt wiele pieniędzy, w trakcie gdy inne dość niefrasobliwie te pieniądze wydawały, jakie możliwości w efekcie doprowadziło do odwiedzenia nietrafionych inwestycji i baniek inwestycyjnych.

Nierównowaga kolejny raz wraca i się pogłębia

Niepokojące jest to, napisała Henry w notatce do klientów, że obecnie nierównowagi owe znów są widoczne i wciąż się pogłębiają:

Jeszcze 10 lat temu za nadmierną koncentrację ogólnoświatowych oszczędności obwiniano niewłaściwą alokację zasobów prowadzącą do baniek, ich pęknięć, a następnie do globalnego kryzysu finansowego.

To, że po 2015 roku globalne nierównowagi znów się pogłębiły i że w tym roku – licząc w dolarach – zbliżą się do odwiedzenia rekordowo wysokich poziomów, stanowi ryzyko zarówno dla krajów-dłużników, jak i krajów-wierzycieli.

Zdaniem Henry nie oznacza to bynajmniej, że skazani istniejemy na krach, jednak aby zapobiec powtórce kryzysu, trzeba podjąć pewne określone kroki.

Czym wydaje się rachunek obrotów bieżących?

Istotą rachunku obrotów bieżących jest wartość pieniężna łącznego obiegu towarów, usług i inwestycji z jednego kraju do drugiego. Liczy się w tym miejscu wszystko – od Stanów Zjednoczonych importujących samochody wyprodukowane w Korei Południowej przez polskich inwestorów kupujących domy w Hiszpanii po Japończyków inwestujących w amerykańskie obligacje skarbowe.

Te każde przepływy, po dodaniu, skutkują albo deficytem, albo nadwyżką. Bob Bryan, amerykański dziennikarz Business Insidera pisze, że jeśli zatem jakikolwiek kraj importuje więcej towarów, niż eksportuje, a zagraniczni inwestorzy kupują na tej rynkach dużo więcej, niż inwestorzy krajowi za granicą, oznacza to, że taki kraj będzie miał w rachunku obrotów bieżących deficyt. Dotyczy to na model Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Z drugiej strony www, jeśli jakiś kraj wydaje się eksporterem netto oraz kieruje swoje inwestycje przede każdemu do innych krajów, wówczas powiemy, że takie państwo wykazuje nadwyżkę. Kraje, na temat których nadwyżki najbardziej lęka się Henry, to Chiny, Japonia i Niemcy.

Foto: HSBC W 2015 r. nierównowagi na globalnym rachunku bankowym obrotów bieżących pogłębiły się.

Nadwyżki największe w historii

Poziomy tych nadwyżek są obecnie blisko historycznych maksimów z kilku powodów. Słaby potrzeba wewnętrzny w krajach spośród nadwyżką na rachunku obrotów bieżących oznacza, że ich obywatele za mało konsumują i oszczędzają zbyt dużo pieniędzy. Ponadto ich oszczędności istnieją inwestowane za granicą. Janet Henry z HSBC pisze, że:

Trwałe nadwyżki na rachunku obrotów aktualnych sugerują, że gospodarki te uparcie oszczędzają więcej, niż inwestują, wybierając inwestowanie tych oszczędności za granicą.

Innymi słowy, budują ogromną międzynarodową pozycję inwestycyjną netto: coś, co zdaniem krajów ze starzejącą się populacją (w tym Japonia, Rfn, Chiny i Korea Południowa) jest niezbędne do utrzymania obecnego standardu życia.

Do czego prowadzi niedostatek równowagi?

Oczywiście, zawsze będą istnieć pewne naturalne nierównowagi. Niektóre kraje będą, jak na przykład to ujęła Henry, „dłużnikami”, natomiast inne – „wierzycielami”. Problem pojawia się po momencie, kiedy nierównowaga wymyka się spod kontroli:

Oszczędzający nie tylko mogą stanąć w obliczu niskich wyrazów i strat kapitałowych poniesionych na potężnych inwestycjach dokonanych za granicą. Ryzykują także zamknięcie się w niskim wzroście przy spowolnionym eksporcie.

Jeśli nie zapewnią szybszego wzrostu popytu krajowego, wówczas globalny wzrost pozostanie słaby; zarabiać na życie także będzie wywierana przez nie resztę świata presja deflacyjna.

Ponadto Henry zidentyfikowała kilka podstawowych ryzyk zarówno dla „dłużników”, oraz „wierzycieli”, związanych z utrzymywaniem się nierównowagi. Przy przypadku „wierzycieli” jak na przykład Chiny, Japonia i Niemcy, wówczas:

1. Niskie teksty nie będą przynosić dostatecznie wysokich zysków starzejącym się społeczeństwom. Zmuszanie środków, aby szukał szczęścia gdzie indziej, zamiast skupiać się na międzynarodowym popycie jak i również stymulowaniu wzrostu krajowej ekonomii, może szkodzić oszczędzającym. a mianowicie Jeśli zwroty z tychże zagranicznych inwestycji będą niskie, oznacza to nierozsądne inwestowanie w imieniu starzejących się populacji - mówi Henry. Państwa te mogą stać przy obliczu kryzysu systemu emerytalnego.

2. Utrata kapitału w wyniku powstania baniek inwestycyjnych za granicą. Lokowanie aktywów w coraz bardziej ograniczonej liczbie krajów z deficytem na rachunku obrotów bieżących może uderzyć w inwestorów z krajów „wierzycieli”. - Wypływy z ludzi krajów mogą doprowadzić do powstania baniek inwestycyjnych w krajach docelowych; według ich pęknięciu kraje spośród nadwyżką odnotują straty a mianowicie mówi Henry.

3. Utrzymanie powolnego tempa postępu PKB. Kiedy państwa z nadwyżką zamykają się w środowisku niskich lokaty, przestają konsumować na tyle dużo, aby napędzać prywatną gospodarkę, a zamiast owego pomagają krajom z deficytem, narażają się na ślimacze tempo wzrostu.

Innymi słowy, zrezygnowanie z wdrożenia wysokiego poziomu krajowych gospodarności do stymulowania wzrostu rodzimych inwestycji to, zważywszy dzięki niski nominalny wzrost światowej gospodarki, niski wzrost i inflację w krajach wraz z nadwyżką, jest działaniem nierozsądnym.

Bańki, bańki, bańki

A co w przypadku krajów-dłużników jak Stany Zjednoczone? I tutaj ekspertka HSBC patrzy kilka zagrożeń:

1. Uporczywa presja deflacyjna. - Jeśli gospodarki spośród dużymi nadwyżkami nie wspomogą w stymulowaniu wzrostu za pośrednictwem zwiększenie własnego popytu wewnętrznego, wówczas wzrost światowej gospodarki nadal będzie słaby. Zachowywać się będzie także siła deflacyjna z krajów wraz z nadwyżką - pisze Henry.

2. Zachęta do odwiedzenia tworzenia się baniek inwestycyjnych. Zagraniczny popyt i proste standardy kredytowe mogą doprowadzić do wzrostu wartości aktywów i powstawania baniek. - Do kryzysu przy Azji przyczyniły się japońskie kredyty; zarówno Japonia, jakim sposobem i Niemcy odegrały poważną rolę w finansowaniu nierówności prowadzących do globalnego kryzysu finansowego. Natomiast niemieckie forex przyczyniły się do kryzysu w strefie euro - dostrzega Henry.

3. Zachęta do nacjonalizmu gospodarczego. Chodzi o wówczas, że obywatele krajów-dłużników potrafią poczuć się zmęczeni globalizacją i odciąć przepływy handlowe i kapitałowe, co przy dłuższej perspektywie zaszkodzi gospodarce. - W krótkiej możliwości ryzyko związane z krajami o dużych nadwyżkach a mianowicie szczególnie tymi posiadającymi ogromne nadwyżki w bilateralnej zamianie handlowej z USA – polega za zakupach grupowych, że państwa z deficytem bardzo prosto mogą popaść w protekcjonizm, czyli powiedzieć nagle, iż np. niemiecki kapitał jest zły i trzeba spośród nim skończyć - mówi Henry.

To jednakże nie koniec...

Jakby jak i również tego było mało, Henry dość treściwie podsumowuje niebezpieczeństwa dla całej światowej produkcji:

Pojawią się też bańki w branży mieszkaniowym, operowania makro-oszczędnościowe, umacnianie walut a także protekcjonizm w handlu jak i również chociaż deficyty niektórych krajów dadzą się dość swobodnie sfinansować, to ich pożyczka będzie rosło.

To nie brzmi zbyt dobrze. Ale jeszcze nie wszystko stracone. Zdaniem Henry, zawsze istnieją sposoby, w które kraje z nadwyżką mogą stymulować międzynarodowy popyt jak i również zrównoważyć światową gospodarkę:

 • Niemcy mogłyby zapoczątkować wydawać pewną ilość swoich nadwyżek rządowych.
 • Japonia mogłaby podnieść wynagrodzenia.
 • Chiny – wprowadzić maksymy mające przyspieszyć przejście do odwiedzenia gospodarki napędzanej popytem.

- Wszystkie te kroki mogłyby pomóc dywersyfikacji ulokowania aktywów - mówi Henry. Niestety, biorąc pod uwagę skalę problemu, najlepszym rozwiązaniem byłoby zawarcie porozumień międzynarodowych, co jednakże obecnie zdaje się mało realne.

Jeśli jednak którykolwiek kraj sam stawi czoła swoim kłopotom i zacznie niwelować własne nierównowagi, wtedy można będzie przyspieszyć globalny wzrost i uniknąć powtórki z czasów upadku Lehman Brothers.

Tagi: USA Polska makroekonomia Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Hiszpanie będą potrzebować dużo większą ilość? «300 miliardów euro» Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC jak i również KE: Polska nie wydaje się gotowa do przyjęcia…...

Czytać..
handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Blisko miliard złotych wynoszą zaległości spółek z sektora handlu szczegółowego wobec banków i kontrahentów. To niezapłacone zobowiązania po wysokości minimum 500 złotych i niespłacone od co najmniej 60 dni - informują Biuro…...

Czytać..
green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Najpierw stworzyli „słoneczne perpetum mobile”. Teraz trójmiejska stocznia Green Dream Boats szykuje jednostkowy projekt - w posiada ekologiczny houseboat, czyli domek na wodzie. Business Insider Polska jako pierwszy dotarł do wstępnych projektów…...

Czytać..
«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy przy realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać..
gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł Moto

Gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł Moto

Uruchamiamy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który do 2027 r. rząd zasili kwotą bliską pięciu miliardów złotych a mianowicie zadeklarował w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Pieniądze spośród tego funduszu mają dojść między innymi na…...

Czytać..
google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

Google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

- Gdy świat staje się szybciej cyfrowy, musimy pokrzepić naszych artystów i kreatorów - powiedział w środę Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział zmiany po ochronie praw autorskich, odrzucić wykluczając…...

Czytać..