"Mieszkanie Plus" nie takie niedrogie. Ile będzie kosztował wykup?

  • Dom
  • Finanse
  • "Mieszkanie Plus" nie takie niedrogie. Ile będzie kosztował wykup?
Ile będzie kosztował wykup «Mieszkania Plus»?

Kolejne polskie metropolie starają się o przyjmowanie do programu "Mieszkanie Plus". To efekt dużego zainteresowania rządowym pomysłem mieszkań dzięki wynajem. Zresztą nie tylko, bo wielu graczy pyta na temat możliwość późniejszego przejęcia pubu na własność, którą przewidzieli twórcy programu. Niska cena najmu nie oznacza wcale niskiej ceny zakupu.

Zainteresowani wykupem wynajmowanego mieszkania zgodnie z zasadami rządowego programu "Mieszkanie Plus" są mieli taką możliwość.

Przypomnijmy, że program wydaje się być kierowany do wszystkich Młodych polaków, jednak przede wszyskim ma pomóc tym osobom, które nie mogą zaciągnąć pożyczki na zakup mieszkania. Na terenie całego kraju powstaną lokale mieszkalne, które będzie można dzierżawić za niskie stawki.

Zainteresowani przejęciem mieszkania na własność do miesięcznego czynszu będą dopłacać określoną kwotę, która systematycznie będzie pokrywać koszt zakupu. System zostanie więc przypominał spłacanie kredytów hipotecznego.

Kwota kosztu wykupu "Mieszkania Plus" zostanie zależna od wysokości czynszu

Jaka to będzie kwota? To zależy. Z treści Narodowego Programu Mieszkaniowego możemy dowiedzieć się, że czynsze za wynajem lokali z programu będą wynosiły od 10 do 20 zł zbytnio mkw.

- Wówczas stawka zapewniająca zwrot nakładów pieniężnych budowy i zysk na rzecz inwestorów. Nie uwzględnia zbytnio to m. in. opłat za media oraz związanych z utrzymaniem części wspólnych budynku – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny. pl.

Wykupujący mieszkanie do miesięcznego czynszu będzie dopłacał od 2 zł za mkw. w przypadku najniższego możliwego czynszu (10 zł za mkw. ) do odwiedzenia 4 zł za mkw. w sytuacji najwyższego czynszu (20 zł za mkw. ).

- Minimalna cena jest realna tylko po przypadku nieruchomości w drobnych miastach. Mieszkańcy metropolii powinny się liczyć z najwyższymi czynszami, a więc i najwyższymi ratami za wykup lokalu - podkreśla Andrzej Prajsnar.

W dużych miastach ceny wykupu mieszkań nie zaakceptować będą tak atrakcyjne

Na pewno w przypadku mieszkańców mniejszych miejscowości wykup lokalu prezentuje się bardzo korzystnie. Aczkolwiek czynsz nie uwzględnia nakładów pieniężnych eksploatacyjnych, które będą pokrewne, jak w przypadku wszelkiej innej nieruchomości mieszkaniowej.

- W związku wraz z tym, podstawową stawkę czynszu (10 zł/mkw. - 20 zł/mkw. ) też powinno się wliczyć do kosztów wykupu lokalu - twierdzi Andrzej Prajsnar.

Ceny wykupu uwzględniające te opłaty odrzucić są już tak małe, szczególnie w dużych miastach, gdzie zarówno czynsze, oraz pozostałe opłaty, będą wyższe. Warto wziąć to pod uwagę przed podjęciem woli. Program "Mieszkanie Plus" od początku miał być komercyjny pod względem stawek najmu, ale w całości świadczy inwestycję, która ma się zwrócić.

hSBC: Wraca jedna z przyczyn światowego kryzysu finansowego

HSBC: Wraca jedna z przyczyn światowego kryzysu finansowego

Kryzys finansowy wybuchł wraz z wielu powodów. Zarzewie tej największej katastrofy gospodarczej od czasu Wielkiego Kryzysu pojawiło się w wielu miejscach – od kredytów hipotecznych wariantu subprime po cały sektor finansowy.…...

Czytać..

Hiszpanie będą potrzebować dużo większą ilość? «300 miliardów euro» Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC jak i również KE: Polska nie wydaje się gotowa do przyjęcia…...

Czytać..
handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Blisko miliard złotych wynoszą zaległości spółek z sektora handlu szczegółowego wobec banków i kontrahentów. To niezapłacone zobowiązania po wysokości minimum 500 złotych i niespłacone od co najmniej 60 dni - informują Biuro…...

Czytać..
green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Najpierw stworzyli „słoneczne perpetum mobile”. Teraz trójmiejska stocznia Green Dream Boats szykuje jednostkowy projekt - w posiada ekologiczny houseboat, czyli domek na wodzie. Business Insider Polska jako pierwszy dotarł do wstępnych projektów…...

Czytać..
«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata  Ze świata

«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy przy realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać..
gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł  Moto

Gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł Moto

Uruchamiamy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który do 2027 r. rząd zasili kwotą bliską pięciu miliardów złotych a mianowicie zadeklarował w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Pieniądze spośród tego funduszu mają dojść między innymi na…...

Czytać..