Agencja S&P uprzedza przed udziałem państwa przy sektorze bankowym

  • Dom
  • Finanse
  • Agencja S&P uprzedza przed udziałem państwa przy sektorze bankowym
Agencja SP o gospodarce Polski

Analitycy S&P w swoim najnowszym raporcie nt. Polski zwracają uwagę na możliwość spadku konkurencyjności w polskim sektorze bankowym ze względu na podwyższony udział państwa w branży. Piszą też, że nasza gospodarka jest prężna i nie widać przy niej nierównowag.

"Uważamy, że prężną gospodarkę Naszego kraju wspiera reżim płynnego kursu walutowego oraz niezależna i wiarygodna polityka Narodowego Banku Polskiego (…)” – napisano w raporcie.

„(... ) relatywnie odporna system gospodarczy nie posiada wyraźnych nierównowag, co bilansuje jednak lepsza podatność na zmienność kursu walutowego oraz potencjalne szoki zewnętrzne” – dodano.

Wskazano również, że odnotowywany od 2013 roku wzrost cen na polskim sektorze mieszkaniowym „nie doprowadził do odwiedzenia akumulacji nierównowag”.

S&P podtrzymała w czerwcowym opracowaniu prognozy dynamiki PKB Naszego kraju na lata 2018-20 w poziomie, odpowiednio, 4, 5 proc., 3, 5 proc. i 3, 0 proc. rocznie.

„Spodziewamy się, że konsumpcja wewnętrzna zostanie w średnim terminie odgrywała istotną rolę we wzroście gospodarczym, wraz z przyspieszeniem importu i konsumpcji, co w rezultacie skutkować będzie spadkiem kontrybucji eksportu netto do odwiedzenia wzrostu” – napisano.

Zobacz też: Credit Agricole i Millennium są zaciekawione przejęciem Eurobanku

S&P o Trybunale Konstytucyjnym

„Jednocześnie widzimy, że niepewność instytucjonalna wśród akcjonariuszy zagranicznych może prowadzić do dalszego osłabienia poziomu cudzoziemskich inwestycji bezpośrednich (FDI)” – dodano.

W aspekcie ryzyka politycznego w Naszym narodzie agencja oceniła, że „osłabienie niezależności i autorytetu Trybunału Konstytucyjnego oraz innych postaci sądowniczych może ciążyć wzrostowi gospodarczemu w długim terminie poprzez negatywny wpływ dzięki potencjalną percepcję inwestorów względem praw własności oraz równego stosowania reguł praworządności” – wynika z raportu.

S&P ocenia, iż zmiany w ordynacji podatkowej na rzecz banków komercyjnych, sektora szczegółowego, medialnego oraz „szersza wątpliwość instytucjonalna” może tłumaczyć niskie tempo przyrostu inwestycji prywatnych w 2017 r. i szacowane przez agencję spowolnienie (poniżej 0, 4 proc. PKB) napływu FDI netto.

Jednocześnie agencja odrzucić przewiduje, by spór naszego rządu z UE ws. Trybunału Konstytucyjnego skutkował sankcjami na mocy art. 7 Traktatu UE.

Będzie wzrost wydatków publicznych, mieszaniny bez zmian

S&P wskazała, iż spodziewa się wzrostu wydatków publicznych oraz transferów socjalnych przed wyborami samorządowymi po 2018 r. oraz parlamentarnymi w 2019 r.

„Mimo to uważamy, że (Polska posiada – red. ) bogate źródła finansowania deficytu w obrotach aktualnych. Oczekiwana nadwyżka C/A, głównie z uwagi dzięki transfery UE, powinna wyjąwszy problemu pokryć ponad połowę jakichkolwiek deficytów zewnętrznych” – napisano.

S&P spodziewa się, że stopy procentowe w Polsce pozostaną przy 2018 roku bez przemian. W przypadku systematycznego postępu inflacji do celu przy 2018 r. agencja odrzucić wyklucza możliwości podwyżek stóp na początku 2019 r.

W odniesieniu do polskiej giełdy, S&P spodziewa się, że indeks WIG „utrzyma się na poziomach lekkiej korekty na powierzchni przyszłego roku, o ile nie wystąpią istotne szoki zewnętrzne” – napisano przy raporcie.

Niepewność po sektorze bankowym

S&P zwraca obserwację, że coraz większy udział państwa w sektorze bankowym może wpłynąć na konkurencyjność i zyski w odcinku finansowym.

„Choć do tej pory nie zauważyliśmy, by kontrolowane przez państwo banki zaburzyły lub ich widoczne operowania wpłynęły na funkcjonowanie polskiego rynku, to uważamy jednak, że rosnący udział was w sektorze bankowym obejmuje pewne wyzwania dla energii konkurencyjności oraz dla profitów instytucji finansowych” – napisano w raporcie.

„Kontrolowane przez państwo instytucje jak i również ich strategie mogą wpisywać się w cykliczność wyborczą, podlegać dłuższym i w wyższym stopniu złożonym procesem decyzyjnym bądź kierować się innymi celami strategicznymi, w porównaniu do odwiedzenia w pełni prywatnych instytucji bankowych. W pewnym momencie zdołałoby to wywrzeć presję na standardy kredytowania, politykę pożyczkową lub proces restrukturyzacji przeterminowanych zobowiązań. Nadal będziemy monitorować sytuację, a nasza ocena może ulec zmianie, o ile na przykład rząd okaże się pasywnym inwestorem albo sprzeda część posiadanych udziałów” – dodano.

Afgańskie banki trafią na czarną listę? Bo piorą brudne pieniądze Informacje

Ukryte skarby Afganistanu jak i również megakonstrukcje w Korei. Pliki w TVN24 Biznes jak i również Świat NBP: w kwietniu więcej depozytów i kredytów na nieruchomości Spada cyfra i wartość kredytów…...

Czytać..

Afera BNP Paribas z tłem politycznym. Paryż obroni bank przed gigantyczną karą? Informacje

Posiadłość z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z ogromnej płyty. Mieszkania jak wyrafinowane apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa robota Banksy'ego skradziona…...

Czytać..
adam Glapiński, prezes NBP, o inwestycjach i gospodarce

Adam Glapiński, prezes NBP, o inwestycjach i gospodarce

- Pod koniec II kwartału br. powinien nastąpić szybki przyrost inwestycji, co sprawi, że polska gospodarka ruszy naprzód - prognozuje Adam Glapiński, prezes Narodowego Agencji bankowej Polskiego. To zbyt sprawą nowego…...

Czytać..
74 proc. Polaków przeciwnych opłacie paliwowej - Kantar Millward Brown

74 proc. Polaków przeciwnych opłacie paliwowej - Kantar Millward Brown

Dodatkowe posiedzenie Sejmu na propozycje PiS. "Nie chcemy robić tego po sposób nerwowy" Posłowie potrzebują ustanowić kolejne państwowe wolny dzień. Jest propozycja Nowe wolny dzień państwowe. Jest decyzja posłów…...

Czytać..
500 plus. Izabela Leszczyna krytykuje flagowy program rządu

500 plus. Izabela Leszczyna krytykuje flagowy program rządu

Rodzina pięćset plus to flagowy system rządu, którym chwali się zarówno resort rodziny, roboty i polityki społecznej, jak i ministerstwo rozwoju. Tymczasem w ocenie posłanki PO jak i również byłej wiceminister finansów…...

Czytać..
25 lat więzienia za wyłudzenia VAT nadal możliwe  Pieniądze

25 lat więzienia za wyłudzenia VAT nadal możliwe Pieniądze

Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli Kodeksu karnego, zakładającego metrów. in. kary 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT, na podstawie fikcyjnych faktur o…...

Czytać..