Co czwarty Ukrainiec rozważa podróż z Polski. Jeden główny powód

  • Dom
  • Dlafirm
  • Co czwarty Ukrainiec rozważa podróż z Polski. Jeden główny powód
Co czwarty obywatel Ukrainy być może wyjechać z Polski - Manpower  Dla firm

Co czwarty mieszkaniec Ukrainy w pierwszej połówce 2019 roku planuje podróż z Polski - powstaje z raportu agencji zatrudnienia Manpower "Plany migracyjne podwładnych z Ukrainy". Najczęściej wskazywanymi kierunkami przeprowadzki są Niemcy i Czechy.

Jak czytamy w raporcie, 75 procent pracujących w Naszym kraju obywateli Ukrainy w czołowej połowie 2019 roku planuje kontynuować zatrudnienie nad Wisłą.

"Głównym powodem takowej decyzji jest satysfakcja wraz z obecnie wykonywanej pracy, na co wskazuje blisko połowa respondentów (45 procent). Co piąty z nich nie opuści Polski (21 procent), ponieważ tutaj mieszkają członkowie jego rodziny oraz towarzysze, tyle samo obywateli Ukrainy zrobi to z motywu bliskości kulturowej naszych krajów" - podano.

Z drugiej strony, wyjazd do odwiedzenia innego kraju w planach zawodowych planuje 25 % naszych wschodnich sąsiadów mieszkających w Polsce.

Część Ukraińców chce opuścić Polskę

Płaca i zatrudnienie wylegają. Średnia płaca niższa aniżeli w grudniu

W naszej grupie wśród kierunków migracji zarobkowej najwięcej wskazań uzyskały Niemcy (69 procent) a także Czechy (15 procent). Co dziesiąty badany, który pragnie opuścić Polskę rozważa odmienne rynki – Wielką Brytanię (3 procent w masie respondentów planujących wyjazd z Polski), Włochy (2 procent), AMERYCE (2 procent) oraz kraje skandynawskie (2 procent). Grupa testowa wskazywali również na Kanadę i Hiszpanię. Natomiast jednej procent planuje powrót do Ukrainy.

- Migracja mieszkańcówrezydentów Ukrainy do innych państw dotknie w znacznym poziomie branże automotive, AGD, INFORMATYKĄ oraz branżę spożywczą. Zmartwienia z niedoborem pracowników odnotują polskie przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników fizycznych, a przede wszystkim pracowników produkcji, magazynierów, pakowaczy czy operatorów wózków widłowych - wskazała, cytowana w raporcie, Karolina Rząsa wraz z Manpower.

Jak dodała, "sposobem na wypełnienie przewidywanej luki kadrowej jest wynajmowanie kandydatów z Dalekiego Wschodu i Azji. Polski rynek pracy otwiera się na pracowników z Nepalu, Indii, Bangladeszu i Filipin".

Autorzy raportu zwrócili obserwację, że chęć opuszczenia Naszego kraju zdecydowanie częściej deklarowali mężczyźni (68 procent) niż damy (32 procent) wskazań. Poza tym w tej grupie dominują osoby z wykształceniem lepszym, w wieku 30-39 latek, zarabiające miesięcznie od 2000 do 2999 zł netto, jak i również mieszkające w Naszym narodzie nie dłużej niż sześć miesięcy.

Jak odczytujemy w raporcie Manpower, kluczową przyczyną wyjazdu z Polski jest chęć uzyskania lepszego wynagrodzenia, co potwierdza 56 procent badanych. Ponadto respondenci wskazywali na potrzebę robocie w kraju o lepszym standardzie życia (18 procent) oraz wiarę w to, że wyjazd z Lokalny pozwoli im podjąć zatrudnienie zgodne z ich kompetencjami (15 procent).

Raport: nic naprawdę nie frustruje, jak niewielkie zarobki

Raport "Postawy obywateli Ukrainy wobec naszego rynku pracy" przygotował w ubiegłym roku także Work Service. Wynikało tu, hdy niemal 8 na 10 obywateli Ukrainy jest usatysfakcjonowanych z warunków pracy po Polsce i to do tego stopnia, że 84 procent spośród nich deklaruje, iż poleciliby zatrudnienie w naszym kraju swoim bliskim i dalszej rodzinie. Z drugiej strony 59 procent badanych przyznało, że opuści nasz kraj, gdy otwarty stanie się na rzecz nich niemiecki rynek pracy.

W ocenie specjalistów z firmy Personnel Service wyjazd Ukraińców na Zachód wydaje się być jednym z pięciu największych problemów polskiego rynku robocie.

Metodologia

Badanie przeprowadzone przez Manpower obejmowało zatrudnionych z Ukrainy zatrudnionych dziś w polskich przedsiębiorstwach. Analizowaniem objęto 744 osób aktywnych zawodowo w przedziale wiekowym 18–60.

Dane zbierane były w czasie 01. 12. 2018–15. 01. 2019 strategią jakościową za pomocą

ankiety. Pytanie o plany wakacji z Polski było pytaniem jednokrotnego wyboru. Pozostałe były pytaniami wielokrotnego wyboru.

chodorkowski o Putinie. Wywiad gwoli «Niezawisimej Gaziety»

Chodorkowski o Putinie. Wywiad gwoli «Niezawisimej Gaziety»

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski powiedział w wywiadzie dla "Niezawisimej Gaziety", że mówi się za tym, by prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zapewniono spokojne oddanie potęgi; zdaniem Chodorkowskiego Putin…...

Czytać..
chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Chińscy szpiedzy i metody katalogów działania na przykładzie Nowej Zelandii

Zatrzymanie przez ABW Polaka jak i również Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo może być największą aferą szpiegowską w polskiej relacji. Zatrzymany obywatel Chin Weijing W. to jeden wraz z dyrektorów w polskim oddziale…...

Czytać..
chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce  Surowce

Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce Surowce

Amerykański koncern Chevron zakończy poszukiwanie gazu łupkowego przy Polsce - podał po sobotę Reuters. Agencja komentuje, że wbrew oczekiwaniom nie udało się przekształcić sektorze dostaw energii w obszarze. Polski oddział…...

Czytać..
ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy  Surowce

Ceny ropy znów spadają. Za duże zapasy Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie wartości paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca Połowa…...

Czytać..
ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Ceny prądu w Polsce. Lub będzie podwyżka taryf?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się wraz z pisemną prośbą do komisarzy unijnych, by przyjrzeli się ostatnim dużym wzrostom opłat CO2 – poinformował wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Resort energii zapewnia, że gospodarstwom…...

Czytać..
ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy  Surowce

Ceny paliw na stacjach nie zaakceptować spadają, mimo taniejącej ropy Surowce

Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawko. Jest propozycja ministerstwa "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw GDDKiA…...

Czytać..