Fundacja Gatesów przeznaczyła 1 mld dol. na projekt związny z edukacją. Okazał się niewypałem

  • Dom
  • Finanse
  • Fundacja Gatesów przeznaczyła 1 mld dol. na projekt związny z edukacją. Okazał się niewypałem
Inicjatywa edukacyjna Gatesów za jednej mld dol. nie wypaliła

Fundacja Billa i Melindy Gatesów zainwestowała miliard dolarów w siedmioletni wzór edukacyjny. Inicjatywa "Intensive partnerships for effective teaching" miała na celu podniesienie stopnia kształcenia szkołach, w których uczą się dzieci z rodzin o niskich przychodach. Niestety, przedsięwzięcie okazało się niewypałem.

Think tetris RAND, który został wyznaczony do oceny postępów projektu "Intensive partnerships for effective teaching", częściowo finansowanego przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, uznał przedsięwzięcie zbytnio nieudane.

W podsumowaniu napisano, że inicjatywa nie zaakceptować przyniosła spodziewanych rezultatów. Do niej celem było podniesienie jakości kształcenia w szkołach, w którym miejscu uczą się dzieci z biedniejszych rodzin. Do 2015 r. (sześć lat po rozpoczęciu działań związanych wraz z projektem) "osiągnięcia uczniów i efektywność nauczania nie były znacząco poprawione, a liczba dzieci przedwcześnie porzucających naukę nie zmniejszyła się".

73 mln rocznie w nauczycieli

W 2009 r. Fundacja Gatesów wraz z lokalnymi partnerami dokonała wyboru szkół z Kalifornii, Arkansas, Florydy jak i również Pensylwanii, które zostały otoczone programem "Intensive partnerships for effective teaching". Poziom kształcenia miał zostać w tych propozycji poprawiony dzięki zmianie sposobów rekrutowania, zatrudniania i nagradzania nauczycieli. Opierano się na założeniu, że poprawa warunków pracy nauczycieli przełoży się bezpośrednio na ich skuteczność. Uczniowie mieli osiągać solidniejsze wyniki w nauce, an uczelnie miały chętniej zażywać ich na studia.

Dokonano uważnej selekcji instruktorów zatrudnianych w szkołach otoczonych programem. Z 1 mld dolarów, który Fundacja Gatesów przeznaczyła na ten cel, 73 mln rocznie kosztowało zatrudnianie i dokształcanie nauczycieli.

Inicjatywa przyniosła większą ilość wiadomości szkody niż pożytku

RAND nie doszukało się dowodów na to, by przez siedem lat wdrażania projektu szkołom udało się rzeczywiście zatrudnić bardziej efektywnych nauczycieli. Wyniki uczniów ani liczba tych, jacy dostają się na szkoła główna, nie podniosły się.

- Nasze analizy efektów testów uczniów ani oceny absolwentów nie udowodniły pozytywnego oddziaływania projektu - czytamy w raporcie RAND.

Według autorów raportu przedsięwzięcie nie przyniosła rezultatów, bowiem "szkołom lepiej szło wprowadzanie nowych sposobów mierzenia efektywności nauczycieli, niż realne stosowanie wyników tych pomiarów do poprawy kształcenia".

- Nie ma niczego kiepskiego w próbach poprawy stanu edukacji i w ponoszeniu porażek na tym polu. Najważniejsze to, by przekazać z tego wnioski, żeby nie popełnić podobnych błędów w przyszłości - Jay Greene, profesor pedagogiki dzięki Uniwersytecie w Arkansas napisał w artykule dla "Education Next". W jego opinii projekt sfinansowany przez Gatesów "przyniósł więcej szkody aniżeli pożytku".

- To kosztowało fortunę, spowodowało polityczny zamęt i odwróciło uwagę od bardziej skutecznych prac - stwierdził prof. Greene.

Bill i Melinda Gatesowie nie żałują wzięcia udziału w projekcie

Fundacja Gatesów wydała oficjalne oświadczenie, w którym napisano, że "praca, jaką włożono w projekt, będący obok swych podstaw inicjatywą służącą poprawie stanu edukacji po kraju, nie poszła w marne, ponieważ zainicjowała krytyczną dyskusję oraz zrodziła współpracę zaangażowanych w kształcenie po całym kraju".

Przedstawiciel fundacji, Allan Golston, dodał, że "otrzymaliśmy lekcję, jaką wzięliśmy sobie do serca". - Wpłynie to dzięki nasze działania w przyszłości. Nie zamierzamy rezygnować spośród pomocy szkołom i planów na rzecz poprawy stanu edukacji - stwierdziła.

Sam Bill Gates odniósł się do słabych rezultatów finansowanego przez siebie projektu już w październiku 2017 r.

- Odrzucić będziemy dalej inwestowali explicite w ewaluację nauczycieli, lecz w dalszym ciągu będziemy gromadzili dane na sprawa wpływu systemu ich zatrudniania i nagradzania na efekty kształcenia i postaramy się pomagać im, by osiągali jak najlepsze wyniki - powiedział Bill Gates.

indie: oszustwo o wartości 1, 8 miliarda dolarów  Ze świata

Indie: oszustwo o wartości 1, 8 miliarda dolarów Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
indeks Optymizmu Przedsiębiorców. Styczeń 2016 r.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców. Styczeń 2016 r.

Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, który to przedstawia opinie polskich firm dotyczących klimatu biznesowego w kraju jest najniższy w swojej trzyletniej historii - wynika z ankiet zrealizowanych wśród członków Pracodawców RP. Przedsiębiorcy jednak…...

Czytać..
import gazu z Gazpromu do odwiedzenia Polski spada  Surowce

Import gazu z Gazpromu do odwiedzenia Polski spada Surowce

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Dyrektywa gazowa…...

Czytać..
ile zarabia górnik, górnictwo - statystyki, zarobki

Ile zarabia górnik, górnictwo - statystyki, zarobki

W latach 2007-2015 wzrosło przeciętne wynagrodzenie w górnictwie jak i również wydobywaniu. Ile zarabia górnik? Według GUS to obecnie 6838, 73 zł brutto. W polskim górnictwie pracuje około…...

Czytać..
ile polska gospodarka traci z przyczyny piractwa?

Ile polska gospodarka traci z przyczyny piractwa?

Piractwo to od latek wielki problem dla naszej gospodarki. Z badania przedsiębiorstwa Deloitte wynika, że wraz z treści pirackich korzysta z całkowitą intencjonalnością lub nieświadomie niemal co drugi Polak. Polska system gospodarczy…...

Czytać..
ile będzie kosztował wykup «Mieszkania Plus»?

Ile będzie kosztował wykup «Mieszkania Plus»?

Kolejne polskie metropolie starają się o przyjmowanie do programu "Mieszkanie Plus". To efekt dużego zainteresowania rządowym pomysłem mieszkań dzięki wynajem. Zresztą nie tylko, bo wielu graczy pyta na temat możliwość późniejszego…...

Czytać..