Handlujący alkoholem i paliwami detaliści na czele listy dłużników

 • Dom
 • Finanse
 • Handlujący alkoholem i paliwami detaliści na czele listy dłużników
Handel detaliczny - zaległości wobec banków i dostawców

Blisko miliard złotych wynoszą zaległości spółek z sektora handlu szczegółowego wobec banków i kontrahentów. To niezapłacone zobowiązania po wysokości minimum 500 złotych i niespłacone od co najmniej 60 dni - informują Biuro Informacji Kredytowej i Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Takie zaległości ma ponad 20, 1 tys. firm handlu szczegółowego, czyli co 26. firma w branży, wynika wraz z raportu.

"Kwota zaległości handlu nie zaskakuje zabierając pod uwagę, że sfera usług działa w warunkach niemałej konkurencji, wywierającej silną siłę na rentowność. Szczególnie ciężko jest małym sklepom, w którym miejscu rentowność sięga zaledwie 0, 5-1 proc. " a mianowicie tłumaczy wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, cytowany w komunikacie.

Handlujący alkoholem i paliwami najbardziej zadłużeni

Najgorzej jest w firmach handlujących alkoholem. Jak podają pisarze raportu, tam co 10. firma ma nieuregulowane faktury, rachunki, raty kredytów. Katalogów łączna wysokość to 37 mln zł.

Długi ma też co 14. stacja paliw - ich łączna wartość to stu mln zł. Niewiele skromniej niespłaconych zobowiązań mają dystrybutorzy handlujący owocami i warzywami - tu zaległości posiada co 15. firma.

Na tle ogółu przedsiębiorstw handlowych do bardziej ryzykownych należą również sklepy proponujące sprzęt komputerowy (26 mln zł zaległości), sprzęt muzyczny (19 mln zł) oraz sprzęt medyczny i ortopedyczny (14, 5 mln zł). W tych kategoriach długotrwały ma co szesnasty prowadzący je przedsiębiorca.

Województwem, które dominuje pod aspektem kwoty zaległości firm komercyjnych jest mazowieckie. Najlepsza jest też tu ilość niesolidnych dłużników. Na pozostałych pozycjach pod względem wartości długów mieszczą się Dolny Śląsk oraz woj. pomorskie, śląskie i wielkopolskie. Sporą cyfrę dłużników widać również przy woj. łódzkim jednak, w relacji do działających przedsiębiorstw handlowych w poszczególnych województwach, najwięcej dłużników jest przy pomorskim oraz zachodniopomorskim.

Niektórzy dłużnicy radzą samemu lepiej

Analiza wywiadowni Bisnode demonstruje, że stosunkowo często niepłacące firmy, które prowadzą sklepy monopolowe i stacje benzynowe, znajdują się w dużo lepszej kondycji finansowej aniżeli inne przedsiębiorstwa handlowe. Wśród handlujących alkoholem i paliwem aż 40 i pięćdziesięciu proc. firm może wyróżnić się bardzo dobrą i rzetelną kondycją finansową. Na tle średniej dla handlu wynoszącej 21 proc. to naprawdę dobry wynik.

Według wywiadowni gospodarczej w najgorszym położeniu znajdują się sprzedający zegarki i wyroby jubilerskie. W tej branży dziewięć na 10 sklepów dziś znajduje się w słabej kondycji, siedmiu proc. w bardzo porządnej i dobrej, a 2, 5 proc. w niesłychanie złej. W raporcie odczytujemy:

Wpływ dyskontów jak i również sieci handlowych mocno zapewnia się we znaki drobnym, niezależnym sklepom rybnym, handlującym odzieżą, zabawkami, sprzedażą słodkich i warzyw. W ludzi sektorach odsetek sklepów w słabej sytuacji finansowej sięga od 80 proc. do odwiedzenia 89 proc. Podobnie jest także w księgarniach czy wśród oferujących sprzęt telekomunikacyjny. W słabej kondycji finansowej znajdują się też sklepiki komputerowe, z obuwiem, mięsem i produktami wędliniarskimi, także pieczywem, z art. sportowymi, tytoniem, produktami medycznymi jak i również kosmetykami. W tych gałęziach odsetek sklepów w słabej sytuacji finansowej wynosi od czasu 70 proc. do 79 proc.

W raporcie zauważono, że branży pomaga rosnący popyt konsumentów m. in. dzięki programowi pięć stów plus, jednak wpływ tenże niwelowany jest podwyżkami płacy minimalnej oraz godzinowych stawek wynagrodzenia.

Według raportu główne czynniki ryzyka gwoli handlu to perspektywa przedłożenia podatku od sprzedaży i plany ograniczenia handlu w niedzielę, a także intensywna presja na wzrost płac ze strony pracowników wynikająca z programu 500 dodatkowo oraz wzrostu minimalnego wynagrodzenia.

Tagi: długi Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Green Dream Boats zbudje ulegający biodegradacji katamaran

Najpierw stworzyli „słoneczne perpetum mobile”. Teraz trójmiejska stocznia Green Dream Boats szykuje jednostkowy projekt - w posiada ekologiczny houseboat, czyli domek na wodzie. Business Insider Polska jako pierwszy dotarł do wstępnych projektów…...

Czytać..
«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

«Grecja musi wypełnić wszystkie warunki». Dziś ważna debata Ze świata

Grecja znów przy tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy przy realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice Cipras…...

Czytać..
gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł Moto

Gowin: na niskoemisyjny transport do 2027 roku przeznaczymy pięć mld zł Moto

Uruchamiamy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który do 2027 r. rząd zasili kwotą bliską pięciu miliardów złotych a mianowicie zadeklarował w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Pieniądze spośród tego funduszu mają dojść między innymi na…...

Czytać..
google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

Google News a prawa autorskie - prawa pokrewne wydawców

- Gdy świat staje się szybciej cyfrowy, musimy pokrzepić naszych artystów i kreatorów - powiedział w środę Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Zapowiedział zmiany po ochronie praw autorskich, odrzucić wykluczając…...

Czytać..
giełdy na Zachodzie zawiedzione. EBC rozczarował

Giełdy na Zachodzie zawiedzione. EBC rozczarował

W zachodniej Polsce wyprzedaż akcji. Inwestorzy liczyli na działanie Europejskiego Banku Centralnego w czwartek, zaś ten nie zdecydował się na żaden znaczący gest - stąd rozczarowanie zawodników rynkowych. Problemem może stanowić…...

Czytać..
getBack - wartość zadłużenia wzrosła

GetBack - wartość zadłużenia wzrosła

Aż 3, cztery mld zł wynosi zadłużenie GetBacku. W kwocie naszej zawarte są zobowiązania zabezpieczone, głównie wobec banków a także innych instytucji finansowych, w 612, 3 mln zł. We wniosku…...

Czytać..